۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 10101     
انتخابات هشتمین دوره اتاق بازرگانی و نسبت آن با شعار سال 93/

افسران جنگ اقتصادی، مدیریت جهادی و انتخابات پیش رو

با توجه به شرایط جاری کشور (فشار تحریم‌های ظالمانه غرب) باید منتخبین انتخابات پیش رو را «افسران جنگ اقتصادی و جهادگران این حوزه» بدانیم.
۱۳۹۳ جمعه ۸ اسفند ساعت 20:24

مشهد نیوز:


هر چه به زمان برگزاری هشتمین دوره انتخابات «اتاق‌ بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی» نزدیک می‌شویم، ضرورت پرداختن به نقش مؤثر پارلمان بخش خصوصی در تحولات اقتصادی کشور بیش‌تر احساس می‌شود. یکی از موضوعات مهم در این مقطع، پاسخ بدین پرسش است که «با توجه به ظرفیت فراوان این اتاق‌، آیا نقش، جایگاه و تأثیرگذاری کنونی آن‌ مطلوب است؟! برای ارتقای وضعیت فعلی چه باید کرد؟!»


در یادداشت قبلی، برای یافتن جواب مسأله فوق، به طرح چند دغدغه جدی در خصوص ویژگی‌های کاندیداهای عضویت در اتاق بازرگانی پرداختیم و از صاحبان حق رأی در انتخابات هجدهم اسفند، برگزیدن چهره‌های شایسته و کارآمد را مطالبه کردیم. در یادداشت فعلی، از مفهوم «مدیریت جهادی» و تأثیر اتخاذ رویکردهای جهادگونه در بهبود شرایط "اتاق" سخن می‌گوییم.


رهبر فرزانه انقلاب، سال 93 را با عنوان «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری کردند. این امر، بار دیگر به ما یادآور شد لزومی ندارد حتما در جنگ نظامی باشیم تا جهادی کار کنیم. در سایر عرصه‌ها (و از جمله جنگ اقتصادی کنونی) نیز نگاه و مدیریت جهادی، راهگشاست. اتفاقاً با توجه به شرایط جاری کشور (فشار تحریم‌های ظالمانه غرب) باید منتخبین انتخابات پیش رو را «افسران جنگ اقتصادی و جهادگران این حوزه» بدانیم.


اکنون، سؤال این است که در خصوص موضوع مورد بحث (اتاق بازرگانی و راه‌های افزایش تأثیرگذاری آن)، کدام اصول و شاخصه‌های مدیریت جهادی، بیش‌تر مورد نیاز است؟!


امید، استقامت، توکل


یکی از مهم‌ترین انتظارات از نمایندگان دوره جدید اتاق بازرگانی، برخورداری از روحیه امیدواری، استقامت و پایداری است. افرادی که تحت تأثیر اقدامات دشمن مأیوس نمی‌شوند؛ بلکه می‌توانند شادابی و امید را به بدنه اقتصادی کشور تزریق کنند.


خودباوری و تلاش خستگی ناپذیر


هر قدر تحریم‌ها گسترده باشد، بازهم می‌توان با اتکاء به توان و ظرفیت داخلی کشور، اقتصادی پویا داشت. فعالان اقتصادی ما ثابت کرده‌اند "ما می‌توانیم."  


تحول‌خواهی و مطالبه گری از دولت


یکی از انتقادات وارد بر فضای اقتصادی کشور، عدم حمایت کافی از بخش خصوصی است. تشکیل دوره جدید اتاق بازرگانی، فرصت خوبی می‌باشد تا منتخبین، با قوت بیش‌تری مطالبات موکلان‌شان را از دولت پیگیری کنند. اگر معتقدیم پیشرفت اقتصادی کشور مستلزم اجرای دقیق و کامل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی است، بخش خصوصی از ارکان هر دو موضوع تلقی می‌شود.


در این خصوص، قانونگذار نیز ظرفیت خوبی را پیش بینی کرده و در موضوع وظایف و اختیارات "اتاق" به نقش «ارائه نظر مشورتی در مورد مسائل اقتصادی کشور به قوای سه گانه» تصریح نموده است.


بنابراین، بازهم اظهار امیدواری می‌کنیم با انتخاب چهره‌هایی شایسته (نه افرادی که در کار خود درمانده و تلاش می‌کنند توان "اتاق" را صرف رفع مشکل خود کنند بلکه اشخاصی فعال، تحول خواه و با روحیه مطالبه گری، که "اتاق" را برای همه می‌خواهند) و ورود آن‌ها به پارلمان بخش خصوصی، "اتاق" بتواند نقش پررنگ‌تری در اقتصاد کشور ایفا نماید.

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 وزیر دادگستری: انتخابات اتاق بازرگانی سیاسی شده است ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۱ اسفند
2 حضور نزدیکان دولتی ها در انتخابات اتاق بازرگانی؛ از برداران معاون اول و عراقچی تا فرزند نهاوندیان ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۰ اسفند
3 آخرین خبر از تایید صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات اتاق بازرگانی مشهد ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۰ اسفند
4 افسران جنگ اقتصادی، مدیریت جهادی و انتخابات پیش رو ۱۳۹۳ جمعه ۸ اسفند
5 12 درصد دارندگان کارت بازرگانی در خراسان رضوی زن هستند ۱۳۹۳ چهارشنبه ۶ اسفند
6 هنوز با اتاق بازرگانی مطلوب فاصله زیادی داریم ۱۳۹۳ چهارشنبه ۶ اسفند
7 رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران: اتاق سیاسی اشتباه محض است ۱۳۹۳ سه شنبه ۵ اسفند
8 هشدار نسبت به بروز برخی تخلفات در انتخابات اتاق بازرگانی ۱۳۹۳ سه شنبه ۵ اسفند
9 سخنی با صاحبان حق رأی ۱۳۹۳ دوشنبه ۴ اسفند
10 انتخابات اتاق بازرگانی دچار نقص قانونی است/ حدود 70 نفر برای انتخابات ثبت نام کردند ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۴ بهمن


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :