۱۳۹۶ شنبه ۲۵ آذر  - 2017 12 Saturday
آرشیو خبر کد مطلب: 11684     

میانگین سن شروع به سیگار در خراسان رضوی 20 سال است

۱۳۹۴ سه شنبه ۲۲ ارديبهشت ساعت 20:44

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از متوسط سن 20 سال شروع به سیگار کشیدن در خراسان رضوی خبر داد و گفت: در سال 92، 505 واحد صنفی عرضه قلیان در محدوده دانشگاه علوم پزشکی مشهد شناسایی شد که در سال گذشته به 308 واحد صنفی کاهش پیدا کرد.

علی‌اصغر حسنی ظهر امروز در نشست خبری «کارگروه سلامت و امنیت غذایی با محوریت عرضه قلیان» در سالن اجتماعات شهرک سلامت اظهار کرد: مصرف دخانیات و قلیان از عوامل مهم تهدیدکننده سلامت انسان به ویژه ریه و قلب است.

وی با اشاره به اینکه در هر ثانیه هشت نفر جان خود را به علت مصرف دخانیات از دست می‌دهند، تصریح کرد: همان طور که می‌دانید مصرف هر وعده قلیان معادل 40 نخ سیگار است و در ایران هر سال 50 نفر با مصرف دخانیات و قلیان آسیب می‌بینند.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: اثرات کوتاه مدت و بلندمدت مصرف دخانیات همچون سرفه، عقیم شدن زنان، سرطان و بیماری‌های کودکان است و از همه مهمتر اینکه نیکوتین در تنباکو و توتون سبب ایجاد وابستگی شدید افراد به مصرف قلیان می‌شود که این امر خطر اعتیاد آنها را به دنبال دارد.

حسنی با اشاره به اینکه 4 هزار نوع ماده سمی در سیگار وجود دارد که میزان آن در قلیان بیشتر است، اضافه کرد: متاسفانه متوسط سن شروع سیگار در خراسان رضوی 20 سال است و 8 درصد شهروندان در گروه سنی 15 تا 64 سال روزانه سیگار می‌کشند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه واردات تنباکو در سال 90، 12 میلیون دلار بوده که این رقم در سال 91 به 13 میلیون دلار رسیده است و رفع این معضل نیازمند نظارت بیشتر اداره دخانیات است.

مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه‌ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در سال 92، 505 واحد صنفی عرضه قلیان در محدوده دانشگاه علوم پزشکی مشهد (به غیر از سبزوار، تربت حیدریه، نیشابور و گناباد) شناسایی شد که در سال گذشته به 308 واحد صنفی کاهش پیدا کرد.

حسنی تاکید کرد: از ابتدای بهمن تا 25 اسفند سال گذشته، 220 بازدید مشترک، 220 اخطاریه 20 روزه، 170 واحد معرفی شده به مراجع قضایی و 38 مورد نیز تعطیل شدند و از 15 فروردین تا اردیبهشت امسال نیز 85 بازدید، 38 اخطاریه، 27 واحد معرفی شده به مراجع قضایی و 15 مورد نیز تعطیل شدند.

وی افزود: در شهرستان‌های باخرز، بردسکن، کاشمر و قوچان بر اساس هماهنگی‌های انجام شده تمام قلیان‌ها جمع‌آوری شدند و در طرقبه و شاندیز نیز 197 واحد عرضه قلیان جمع‌آوری شد.

 

 

 

منبع: فارس

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :