۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 12531     

34 میلیون لیتر نفت گاز از خراسان رضوی به افغانستان صادر شد

ایرنا
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال جاری بیش از 34 میلیون لیتر نفت گاز از این استان به افغانستان صادر شد.
۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۵ مرداد ساعت 21:45

محمد مهدی قرایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بخشی از این صادرات از طریق تعاونی مرزنشینان استان صادر شده و 15 هزار خانوار مرزنشین از منافع آن منتفع شده اند.
وی اظهار کرد: از کل صادرات انجام شده 18 میلیون و 416 هزار لیتر از طریق انبار شرکت نفت به طور مستقیم به افغانستان ارسال شد و 16 هزار و 530 هزار لیتر آن به تعاونی مرزنشینان تحویل و پس از بازاریابی به افغانستان فرستاده شد.
وی این اقدام را در راستای کاهش قاچاق سوخت دانست و گفت: از مهمترین اهداف راهبردی وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی افزایش صادرات فرآورده های نفتی به کشورهای همجوار بویژه افغانستان می باشد.
وی افزود: به دلیل نیاز این کشور به فرآورده های نفتی بخشی از آن از طریق مرز ایران به صورت قاچاق حمل می شود و هدف دولت جلوگیری از این قاچاق و خروج سرمایه کشور و درآمدزایی برای دولت است.
قرایی ادامه داد: برای این منظور طی هماهنگی و همکاری استانداری خراسان رضوی و ادارات ذیربط امکان صادرات فرآورده های نفتی از طریق تعاونی مرزنشینان استان از ابتدای امسال فراهم شد.
وی گفت: در این راستا فراورده های نفتی بر اساس نرخ های مصوب کمیته مرکزی تعیین نرخ در تهران به صورت صادراتی از طریق تعاونی مرزنشینان به افغانستان صادر می شود.
به گفته وی بر اساس بررسی های انجام شده 15 هزار خانوار مرزنشین در شهرستان های تایباد، خواف و تربت جام از منافع حاصل از فروش این فرآورده های نفتی منتفع شده و درآمد حاصل به حساب آنان واریز شده است.
وی اظهار کرد: بر اساس اعلام دبیرخانه کمیسیون قاچاق کالا و ارز استان با اجرای این طرح قاچاق فرآورده های نفتی در استان 60 درصد کاهش یافت.
وی افزود: به هر میزانی که تعاونی مرزنشینان تقاضا برای صادرات نفت گاز داشته باشد امکان تحویل فرآورده های نفتی به این مجموعه وجود دارد و وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با توجه به افزایش تولید نفت گاز محدودیتی در این زمینه ندارد.

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :