۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر  - 2017 12 Wednesday
آرشیو خبر کد مطلب: 12482     

مانعی برای ادامه فعالیت صنایع در غرب مشهد وجود ندارد

ایرنا
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: دو مصوبه مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران مبنی بر ساماندهی صنایع در غرب مشهد وجود دارد که هیچ منعی برای ادامه فعالیت واحدهای صنعتی دارای مجوز در این منطقه ایجاد نمی کند.
۱۳۹۴ يکشنبه ۱۱ مرداد ساعت 23:43

راضیه علیرضایی افزود: هم اکنون 42 واحد صنعتی از 5745 واحد صنعتی استان خراسان رضوی از چندین سال قبل در غرب مشهد مستقر شده اند که با توسعه شهر در حریم شهر قرار گرفته و مباحث مربوط به آلایندگی آنها مسوولان شهری را بر آن داشته که جابجایی آنها را مطرح کنند.

وی اظهار کرد: این در حالی است که از سال 1350 تاکنون هر واحد صنعتی که در غرب مشهد مستقر شده با همکاری دیگر واحدها زیرساخت ها و خدمات لازم بویژه جاده دسترسی را ایجاد کرده و از همان ابتدا مجوز عدم آلایندگی را از دستگاه های ذیربط دریافت کرده و استقرار آنها در این منطقه منع قانونی نداشته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: به دلیل طبیعی و همسان بودن دو بخش سکونت و صنعت در غرب مشهد صنایع بزرگ در آنجا ایجاد شده و عوامل اداره محیط زیست به طور مرتب آلایندگی این صنایع را کنترل می کنند.

علیرضایی گفت: بخش صنعت در این منطقه مسائل زیست محیطی را رعایت نموده و کنترل و نظارت کامل بر آنها وجود دارد.

وی با بیان اینکه دو مصوبه قانونی برای غرب مشهد وجود دارد افزود: ماده 55 قانون رفع موانع تولید که در تیرماه سال گذشته توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید بر رفع مشکلات تولیدی واحدهای صنعتی فاقد آلایندگی زیست محیطی در محدوده شهرها و روستاها تاکید می کند لذا هیچ مانعی برای ادامه فعالیت و رفع مشکلات واحدهای صنعتی دارای مجوز در غرب مشهد وجود ندارد. علیرضایی گفت: از سوی دیگر مصوبه سفر چهارم هیات دولت به استان خراسان رضوی مربوط به ساماندهی صنایع غرب مشهد نیز بر رفع ممنوعیت فعالیتهای واحدهای صنعتی در این منطقه تاکید دارد.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به حجم بسیار سرمایه گذاری صنعتی در غرب مشهد انتقال آنها به نقاط دیگر غیرممکن است.

فیروز ابراهیمی افزود: بیش از 600 واحد صنعتی تنها در شهرک صنعتی توس مشهد ساماندهی شده است که بیشتر آنها ادوات و ماشین آلات سنگین دارند.

وی بابیان اینکه 40 درصد سرمایه گذاری در صنایع استان خراسان رضوی در غرب مشهد انجام شده است گفت: تنها موضوعی که در این میان مطرح شده پیشگیری از استقرار و تاسیس واحدهای جدید در این منطقه برای جلوگیری از وقوع معضلات زیست محیطی است.

ابراهیمی اظهار کرد: این را نیز باید در نظر گرفت که زیرساخت های مورد نیاز برای استقرار واحدهای صنعتی در شرق مشهد وجود ندارد و بسیاری از واحدهایی که در این منطقه به فعالیت های تولیدی مشغول هستند از نبود امکانات مناسب برای تولید گلایه دارند.

برای جلوگیری از نفوذ منابع آلاینده به آب‎ های زیرزمینی مشهد گسترش صنایع در غرب این شهر محدود شده و در این راستا شهرک ‎های صنعتی در چناران، قوچان، کلات و فریمان تشکیل شده است.

هم اکنون پنج هزار و 745 واحد صنعتی با سرمایه گذاری 110 هزار میلیارد ریال و با اشتغالزایی مستقیم برای 185 هزار نفر در خراسان رضوی فعالیت دارند.

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :