۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 12179     
استاندار خراسان رضوی مطرح کرد:

اعمال نظارت سخت گیرانه بر کیفیت کالاهای صادراتی/رشد صادرات استان تا سقف 2.5 میلیارد دلار/استفاده از ظرفیت‌ها جغرافیایی استان برای صادرات

علیرضا رشیدیان روز چهارشنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات خراسان رضوی افزود: کالاهای بی کیفیت و تاریخ گذشته شاید در کوتاه مدت سودآوری داشته باشد اما موجب از دست رفتن بازار شده و عملا به ضرر استان و کشور تمام می شود.
۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۷ خرداد ساعت 16:27

 علیرضا رشیدیان روز چهارشنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات خراسان رضوی افزود: کالاهای بی کیفیت و تاریخ گذشته شاید در کوتاه مدت سودآوری داشته باشد اما موجب از دست رفتن بازار شده و عملا به ضرر استان و کشور تمام می شود.

وی با تاکید بر دقت و توجه صادرکنندگان در جهت پرهیز از صدور کالاهای بی کیفیت گفت: دستگاههای مربوطه هم باید بدین منظور مجهز به امکانات و تجهیزات لازم شوند ضمن آنکه اجازه دارند به مفهوم خاص سخت گیریهای لازم را در این زمینه اعمال کنند.

استاندار خراسان رضوی افزود: باید همه تلاش استان در حوزه ها و بخشهای مختلف بر صدور کالاهای باکیفیت باشد زیرا عمده تولیدات این خطه از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: سیاستهای اقتصاد مقاومتی متکی بر توسعه صادرات و ایجاد مشوقهای لازم در این حوزه است لذا باید به ایجاد و افزایش درآمدهای غیرنفتی توجه ویژه شود.

رشیدیان گفت: در این راستا باید رشد صادرات امسال خراسان رضوی را تا سقف 2،5 میلیارد دلار با همت و تلاش همه بخشها از خصوصی تا دولتی مبنای عمل قرار داد.

وی در ادامه با اشاره به سفر اخیر خود به تاجیکستان افزود: شرایطی که امروز در آن کشور و سایر کشورهای همسایه و آسیای میانه وجود دارد فرصت و امکان بی نظیری برای عرضه تولیدات خراسان رضوی و صدور خدمات فنی و مهندسی فراهم کرده است.

استاندار خراسان رضوی از جمله این زمینه ها را امکانات آن کشورها به ویژه تاجیکستان در حوزه کشت فراسرزمینی و بهره گیری از موقعیت آن برای صدور محصولات تولیدی خراسان به کشورهای اطراف همچون ازبکستان، قرقیزستان و افغانستان برشمرد.

وی با تاکید بر استفاده از این فرصتها افزود: هم اینک ظرفیتهایی در بحث اجاره زمین و معافیتهایی مالیاتی در تاجیکستان وجود دارد که باید در حوزه صادرات از آنها بهره برد.

رشیدیان با اشاره به زمینه های برای سرمایه گذاری و فعالیت در تاجیکستان نیز حضور و مشارکت در پروژه های راهسازی و شهرسازی، انرژی، انتقال آب و ساخت واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی را از جمله نیازهای آن کشور عنوان کرد.

وی همچنین امکان اجاره 49 ساله زمین در تاجیکستان، انجام کشت فراسرزمینی و معافیتهای مالیاتی پنج ساله در آن کشور را زمینه مناسبی برای افزایش صادرات خراسان رضوی دانست.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به تغییر و تحولاتی که در حوزه قوانین و مقررات حوزه مالی، بانکی و مالیاتی در تاجیکستان در حال انجام است گفت: باید تجار و بازرگانان ایرانی نسبت به این تغییرات مطلع بوده و اشراف لازم را داشته باشند تا غافلگیر نشوند.

وی با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیتهای صادراتی در حوزه کشورهای آسیای میانه افزود: نباید تغییرات و نوساناتی که در ارزش پولی آن کشورها روی می دهد ما را از بازار آن منطقه محروم کند.

رشیدیان در این راستا توجه بازرگانان به موضوع تهاتر و تجارت مرکب برخی کالاهای باکیفیت و مناسب تولیدی به ویژه در حوزه مواد اولیه چون آلومینیوم و یا انتقال برخی از کالاهای آنها به داخل و فرآوری و صدور آن را ظرفیت خوبی برای خراسان در حوزه مبادلات خارجی عنوان کرد.

دعوت از سفرای کشورهای هدف صادراتی خراسان رضوی را برای بازدید و اطلاع از ظرفیتهای استان خراسان رضوی از دیگر محورهای مورد تاکید استاندار خراسان رضوی بود.

وی در ادامه بر ضرورت اولویت تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ها در حوزه واردات و در مقابل صدور کالاهای صنعتی تاکید و بیان کرد: باید در این راستا زمان ترخیص کالاهای وارداتی از 35 ساعت به 26 ساعت و در حوزه صادرات از 17 ساعت به 13 ساعت کاهش یابد.

30 درصد صادرات ایران به افغانستان و 50 درصد صادرات آن به آسیای میانه مربوط به خراسان رضوی و عمده بازرگانان فعال در آن کشورها خراسانی هستند.

طی سال 1393 از مجموع صادرات خراسان رضوی به لحاظ وزن و ارزش 42 درصد به افغانستان، 35 درصد به کشورهای آسیای میانه، چهار درصد به کشورهای اروپایی، 12 درصد به کشورهای حوزه خلیج فارس و باقی حجم صادرات به جز افغانستان به کشورهای همسایه ایران تعلق داشت.

 

 

منبع: ایرنا

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :