۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر  - 2017 12 Wednesday
آرشیو خبر کد مطلب: 12421     
مدیرعامل شركت شهرک های صنعتی خراسان رضوی :

واحدهای صنعتی خراسان رضوی با كمبود نقدینگی روبرو هستند

مدیرعامل شركت شهرک های صنعتی خراسان رضوی گفت: بزرگترین مشكل واحدهای صنعتی كوچك به عنوان بیشترین واحدهای مستقر در شهركهای صنعتی، كمبود نقدینگی است.
۱۳۹۴ جمعه ۲ مرداد ساعت 13:03

 مسعود اصغریان روز پنجشنبه در نشست خبری بیان کرد: واحدهای صنعتی زیر ۵۰ نفر جزو صنایع كوچك هستند كه باید از طریق ارائه مباحث آموزشی به آن ها،  تامین منابع مالی برای بازسازی و نوسازی با اختصاص یارانه، برگزاری تورهای صنعتی وحضور در نمایشگاه‌های داخلی وخارجی  و كلینیك صنعت كه جزو وظایف ذاتی سازمان است، مورد حمایت قرار گیرند.

وی با اشاره به اینكه ۳۳ درصد اشتغال استان در شهرك های صنعتی استان است، بیان كرد: ۴۵ شهرك و ناحیه صنعتی دولتی و ۱۰ شهرك بخش خصوصی در استان داریم  كه در مجموع ۱۰ هزار هكتار را به خود اختصاص داده اند كه  با فضای مطلوبی كه بعد از توافقات فراهم شده، امیدواریم شاهد فراهم شدن زمینه توسعه و رونق آن ها و رشد صنعت در شهرك ها باشیم.

 واحدهای صنعتی رقابتی نیازمند حمایت هستند

رئیس انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی نیز در حاشیه این نشست گفت: واحدهای  دارای توان رقابتی باید به ظرفیت كامل سه شیفت رسیده و در صورت نیاز به تولید بیشتر ابتدا واحدهای موجود تقویت شده و بعد واحدهای جدید تاسیس شود.

رضا حمیدی اشاره كرد: كمبود نقدینگی و ركود باعث آشفتگی تولیدكنندگان، تعطیلی و كاهش فروش واحدهای تولیدی واحدهای دارای توان صادراتی شده است. بنابراینوبانك‌ها باید پول بیشتری به صنعت اختصاص داده و نرخ بهره را كاهش دهند

وی با اشاره به اینكه تحریم های داخلی در پشت تحریم های خارجی پنهان شده بود و باید آن ها نیزاز میان برداشته شود، گفت: تحریم‌هایی كه بر اقتصاد كشور تحمیل شد، به رغم ضربه های فراوانی كه وارد كرد،  فوایدی  چون گسترش حركت به سوی اقتصاد بدون نفت، رشد بهره‌وری، فرهنگ صرفه‌جویی  و كاهش هزینه تمام شده را نیز برای صنعت كشور در بر داشت.

حمیدی تاكید كرد: به جای افزودن میزان مالیات از افراد، درجهت جبران كمبود نقدینگی باید افراد فراری از پرداخت مالیان شناسایی شده و از آنها مالیات گرفت، همچنین حجم و تنوع واردات باید هدفمند شده و نباید ارز صرف خرید كالاهای لوكس شود

وی توجه به مشكلات زیست‌محیطی صنایع را از جمله مسائل حائز اهمیت دانست و بیان كرد: مبارزه با فساد در تمام مقاطع و زمینهها همچون خام فروشی  باید انجام شود. زیرا مواد اولیه به صورت خام و با ارزش افزوده پایین صادر می‌شود.  اما خام فروشی نباید متوقف شده، بلكه باید طی زمان به سمت فراوری محصولات برویم.

اقتصاد ایران باید به سمت رسمی شدن پیش رود

رئیس كانون انجمن‌های صنفی و كارفرمایان تولیدكنندگان صنایع و معدن نیز خاطر نشان كرد: اقتصاد ایران باید از اقتصاد غیر رسمی به سمت اقتصاد رسمی برود لذا سازمان اداری باید خودش را متناسب با این نوع اقتصاد ارتقا دهد زیرا این سازمان درحال حاضر متناسب با اقتصاد رسمی نیست.

قنبری افزود: در این راستا نیازمند گروهی به درایت آقای ظریف برای رفع تحریم‌های داخلی هستیم.

وی بیان كرد: فضای كسب وكار خراسان رضوی مناسب نیست زیرا دارای مدعیان زیادی است و بیشترین موانع بر سر راه آن وجود دارند.

قنبری با اشاره به تحریم تولید و صنعت از سوی شهرداری ها تاكید كرد: بسیاری از افراد به بهانه حفاظت از محیط زیست در استان بسیاری از واحدهای صنعتی را تعطیل كرده و فضاهایی چون باغ و تالار تبدیل می كنند كه اقدام بسیار اشتباهی است.

ابطال ۴۰۰ پروانه بهره‌برداری در استان

معاون امور صنایع استان خراسان نیز در حاشیه این نشست افزود: این پروانه‌ها  به این دلیل خارج بودن از حوزه تولید در چند سال متوالی، تغییر بازار مصرف و فرهنگ مردم  باطل شدند.

هراتی‌زاده عنوان كرد: به رغم اینكه ۶/۱۶  درصد تسهیلات كل كشور از منبع صندوق توسعه ملی توسط استان اخذ شده و ۷ و هفت دهم درصد از كمك های فنی و اعتباری به صنایع نیز پرداخت شده، اما نیازهای  استان برطرف نشد.

وی با اشاره به اینكه نرخ بیكاری به دلیل عدم ایجاد فرصت های شغلی است بیان كرد:  از آنجایی كه یكی از دلایل ركو بازار، كمبود ظرفیت در استان است بنابراین باید  از سرمایه‌گذاری‌های خارجی استفاده كرده، سرمایه‌گذارهای بزرگ داخلی را به سمت استان جذب كنیم واز منابع داخلی كشور نیز برای گردش مالی استفاده كنیم.

 

 

منبع:مهر

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :