۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 13546     
چگونه آمار 464 جانباخته ایرانی فاجعه منا به 1000 نفر نرسید!

ناگفته‌های نجات 600 حاجی حادثه مِنا

مدیر عملیات پزشکی حج پس از 13 روز عملیات امدادی و درمانی از ناگفته‌های نجات 600 حاجی در حادثه مِنا گفت و دلایل نرسیدن آمار 464 جانباخته ایرانی فاجعه منا به 1000 نفر را نیز تشریح کرد.
۱۳۹۴ سه شنبه ۱۴ مهر ساعت 13:14

پیرحسین کولیوند با اشاره به اینکه در همان ساعات اولیه گروهی امدادی از قسمت‌های مختلف و با عبور از از لایه‌های امنیتی دولت سعودی در اطراف صحنه حادثه وارد صحنه حادثه شدند، به تسنیم اظهار کرد: علاوه بر پیدا کردن و امداد رسانی به مصدومان در برخی چادرها، شروع به شناسایی اجساد ایرانی و یادداشت اسامی و فیلمبرداری از اجساد کردند که متاسفانه دوربین فیلمبرداری مرکز توسط نیروهای امنیتی سعودی ضبط شد و با وجود همه مشکلات تا ساعت 3 بعداز ظهر نیروها به طرق مختلف توانستند کار شناسایی انجام دهند که نزدیک 93 نفر از اجساد جان باختگان ایرانی شناسایی شد.

کولیوند یکی از کارهای شاخص صورت گرفته در میدان حادثه در ساعات اولیه را امداد رسانی و نجات جان حدود 600 نفر از زائرین ایرانی و غیر ایرانی از محل حادثه دانست و گفت: همزمان با این کار ستاد اطلاع رسانی مصدومین در منا تشکیل و اسامی مجروحان بستری در بیمارستان مکه مکرمه و منا و همچنین جان باختگان شناسایی شده در محلی در منا در اختیار کاروان‌ها قرار گرفت و اطلاعات مربوط به زائرانی که همچنان مفقود بودند نیز ثبت شد.

کولیوند در خصوص تشکیل تیم‌های شناسایی نیز گفت: تیم‌هایی در ظهر روز حادثه حادثه تشکیل و جهت شناسایی بیماران بستری به بیمارستان‌ها مکه و منا اعزام شدند.

وی افزود: با پایان عملیات تشریق و انتقال زائرین به مکه مکرمه از منا، شماره تلفن‌های دفتر ستاد اطلاع رسانی مصدومان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت تا خانواده‌های ایرانی نیز آخرین اخبار مربوط به مصدومان را به طور مستقیم دریافت و آخرین وضعیت جسمانی آنها را بررسی کنند.

کولیوند اصلی‌ترین کار این ستاد را هماهنگی با مسئولان سازمان حج و زیارت و گردآوری آخرین اطلاعات و اسامی مجروحان خواند و گفت: یافتن احتمالی مفقودان به صورت شبانه روزی و اطلاع رسانی به هموطنان با در اختیار قراردادن دو شماره اختصاصی یکی دیگر از اقدامات خوب این مرکز بود.

وی گفت: این شماره‌ها به طور وسیع در سراسر کشور پخش شد. عکس‌هایی نیز از مجروحان مجهول الهویه از طریق این ستاد در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

کولیوند ابعاد فاجعه را وسیعتر از حد تصور و کارشکنی‌های دولت سعودی را به دور از رفتارهای انسانی دانست و گفت: تمامی بیمارستان‌هایی که در روز حادثه بیماران را پذیرش کرده بودند را جستجو می‌کردیم طبعاً لحظه به لحظه به لیست مصدومین اضافه می‌شد، اطلاعات آنها در اختیار رسانه‌ها و مدیران کاروان‌ها قرار می‌گرفت.

وی یکی از چالش‌ها و مشکلات ما در خصوص شناسایی مصدومان جابه‌جایی مکرر آنها توسط مامواین سعودی در بین بیمارستان‌های خودشان بود.

کولیوند، مراجعه روزانه نزدیک به یک‌هزار مورد و تماس‌های تلفنی نزدیک به 5 هزار مورد در این مرکز در چند روز اول حادثه را که به طور 24 ساعته جریان داشت یکی از رکوردهای آماری دانست و افزود: تماس‌هایی که ناشی از دغدغه خانواده‌ها و گاهی هم ناشی از پخش شایعاتی بی اساس در دنیای مجازی بود.

وی گفت: روزهایی سختی برای خانواده بازماندگان و شاید سخت‌تر برای پاسخگویان به خانواده‌ها و گاهی سخت‌تر و جانکاه‌تر از همه هنگامیکه مصدومی به جمع جانباختگان می‌پیوست بود.

کولیوند سرنوشت مفقودان را یکی از مسائلی مهمی دانست که ستاد اطلاع رسانی مصدومین را دچار چالش می‌کرد، افرادیکه نه در لیست مصدومان قرار داشتند و نه در لیست جانباختگان. دولت عربستان نیز که تا قبل از هشدار رهبر انقلاب در شناسایی جانباختگان کوتاهی می‌کرد. تمام تلاش‌ها بر این بود که خانواده‌ها در ایران اطمینان خاطر پیدا کنند اما شرایط عربستان، شرایط کاملاً متفاوتی از ایران داشت.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر گفت: ضرورت تشکیل تیم‌های حمایت‌ روان برای بازماندگان پس از چندی احساس شد و در مکه این تیم‌ها مشغول به فعالیت شدند و ضرورت حمایت‌های روانی به خانواده‌ها در ایران نیز به مسئولان امر در ایران اطلاع رسانی شد.

کولیوند در خاتمه خاطرنشان کرد: مسئولان هلال احمر چه در حادثه سقوط جرثقیل و چه در حادثه منا، می‌دانستند که خانواده‌های ایرانی در چه اضطراب و رنجی بسر می‌برند، لذا تمام توان خود را به منظور کاهش آلام این عزیزان در پیش گرفتند اما بر این نکته نیز واقفیم که کارگزاران حکومتی عربستان اگرچه در امر ایجاد حادثه و امدادرسانی به صحنه حادثه و درمان زیر بار مسئولیت نرفتند، اما می‌توانستند حداقل در خصوص اطلاع رسانی به بازماندگان فرایندی بهتری را پیش رو بگیرند، مساله ای است که اگر رعایت می‌شد، می‌توانست درد و اندوه ناشی از فاجعه را تا حدودی تسکین دهد.

 

منبع: تسنیم

کلمات کلیــدی : فاجعه منا , جان باختن حجاج ,
اخبار مرتبط با این خبر
123
ردیفتیترتاریخ
1 تمام مفقودان خراسان رضوی در فاجعه منا شناسایی شدند ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۷ دي
2 از سرنوشت پنج زائر مفقود خراسان رضوی در فاجعه منا خبری نیست؟! ۱۳۹۴ دوشنبه ۳۰ آذر
3 مستند «یوسف قرآنی ایران» روی آنتن می رود ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۹ آبان
4 ناگفته‌های خبرنگار صدا و سیما از خیابان مرگ ۱۳۹۴ شنبه ۱۶ آبان
5 تشریح جزئیات فاجعه منا به روایت رئیس سازمان حج و زیارت ۱۳۹۴ جمعه ۱۵ آبان
6 تصاویر/ قبور قربانیان ایرانی فاجعه منا در مکه ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۳ آبان
7 برگزاری مراسم بزرگداشت جان باختگان فاجعه منا در 30 مسجد مشهد ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۰ آبان
8 پیکر یکی از مفقودان مشهدی فاجعه منا شناسایی شد ۱۳۹۴ شنبه ۹ آبان
9 محسنی که خاطره شد ... ۱۳۹۴ شنبه ۹ آبان
10 واکنش مدیر حج و زیارت خراسان رضوی به برخی شایعات درباره قصور مسئولان کاروانها در بروز فاجعه منا ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ آبان
11 امکان ربایش برخی چهره ها در فاجعه منا وجود دارد ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ آبان
12 توضیح معاون استاندار درباره مبلغ غرامت پرداختی به خانواده‌های جانباختگان فاجعه منا ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۶ مهر
13 چند نفر از حجاج خراسان رضوی هم چنان جزء مفقودان فاجعه منا هستند؟ ۱۳۹۴ شنبه ۲۵ مهر
14 تشییع چهارمین گروه قربانیان فاجعه منا در مشهد برگزار شد ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۲ مهر
15 پیکر عده‌ای از جانباختگان ایرانی فاجعه منا برای همیشه مفقود می‌ماند؟ ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر
16 تشییع پیکر چهارمین کاروان جان‌باختگان فاجعه‌ منا در مشهد ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر
17 کمیته ویژه پیگیری حادثه منا در دادگستری خراسان رضوی تشکیل شد ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۰ مهر
18 علت جان باختن قربانیان فاجعه منا چه بود؟ ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۰ مهر
19 خانواده‌هایی که نزدیکانشان در فاجعه منا جان باخته اند اما تاکنون اجساد آنها به مشهد منتقل نشده، چه کنند؟! ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۶ مهر
20 آشنایی با یکی از جانباختگان فاجعه منا که امروز در مشهد تشییع شد/ اقامه‌ بیست سال نماز جماعت در حرم رضوی ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۶ مهر
123


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :