۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 12588     

دولت نقش گردشگری را در رونق اقتصادی نمایان کرد

ایرنا
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: دولت یازدهم با نگاه ویژه نقش صنعت گردشگری را در رونق اقتصادی کشور بیش از پیش نمایان کرد.
۱۳۹۴ پنج شنبه ۲۲ مرداد ساعت 10:52

حسین زارع صفت افزود: توسعه و تقویت صنعت گردشگری از اهداف و برنامه های اصلی دولت از سوی رییس جمهوری اعلام و به مقتضای این توجه ویژه اتفاقات مثبتی در این حوزه آغاز شده و در حال رقم خوردن است.
وی گفت: ساماندهی دوباره بخشهای مختلف صنعت گردشگری و مرتبط با فعالیتهای این حوزه آغاز شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی
افزود: خوشبختانه نگاه دولت به اهمیت حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی بگونه ای است که از همان ابتدا رشد و توسعه این بخش جزو وعده های دولت تدبیر و امید قرار داشت.
وی ادامه داد: سه بخش گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی از جمله حوزه هایی است که با همه سطوح و بخشهای جامعه درگیر و در ارتباط می باشد.
زارع صفت گفت: در حوزه دستورالعملها نیز رویکردها، سیاستها و تعامل مجموعه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سایر بخشهای مرتبط بسیار بیشتر از گذشته شده است .
وی در بخش گردشگری بیشترین و اصلی ترین سرمایه گذاران را متعلق به بخش خصوصی ذکر و بیان کرد: به همین دلیل به عنوان فعالان اصلی عرصه گردشگری زمینه برای بسترسازی و مهیاسازی توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی از سوی دولت مورد اهمیت و توجه قرار گرفت و تسهیل در این زمینه محقق شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی
گفت: در دولت یازدهم از جمله مباحثی که مورد توجه قرار گرفت موضوع سفر و خدمات سفر است که با تشکیل ستاد دائمی خدمات سفر به خوبی به آن پرداخته شد.
وی تاکید کرد: دولت با تسهیلگری در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خروج این حوزه ها از مهجوریت را رقم زده است.
زارع صفت با اشاره به نقش صنعت گردشگری در رونق و توسعه اقتصادی افزود: یکی از راهبردهای دولت رشد و پرورش صنعت گردشگری و توزیع فرهنگ سفر در بین مردم است که تاکنون به خوبی رقم خورده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این با توجه به تاثیر دو بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی در حفظ هویت و فرهنگ، توجه به تقویت حمایتها از این دو بخش مورد عنایت دولت است و بر برنامه ریزی موثر و راهگشا در این زمینه از سوی دولت تاکید شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی
گفت: بهره برداری از میراث فرهنگی در سطح جامعه و اثربخشی این آثار بطور ویژه در دولت یازدهم مورد حمایت قرار گرفته است.
وی افزود: علاوه بر مسوولیت این سازمان در نگهداری آثار میراث فرهنگی،در حوزه احیا نیز اقدامات در خور توجهی صورت گرفته است که این بهره برداریها می تواند در ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و افزایش سرمایه گذاریها و رونق اقتصادی موثر باشد.
زارع صفت ادامه داد: علاوه بر این، برون سپاری و تمرکز زدایی از جمله مباحثی می باشد که از سوی دولت بسیار مورد توجه بوده است.
وی گفت: همچنین در حوزه صنایع دستی با توجه به اهمیت این حوزه در اشتغال و تامین معیشت خانوار حمایت از صنعتگران، احیا هنرهای سنتی، ساماندهی تولید و موضوع مهم بازاریابی و اتصال صنایع دستی به بازار رویکردها و برنامه های قابل توجهی دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی
با اشاره به اینکه صنایع دستی حامل فرهنگ و ارزشهای فرهنگی متعددی است افزود: توجه دولت به این حوزه و احیا آن قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: طی دو سال اخیر به رغم اینکه کشور دچار کمبود بودجه بوده است و موضوع صرفه جویی و بهره برداری بهتر از منابع مالی و اعتباری مورد توجه قرار گرفته است، مدیریت همه بخشهای کشور در چنین شرایطی نشانگر توانمندی بالای دولت است.
استان خراسان رضوی دارای حدود 1500 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست ملی، هزار واحد اقامتی رسمی شامل هتل، هتل آپارتمان و مهمانپذیر و بیش از 70 رشته هنرهای دستی و اشتغال حدود 20 هزار نفر در زمینه صنایع دستی و هنرهای سنتی است.

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :