۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 13570     

رونق حاشیه خواری در مشهد

بنگاهی، پسر جوانی است که سن و سالش به 30 سال هم نمی رسد. او نقشه ای را روی میز می گذارد که نشان می دهد اراضی به قطعات 75 متر به بالا تفکیک شده اند و می گوید: زمین های اینجا همه زراعی است، برای همین خیلی ارزان و با صرفه است، البته این منطقه آرامش و امنیت هم دارد. کلانتری هم همین نزدیک است . از او سوال می کنم کسی را هم سراغ دارید که برایمان بسازد؟ و می گوید: بله. هر طور که بخواهید می سازند. از متری 300 تومان می سازند تا متری 500 هزار تومان.
۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۵ مهر ساعت 10:50

«شبانه برایت می سازیم، مشکلی هم پیش نمی آید، سقف را که زدیم شهرداری هم خرابش نمی کند. زمین های اینجا ارزان است و تمام امتیازات آب و برق و گاز را هم دارد. با 60 میلیون صاحب خانه می شوی. کجای مشهد با این قیمت خانه می دهند؟»

وقتی صحبت های این دلال مسکن را که با اطمینان خاطر از رونق ساخت و ساز در حاشیه شهر سخن می گوید، مقابل اظهارات «غلامحسین صاحبی» عضو شورای اسلامی مشهد می گذاریم که چندی پیش اعلام کرده بود 170 هزار مسکن قولنامه ای در حاشیه شهر وجود دارد، معمای رونق و گسترش ساخت و ساز در حاشیه شهر، خود به خود حل می شود.

همه زمین ها قولنامه ای و زراعی است

وارد بنگاه معاملات املاک در شهرک حجت می شویم. صاحب بنگاه مشغول صحبت با تلفن همراه است که من و راننده روزنامه که نقش «عموجان» مرا بازی می کند، وارد می شویم. تلفنش که تمام می شود نگاهی به من و عموجان می اندازد و می گوید: بفرمایید، امرتان... می گویم: من و عمو جانم کارمند هستیم و وسط شهر نمی توانیم زمین و خانه بخریم. آمدیم ببینیم اینجا زمین بخریم و بسازیم بهتر است، یا خانه آماده بخریم ...

او می گوید: حالا چقدر پول دارید؟ زمین های اینجا همه زراعی و قولنامه ای است که تفکیک شده است، برای یک خانه 75 متری، 40 میلیون تومان برای خرید زمین و 30 میلیون هم باید برای ساخت، هزینه کنید. البته اگر حوصله ساخت و ساز ندارید آپارتمان آماده هم دارم، 75 متری اش بین 80 تا 100 میلیون تومان است.

«اگر زمین بخریم، کسی را هم دارید که برایمان بسازد؟» انگار منتظر همین جمله است. می گوید: بله آقا اگر بخواهید برایتان می سازیم. اگر هم بخواهید در ساخت مشارکت می کنیم. دعوت به نشستن می کند. می نشینیم و بی معطلی دو عدد چای لیوانی می گذارد جلوی مان و ادامه می دهد: هر موردی که بخواهید اینجا پیدا می شود. از بابت ساخت و ساز هم خیالتان راحت، شبانه برایتان می سازیم، جوری که پلیس ساختمان هم نفهمد. اینجا خیلی ها شبانه می سازند و مشکلی هم پیش نمی آید.

سند می گیریم با 250 هزار تومان!

همینطور یک ریز حرف می زند و مجال صحبت نمی دهد: اگر هم به خاطر قولنامه ای بودن زمین های اینجا، برای خرید تردید دارید، خیلی راحت می شود برای خانه های قولنامه ای سند گرفت. با 250 تا 300 هزار تومان، بر اساس ماده 147 سند می گیریم و خیال شما هم راحت می شود. البته سندش با آن سندهای رسمی که داخل شهر می دهند مقداری فرق می کند.

او لبخندی می زند و می گوید: البته شهرداری هم اگر ببیند دارید می سازید خراب می کند. اما خیالتان راحت، نیروهایی داریم که خیلی سریع سقف می زنند و دیگر نمی شود خرابش کنند. ساخت و ساز توی این مناطق حاشیه ای برای همین ارزان بودنش خیلی رونق دارد.

جمله ام کامل نشده است که می گوید: مشکلی ندارد. متری یک میلیون و 100 هزار تومان می شود. البته اگر طرف پول لازم باشد می توانم متری یک میلیون هم برایتان بخرم. به چند بنگاه املاک دیگر می رویم. فروش زمین های 75 متری به بالا حسابی رونق دارد و طی یک یا دو سال اخیر نیز بیشتر هم شده است.

بعد از این که نیم ساعتی در محدوده کاظم آباد  دور می زنیم به یکی از بنگاه های املاک می رویم. بنگاهدار می گوید: خانه توی کوچه داریم از متری 350 هزار تومان شروع می شود تا 500 هزار تومان، هر قدر به حاشیه خیابان نزدیک تر باشد قیمتش بیشتر است.

متصدی بنگاه که موهای جوگندمی،  چهره اش را کمی بیشتر از 45 سال نشان می دهد، می گوید: زمین های کاظم آباد هیچ کدام سند ندارد. البته زراعی هم نیستند. فقط به قطعات بالای 500 متر سند می دهند. مجوزهای ساخت را هم دهیاری ها و بنیاد مسکن صادر می کنند. خانه های 75 متری اینجا مجوز آب و برق و گاز دارد. مجوز گاز در اینجا درست مثل شهر یک میلیون و 400 هزار تومان است.

وقتی به او می گویم چند خیابان آن طرف تر در حال ساخت واحدهای 75 متری هستند، می گوید: بله اینطوری هم می شود... می سازند دیگر... شما هم زمین را بخرید و بسازید! البته شهرداری مجوز ساخت هم می دهد. 6 میلیون تومان می شود، اما خیلی ها دنبال این مجوز نمی روند و خودشان می سازند.

با مجوز شهرداری؛ درست مثل شهر

به سرا غ سومین بنگاه آمده ایم که 50 متر بالاتر از بنگاه قبلی است. بنگاهی، پسر جوانی است که سن و سالش به 30 سال هم نمی رسد.

او نقشه ای را روی میز می گذارد که نشان می دهد اراضی به قطعات 75 متر به بالا تفکیک شده اند و می گوید: زمین های اینجا همه زراعی است،  برای همین خیلی ارزان و با صرفه است، البته این منطقه آرامش و امنیت هم دارد. کلانتری هم همین نزدیک است .

از او سوال می کنم کسی را هم سراغ دارید که برایمان بسازد؟ و می گوید: بله. هر طور که بخواهید می سازند. از متری 300 تومان می سازند تا متری 500 هزار تومان. هر جور امکاناتی که بخواهید می توانند برایتان در خانه ایجاد کنند. البته اینجا اگر ویلایی بخرید بهتر است. در مجموع ارزان تر است. اگر خواستید سال های بعد بسازید هم آقا بالا سر ندارید!

این شیوه خرید و فروش اراضی زراعی در حاشیه شهر رواج دارد، فرقی هم نمی کند؛ از شهرک شهید رجایی گرفته، تا انتهای گلشهر، بولواردوم طبرسی، جاده سیمان، انتهای خواجه ربیع و شهرک حجت و نوده همین شیوه وجود دارد و لا به لای صحبت های فروشنده ها، امیدواری برای الحاق این مناطق به شهر به وضوح دیده می شود.

شاید بیشتر از سیستم های نظارتی و طرح ها و برنامه های توسعه حاشیه شهر ، این بنگاه های املاک هستند که حاشیه را توسعه می دهند و می فروشند بی آن که متولیان، آن ها را در معادلات ساماندهی حاشیه شهر به حساب بیاورند.این موضوع را یک کارشناس مطلع نیز تایید می کند.

از سیس آباد تا اسماعیل آباد و ...

اما شیوه دلال ها برای تفکیک و فروش زمین های قولنامه ای و ساخت و فروش قولنامه ای خانه های ساخته شده در حاشیه شهر چگونه است؟ یک کارشناس مسکن در این باره می گوید: در منطقه رسالت قیمت زمین هایی که تا کشف رود هم می رسد پایین است، اما به تازگی خرید و فروش در این مناطق رونق گرفته است.

«عباس افچنگی» اضافه می کند: در بخش هایی از اراضی سیس آباد، خواجه ربیع، سپاد و اسماعیل آباد قطعات بزرگ زراعی به قطعات کوچک تفکیک شده و به فروش می رسد.

وی ادامه می دهد: بخش عمده تفکیک و فروش در جاده قدیم قوچان و از شهرک نوید و حجت تا مطهری است که بخش هایی از مطهری شامل اراضی "تخمرز" و "مشهد قلی" می شود.

وی با بیان اینکه اراضی کشاورزی نوده به دلیل برخی حواشی، کمتر مورد توجه قرار گرفته است می افزاید: تا پیش از این در اراضی کاظم آباد، فردوسی، کال زرکش و دوست آباد زمین ها به قطعات 35 و 45 متر هم تفکیک می شد، اما مدتی است در این مناطق نیز اراضی در متراژ 60 متر به بالا تفکیک و ساخته می شود.

 

 

منبع: خراسان

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 رونق حاشیه خواری در مشهد ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۵ مهر
2 کمبود امکانات اولیه در روستای برزش آباد، دامن مردگان را هم گرفت! ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۴ بهمن
3 نباید توقع داشته باشید از جای دیگری بیایند و دانشگاه را درست كنند، خودتان باید به فكر باشید/ بر خلاف تصور رایج، حاشیه نشینی و رسیدگی به آن مورد توجه آستان قدس و شهرداری هست ۱۳۹۳ شنبه ۱۵ آذر
4 نائب رئیس شورای اسلامی شهرستان مشهد: رفع مشکل حاشیه نشینی به شعار تبدیل شده است ۱۳۹۳ چهارشنبه ۳۰ مهر
5 پرونده حاشیه‌ مشهد با همراهی دولت بسته می‌شود/ وعده‌های روحانی مطابق توان دولت است ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۴ شهريور
6 رئیس شورای شهر مشهد: وزیر بهداشت وزیر معین مشهد برای حل حاشیه‌نشینی شد ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۸ شهريور
7 بافت‌های فرسوده اطراف حرم مطهر و حاشیه نشینی دو معضل بزرگ شهر مشهد است ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۷ شهريور
8 آقای رئیس جمهور، من شناسنامه دارم اما به آمریکا اعتماد ندارم ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۶ شهريور
9 كم آبی، حاشیه نشینی و بافت فرسوده در صدر مشكلات خراسان رضوی قرار دارد ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۳ شهريور
10 حاشیه نشینی و بافت فرسوده برازنده مشهد نیست ۱۳۹۳ يکشنبه ۹ شهريور
11 زخم حاشیه نشینی بر چهره شهر/ آیا انتهایی هست؟ ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱ مرداد
12 نیاز‌های نامحدودی در شهرداری داریم اما منابعمان محدود است/ افتخار نیست بگوییم مشهد را تا توس گسترش داده‌ایم! ۱۳۹۳ يکشنبه ۸ تير
13 جمعیت حاشیه نشین مشهد به یک میلیون و 20 هزار نفر رسیده است ۱۳۹۳ پنج شنبه ۵ تير
14 اختصاص 89 میلیارد تومان برای ارائه خدمات بهداشتی به حاشیه‌نشینان در مشهد ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت
15 گذری از مهرگان یا شهرك مُردگان! ۱۳۹۳ شنبه ۳۰ فروردين
16 ضرورت تشکیل کمیسیون ماندگاری زائر در شورای شهر مشهد ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ آبان


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :