۱۳۹۶ يکشنبه ۲۶ آذر  - 2017 12 Sunday
آرشیو خبر کد مطلب: 10133     

حضور نزدیکان دولتی ها در انتخابات اتاق بازرگانی؛ از برداران معاون اول و عراقچی تا فرزند نهاوندیان

۱۳۹۳ شنبه ۹ اسفند ساعت 22:53

در حالیکه قرار است 18 اسفند ماه، انتخابات اتاق بازرگانی برگزار شود، حضور بستگان و نزدیکان مقامات دولتی در این انتخابات پر رنگ به نظر می رسد.


دوره هشتم انتخابات اتاق بازرگانی در سراسر کشور به خصوص تهران، دوره ای متفاوت به نظر می رسد از یک طرف حضور بستگان و نزدیکان مقامات دولتی پر رنگ است و از طرف دیگر نزدیکان و یاران محمود احمدی نژاد نیز حضور شاخصی دارند.


در حالیکه انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی در دوره هشتم تائید صلاحیت‌ها را انجام داده و دستگاه‌های نظارتی نظام نیز صلاحیت کاندیداهای متقاضی حضور در این انتخابات را تائید کرده‌اند، بر اساس آخرین خبرهادر تهران که یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اتاق‌های بازرگانی کشور به شمار می‌رود، تمامی 256 نفری که متقاضی حضور در گردونه رقابت بودند، تائید صلاحیت شده‌اند.


موضوعی که شاید این دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی را متمایز از دوره‌های قبل می‌کند، وابستگان دولتمردان کابینه حسن روحانی است که حضور پیگیری در این دوره انتخابات داشته‌اند و همه آنها نیز تائید صلاحیت شده‌اند. از پسر رئیس دفتر رئیس‌جمهور گرفته تا برادر معاون اول و داماد معاون اجرایی رئیس‌جمهور.


مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در فهرست ائتلاف برای فردا که افراد شاخص آن را پدرام سلطانی،‌ نایب رئیس فعلی اتاق ایران و مسعود خوانساری، کاندیدای نایب رئیسی اتاق بازرگانی ایران را تشکیل می‌دهند، جای دارد و محسن نهاوندیان پسر محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در فهرست گروهی بزرگ از فعالان بورسی و پولی ـ مالی با نام ائتلاف بازار سرمایه قرار گرفته است.


از سوی دیگر سید محمد هادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور و مرتضی عراقچی برادر بزرگ عباس عراقچی عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران نیز در فهرست‌های جداگانه‌ای قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسد می‌توانند رقبایی برای پسر رئیس دفتر رئیس‌جمهور و برادر معاون اول باشند.


این در شرایطی است که دولت می‌گوید قصد دخالت در انتخابات اتاق‌های بازرگانی را نخواهد داشت اما به هر حال حضور گسترده‌ای از ردپای دولتی‌ها توانسته این شائبه را به وجود آورد که دولت می‌خواهد در انتخابات ورود کند.


نکته حائز اهمیت این است که هر یک از افراد مذکور در هر فهرستی که قرار گیرند، به طور قطع انتخابات را تحت‌الشعاع قرار داده و ممکن است وزنه برخی لیست‌ها را سنگین‌تر کند.


طی روزهای گذشته نیز البته برخی کاندیدا در هتل‌های گران‌قیمت به خصوص در تهران جلساتی را با فعالان متخلف اقتصادی برگزار کرده و دیدارهای رودررویی را با برای فعالان اقتصادی وابسته به صنف خود و یا حتی برخی افراد شاخص داشته‌اند تا بلکه بتوانند از گذر نظر مثبت آنها، رای بیشتری را جذب کنند اما واقعیت این است که این دیدارها بیشتر به فضای قبل از انتخابات محدود می‌شود و بعد از آن، دیگر خبری از حضور اعضای هیات نمایندگان در میان ذینفعان خود نیست و شاید خبری هم از وعده‌های انتخاباتی که آنها برای ستاندن حق صنف زیر مجموعه خود در فضای انتخاباتی می‌دهند نیز نباشد.


این ادعا را شاید بتوان از میزان مشارکت اندک فعالان اقتصادی و دارندگان کارت‌های بازرگانی در انتخابات‌های گذشته اتاق به خوبی مشاهده کرد. همانطور که بسیاری از کاندیداها از این موضوع گلایه‌مند هستند و ریشه این عدم حضور و مشارکت در انتخابات‌ها را در رفتارهای چهار ساله گذشته خود که بعضا عضو هیات نمایندگان اتاق بودند، ریشه‌یابی نمی‌کنند.


به هر حال باید منتظر بود و دید که در هفته جاری چه آینده‌ای پیش روی انتخابات اتاق بازرگانی و حتی فضای انتخاباتی قرار خواهد گرفت و چگونه کاندیداها از کارزار هشتمین دوره عبور خواهند کرد.

 

 

 

منبع: آریا

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 وزیر دادگستری: انتخابات اتاق بازرگانی سیاسی شده است ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۱ اسفند
2 حضور نزدیکان دولتی ها در انتخابات اتاق بازرگانی؛ از برداران معاون اول و عراقچی تا فرزند نهاوندیان ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۰ اسفند
3 آخرین خبر از تایید صلاحیت ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات اتاق بازرگانی مشهد ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۰ اسفند
4 افسران جنگ اقتصادی، مدیریت جهادی و انتخابات پیش رو ۱۳۹۳ جمعه ۸ اسفند
5 12 درصد دارندگان کارت بازرگانی در خراسان رضوی زن هستند ۱۳۹۳ چهارشنبه ۶ اسفند
6 هنوز با اتاق بازرگانی مطلوب فاصله زیادی داریم ۱۳۹۳ چهارشنبه ۶ اسفند
7 رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران: اتاق سیاسی اشتباه محض است ۱۳۹۳ سه شنبه ۵ اسفند
8 هشدار نسبت به بروز برخی تخلفات در انتخابات اتاق بازرگانی ۱۳۹۳ سه شنبه ۵ اسفند
9 سخنی با صاحبان حق رأی ۱۳۹۳ دوشنبه ۴ اسفند
10 انتخابات اتاق بازرگانی دچار نقص قانونی است/ حدود 70 نفر برای انتخابات ثبت نام کردند ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۴ بهمن


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :