۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر  - 2017 12 Wednesday
آرشیو خبر کد مطلب: 12709     
نایب رئیس اول شورای شهر مشهد در گفت و گویی تفصیلی با مشهد نیوز؛

رای من ˝انتظاری هروی˝ است

ما اعضای شورای شهر قطعا خود را نقد می‌کنیم، اما این نقد در پشت درهای بسته می‌باشد
۱۳۹۴ شنبه ۷ شهريور ساعت 18:59

 

 

نایب رئیس اول شورای اسلامی شهر مشهد در گفت و گویی تفصیلی با مشهد نیوز؛

رای من "انتظاری هروی" است


در دوره مرتضوی حتی یک مورد هم زیر پا گذاشتن مصوبات را نداشتیم

یک فنجان چای خوردن با نایب رئیس اول شورای اسلامی شهر مشهد و گپ و گفت پیرامون «مدیریت شهری»، آن هم در یک عصر تابستانی هیجان‌انگیز است. از آن هیجان‌هایی که وقتی دست می‌دهد همراه با چالش، حرف و البته حدیث خواهد بود! دکتر سرویها از آن دست چهره‌های سیاسی است که سال‌هاست نام او را در قامت اصولگرایی می‌شنویم. شنیدنی از جنس حرف و حدیث‌های جذاب رسانه‌ای. از اظهارنظرش پیرامون فعالیت‌های آستان قدس رضوی بگیرید تا کلکل و جدلش با جبهه مخالف فکری در شورای اسلامی شهر مشهد. فارغ از این‌که چقدر تفکرات و سخنان سرویها درست است اما باید به نوع حضور پُررنگش در این سال‌ها در عرصه سیاسی و البته شهری تبریک گفت. مردی که نظراتش را شجاعانه مطرح می‌کند و از نیش زبان منتقدان هیچ هراسی ندارد. محمد کمال سرویها رو به رویمان نشست و در گفت وگویی اختصاصی و مفصل با مشهد نیوز از مدیریت شهری و چالش‌های آن سخن گفت.

* محمد کمال سرویها؛ مردی که سال اول شورا بر مسند ریاست نشست اما بعد از آن انگار اعضای شورا با او سر سازگاری نداشتند...

- همان‌طور که می‌دانید اکثریت شورای چهارم از جریان اصولگرایی است و این بدان معنی نیست که دو دستگی در شورا وجود دارد، بلکه این موضوع مطرح است که 19 نفر از 25 نفر اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از جبهه پایداری هستند و 6 نفر دیگر نیز از تیم اصولگرایان بوده و هم اکنون در کنار سایرین در حال پیشبرد اهداف شورا با رفاقت و دوستی خاصی هستند. اما در پاسخ به سوال شما این توضیح وجود دارد که در سال اول و دوم شورا نه شخص بنده، نه انتظاری و نه هیچ یک از دوستان کاندیدا نبودیم و این جمع‌بندی اعضاء بود که چه کسی به عنوان رئیس شورا بر مسند بنشیند. در شورای چهارم حرف آخر را اکثریت می‌زنند.

* اصولا اصولگرایی از منظر شما چه تعریفی دارد؟

- ببینید اصولگرایی این نیست که هر فردی، هر کاری که دلش خواست انجام بدهد و بگوید من اصولگرا هستم بلکه آن کسی که اصولگراست باید یک راه و روش مشخص را در پیش بگیرد و فعالیت‌هایش را با عقل و دین تطبیق بدهد.

* و نایب رئیسی شما در سال دوم شورای چهارم...

- بله. در این سال اکثریت به من پیشنهاد دادند تا در پست نایب رئیسی خدمت کنم و من هم به عنوان یک سرباز این مسئله را قبول کردم.

* محمدکمال سرویها برای این دوره از انتخابات هیئت رئیسه شوراها برای احراز پست ریاست کاندیدا می‌شود؟

- حقیقت آن است که در همان سال اول هم که بنده به عنوان ریاست شورا انتخاب شدم، این دوستان بودند که بر روی گزینه «سرویها» به جمع‌بندی رسیدند. امسال هم اگر دوستان بر روی هر کاندیدایی به جمع‌بندی برسند، بنده استقبال می‌کنم.

* در آستانه برگزاری انتخابات هیئت رئیسه شورای چهارم زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که در میان دوستان و هم فکرهای شما در شورا اختلاف نظرهای جدی است. این مسئله را قبول دارید؟

- این‌طور نیست. ما اعضای شورای شهر قطعا خود را نقد می‌کنیم، اما این نقد در پشت درهای بسته می‌باشد و در راستای انتخاب رئیس شورا نیز اکثریت زمانی که یک نفر را انتخاب کنند سایر اعضا که رای متفاوتی دارند قطعا با اکثریت همراه می‌شوند.

* یعنی می‌خواهید بگویید در راستای اهداف حزبی همه یکی می‌شوند؟

- ببینید هم اکنون یک فضای کارشناسی بر شورای چهارم حاکم است و ما در این شورا سعی کرده‌ایم سیاسی، دسته‌ای و جناحی رای ندهیم. منافع شهر مشهد در کارشناسی رای دادن است و ما همواره این نکته را لحاظ خواهیم کرد.

* یکی از اعضای شورای شهر مدعی شده است که شهردار در انتخابات و فعالیت‌های خود با اعضای شورای شهر مشورتی انجام نمی‌دهد؛ شما این گفته را تایید می‌کنید؟

- اجازه بدهید من در خصوص اظهارنظر دوستمان صحبتی نکنم...

* لااقل به عنوان یک عضو شورای شهر نظرتان را بگویید.

- من فقط می‌توانم بگویم از زمان روی کار آمدن مرتضوی انتقادات بسیاری به گوش ما رسید اما با گذشت زمان شرایط روز به روز بهتر شد. مرتضوی در بدو نشستن بر مسند شهردار مشهد، قول و قراری با صاحب این شهر بست و قول داد تا تمام توانش را برای این شهر بگذارد و باید به این مسئله هم اشاره کنیم که ما معصوم نیستیم و دیکته نانوشته غلط ندارد.

* به نظر می‌رسد از کارنامه کاری صولت مرتضوی دفاع می‌کنید. چه اقدامات مثبتی را تا به امروز در کارنامه کاری او مشاهده کردید؟

- ببینید از سال 86 تاکنون شهرهایی را داریم که هر ساله شهردار خود را تغیر می‌دهند و یا حتی شوراهایی داریم که چند عضو آن هم اکنون در زندان به سر می‌برند. این یعنی راه را کج رفته و به مسائل مردم توجهی نداشته‌اند اما ما اینجا شهرداری داریم که حتی یک نفر از اعضا شورا نمی‌تواند ادعا کرده و یا مدرکی بیارود که این شهردار رفیق بازی کرده یا مصوبات شورای شهر را زیر پا گذاشته است.

* برسیم به استعفای جنجالی شما در سال آخر شورای سوم. دلیل اصلی آن استعفا چه بود؟

- خیلی صریح می‌گویم زیر پا گذاشته شدن مصوبات شورای شهر توسط شهردار وقت عامل اصلی استعفای بنده بود...

* مثلا چه مصوبه‌ای؟

- به طور مثال در شورای سوم یکی از مواردی که تصویب کردیم این بود که شهرداری تنها بدهی‌هایی را که تا سقف 20 میلیون تومان بود، تقسیط کند. آن هم برای کسانی که دارای شرایط محرومیت بودند...

* و این اتفاق نیفتاد...

- نه، ما شاهد آن بودیم افرادی که دارای بدهی‌های میلیاردی بودند بخشی از بدهی‌هایشان بخشیده و بخشی دیگر هم به صورت 5 ساله قسط بندی می‌شد.

* یعنی می‌خواهید بگویید در دوره صولت مرتضوی این اتفاقات نیفتاده است؟

- ما در دوره مرتضوی حتی یک مورد هم زیر پا گذاشتن مصوبات را نداشتیم...

* پس چرا برخی مصوبات اجرایی نشد؟

- در خصوص برخی مصوبات خود شخص شهردار به ما مراجعه کرد و دشواری اجرای مصوبه را به ما اعلام کرد. ما هم با تسهیل مصوبه تلاش کردیم تا با تعامل مثبت با شهرداری به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنیم.

* اما خود شهرداری هم بدهی‌های کلانی دارد. در این خصوص توضیح می‌دهید؟

- بدهی‌های شهرداری در زمان شهرداری، مهندس پژمان 3 هزار میلیارد تومان بود که به شورای چهارم و شهرداری بعدی انتقال داده شد. شاخص‌ترین این بدهی‌ها، بدهی به بانک تجارت به میزان 700 میلیارد تومان و بانک سپه 500 میلیارد تومان بوده است. هنوز هم بالغ بر 1500 میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری باقی مانده است. این در حالی است که ما جلوی تراکم فروشی را گرفته‌ایم و نکته جالب این است که در سال اول شورای چهارم 37 درصد از تخلفات کم شده است.

* اخیرا یکی از مدیران سابق شهرداری گفته است «وظیفه شهرداری مشهد ارتقای سطح فرهنگی شهروندان و کاهش وندالیست است، حال سوال اینجاست که غزه و لبنان چه ربطی به فرهنگ شهروندی دارد؟ متاسفانه پول مردم شهر هزینه حوزه های سیاسی می شود بنابراین در شرایط فعلی باید بگویم که اطلاع‌رسانی مدیریت شهری بسیار غیرتخصصی، غیرحرفه‌ای و با اهداف پررنگ سیاسی انجام می‌شود.» دیدگاه‌تان در این خصوص چیست؟

- این حرف‌ها در فتنه 88 هم شنیده می‌شد! ما یک قالبی در دین داریم که امام (ره) همواره بر آن تاکید داشت و آن اینکه همیشه می‌گفتند پای کار این انقلاب بایستید؛ در این رابطه باید بدانیم که سالانه از 130 کشور جهان مسافران و زائران بسیار زیادی به شهر مشهد می‌آیند و ما نمی‌توانیم با آن‌ها بدرفتاری کنیم. اگر کسی از یمنی که در خفقان است به مشهد بیاید ما نمی‌توانیم به آن‌ها بی‌محلی کنیم در صورتی که آن‌ها از ما انتظاری ندارند اما از آن‌جایی که اسلام قلب‌های ما را با یکدیگر نزدیک کرده است. سیاست‌های شهرداری با گذشته فرق دارد و آقایان اگر یادشان رفته در زمان مدیریت خودشان به سبب جذب نیروهای ناکارآمد و اتخاذ تصمیم‌های اشتباه حدود 3 میلیارد تومان بدهی بر دست شهرداری گذاشتند.

* در رابطه با پلمپ اداره کل ارشاد اسلامی توضیح می‌دهید، در این میان شهرداری از اهرم فشار استفاده کرد؟

- در جریان تخصیص بودجه 60 میلیارد تومانی دولت به خط دو قطار شهری مشهد ما شاهدآن بودیم که 17 میلیارد تومان از این بودجه توسط سازمان کتابخانه‌های کشور به دلایل غیرقابل توجیح کسر شد. ما از آن‌ها خواستیم تا در این‌باره مذاکر داشته باشیم و شهردار نیز با صراحت گفت که حاضر است تا با ارائه تمامی اسناد و مدارک به آن‌ها ثابت کند که در این برداشت پول اشتباه فاحشی انجام دادند. شهردار مدیر این شهر است و اگر از خود جذبه نشان ندهد نمی‌تواند شهر را اداره کند، بنابراین دستور داد تا اداره کل ارشاد نسبت به بدهی ساخمان خود اقدام نماید و اگر هم این پول را پرداخت نمی‌کنند، آن را پلمپ کنند که این اتفاق صورت پذیرفت و به مجرد پلمب اداره کل ارشاد استان خراسان رضوی در مشهد آن‌هایی که گوش شنوا نداشتند خودشان زنگ زدند و گفتند که ما در اسرع وقت 17 میلیارد شما را بازخواهیم گرداند.

* و در پایان به نظر شما رئیس کنونی شورای شهر تغییر پیدا می‌کند؟

- باید دید که نظر اکثریت شورا به کدام سمت می‌رود و در این جا نیز عرض می‌کنم که یکی از آن دو نفری که بنده به آن‌ها رای خواهم داد شخص محسن انتظاری هروی رئیس کنونی شورای شهر است.

 

 

 

 

بخش دوم مصاحبه با محمدکمال سرویها را می توانید در روزهای آتی در سایت مشهد نیوز بخوانید

 

 

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 چرا اعضای شورای شهر سوالات خود را در صحن علنی مطرح نکنند؟ ۱۳۹۴ شنبه ۲۳ آبان
2 اظهارات سرویها درخصوص دیدار مرتضوی با احمدی‌نژاد، ارتباط مدیریت شهری با سیاست و سفرهای خارجی اعضای شورا ۱۳۹۴ سه شنبه ۷ مهر
3 سرویها: شورای چهارم، شهرداری را با 3 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفت/ هراتی: شورا و مدیریت شهری مشهد دچار روزمرگی شده اند ۱۳۹۴ سه شنبه ۷ مهر
4 نمره نائب رئیس شورا به شهردار مشهد: 17 ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱ مهر
5 در شورا موضوعات سیاسی مطرح نمی‌شود/ قصه رسیدگی به امور مردم در آنجا حاکم است ۱۳۹۴ شنبه ۲۸ شهريور
6 مشهد نیوز صدا و تریبون مردم شهر است ۱۳۹۴ شنبه ۲۱ شهريور
7 رای من ˝انتظاری هروی˝ است ۱۳۹۴ شنبه ۷ شهريور
8 دورنمای فعالیت‌های فرهنگی در مشهد از نگاه نائب رئیس شورای شهر ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲ ارديبهشت
9 مهلت دو هفته‌ای به شهردار برای ارائه توضیح در خصوص تخلفات سازمان اتوبوسرانی/ مغایرت اغلب نقشه های ساختمانی مشهد با پروانه شهرداری/ لزوم ارائه پیوست فرهنگی و اجتماعی در تمام پروژه‌های شهری ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۶ فروردين
10 سرویها: در معاونت فرهنگی سابق شهرداری حیف و میل هایی در زمینه بودجه صورت گرفته/ باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد/ فیاضی: هیچ حیف و میلی در معاونت فرهنگی سابق انجام نشده است/ این اتهامات نباید در جلسه علنی شورای شهر، علیه مدیری که حضور ندارد، مطرح شود ۱۳۹۳ سه شنبه ۲۶ اسفند
11 رئیس شورای شهر مشهد تغییر کرد/ انتظاری هروی رئیس شورا شد، سرویها نائب رئیس ۱۳۹۳ يکشنبه ۹ شهريور
12 رسانه‌ها اختلاف مدیریت شهری و استانداری را پررنگ نکنند ۱۳۹۳ يکشنبه ۲۹ تير
13 پیام تبریک رئیس شورای شهر مشهد به مناسبت هشتمین سال فعالیت مشهد نیوز ۱۳۹۲ پنج شنبه ۲۱ آذر
14 محمدکمال سرویها و محسن انتظاری هروی با رای اعضای شورای شهر مشهد به عنوان رئیس و نائب‌رئیس این شورا در دوره چهارم انتخاب شدند ۱۳۹۲ سه شنبه ۱۲ شهريور
15 وب نوشته مهدی برادران در واکنش به استعفای سرویها ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ آذر
16 نائب رئیس شورای شهر مشهد استعفا داد ۱۳۹۱ چهارشنبه ۲۴ آبان
17 پایان 6 ماه انتظار ۱۳۹۱ يکشنبه ۷ خرداد


ناشناس : احسنت ودرود خدا برشما
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :