۱۳۹۶ يکشنبه ۲۶ آذر  - 2017 12 Sunday
آرشیو خبر کد مطلب: 12195     

تعقیب و گریز پلیس با سارقان حرفه ای از بجنورد تا شیراز

۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۷ خرداد ساعت 23:29

 اعضای باند سارقان حرفه ای که در استان های مختلف کشور از جمله در خراسان شمالی به منازل محل های ثروتمند نشین دستبرد می زدند با تلاش و پی گیری های کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان شمالی در شیراز به دام پلیس افتادند.

به گزارش خبرنگار ما، در پاییز سال گذشته گزارش ها و شکایت هایی از چند تن از اهالی بجنورد به پلیس آگاهی خراسان شمالی رسید که حاکی از انجام سرقت در محله های مرفه نشین شهر بود. با بررسی مأموران دایره سرقت پلیس آگاهی خراسان شمالی کارشناسان پلیس به این نتیجه رسیدند که این سرقت ها باید توسط یک باند حرفه ای منازل انجام شده باشد.

با بررسی های بیشتر پلیسی و رصدهای اطلاعاتی مشخص شد این سرقت ها باید توسط باندهای سرقت حرفه ای غرب کشور انجام شده باشد که با گذر از استان های مختلف مدتی توقف می کنند و پس از انجام چند سرقت به سراغ استان دیگری می روند.تحقیقات پلیسی حاکی از آن بود که اعضای این باند پس از مشخص کردن یک منزل خالی آپارتمانی در محله های مرفه نشین شهر با تخریب در منزل و یا تراس طبقه نخست آپارتمان وارد منزل می شدند و اشیای گران بهای منزل مانند طلا و جواهرات یا محتویات داخل گاو صندوق را با تخریب آن به سرقت می بردند.

با توجه به اهمیت موضوع و ارزش بالای کالاهای سرقت شده از طرف اعضای این باند تیم ویژه ای در پلیس آگاهی خراسان شمالی با حضور مأموران دایره سرقت، اطلاعات جنایی و عملیات ویژه تشکیل شد تا متهمان اصلی این سرقت ها شناسایی و دستگیر شوند.

پس از گذشت مدتی از آغاز تحقیقات و جمع آوری اطلاعات پلیسی تیم ویژه تشکیل شده از مخفیگاه متهمان در شهر کرج سرنخ هایی به دست آوردند و بر همین اساس برای دستگیری متهمان راهی استان البرز شدند اما پس از ورود مأموران به داخل مخفیگاه متهمان مشخص شد که آنان مخفیگاهشان را تغییر داده اند. با این وجود مأموران تیم تشکیل شده از پی گیری های بسیار خود و به نتیجه نرسیدن این عملیات خسته نشدند و دوباره اقدامات اطلاعاتی خود را برای پیدا کردن مخفیگاه متهمان آغاز کردند.

این گزارش حاکی است با ادامه تحقیقات پلیسی و انجام فعالیت های اطلاعاتی مأموران تیم تشکیل شده این بار از مخفیگاه متهمان در شیراز سرنخ هایی به دست آوردند. با توجه به سرنخ های به دست آمده پلیس آگاهی خراسان شمالی خواستار تعامل با پلیس آگاهی استان فارس شد و پس از 2 ماه پی گیری مداوم مأموران پلیس آگاهی شیراز موفق شدند طی یک عملیات غافلگیرانه سارقان را به دام اندازند. پس از دستگیری 4 متهم این پرونده هر چند آنان در بازجویی های مأموران پلیس آگاهی فارس هر گونه سرقت از خراسان شمالی را منکر شدند اما با توجه به شواهد و مدارک جمع آوری شده علمی و با اقدامات اطلاعاتی از سوی تیم تشکیل شده، متهمان هفته جاری به بجنورد منتقل شدند تا توسط اعضای تیم تشکیل شده در پلیس آگاهی استان مورد بازجویی قرار گیرند. با انتقال متهمان به بجنورد آنان زمانی که همه مدارک علمی و پلیسی جمع آوری شده علیه خود را مشاهده کردند لب به اعتراف گشودند و به 10 فقره سرقت در بجنورد اعتراف کردند. گزارش خبرنگار ما حاکی است، تحقیقات و بازجویی ها از متهمان در مورد سرقت در دیگر استان های کشور هنوز ادامه دارد. رئیس پلیس آگاهی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان این که تحقیقات از این متهمان که اهل استان های غرب کشور هستند برای رسیدگی بیشتر به اتهامات آنان ادامه دارد، گفت: کارآگاهان پلیس امروزه با تجهیزات ، تجربه و توانمندی که در کار دارند با انگیزه در راستای برخورد با مجرمان انجام وظیفه می کنند تا با استعانت از خداوند بتوانند نظم و امنیت را در جامعه برقرار کنند.

سرهنگ «یوسفخانی» افزود: پلیس این اطمینان را به مردم می دهد که با همه توان و امکانات خود مجرمان خطرناک را در چنگال قانون گرفتار کند و به مجازات برساند تا عبرتی باشد برای افرادی که قصد مزاحمت و ایجاد نا امنی و خسارت به مردم را دارند. وی بیان کرد: اعضای این باند سرقت بیشتر به سراغ آپارتمان های با چراغ خاموش و در محله های مرفه نشین می رفتند که اهالی آن ها نکات ایمنی برای پیشگیری از سرقت را رعایت نکرده بودند. وی برای پیشگیری از این قبیل سرقت ها به هم استانی ها توصیه کرد از امکاناتی چون دوربین مدار بسته، دزدگیر و درهای ضد سرقت استفاده کنند و اهالی آپارتمان نشین در هنگام مسافرت، خروج از منزل را به همسایگانشان اطلاع دهند تا همسایگان در صورت مشاهده مورد مشکوک آن را به پلیس اطلاع دهند. وی همچنین اظهار داشت: شهروندان در صورت مشاهده خودروهای مشکوک پارک شده در کوچه با پلاک های غیر بومی قبل از ترک منزل آن را به پلیس اطلاع دهند و پس از بررسی های پلیسی اقدام به خروج از منزل کنند. وی خاطرنشان کرد: این باندهای سرقت گاه از خانمی نیز برای رد گم کردن استفاده می کنند. وی با بیان این که این سارقان از خاموش بودن چراغ ها در ابتدای شب پی به خالی بودن منزل می برند از شهروندان خواست تا در هنگام ترک منزل چراغ یکی، 2 تا از اتاق ها را روشن بگذارند.

 

 

منبع:خراسان

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :