۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 13571     

چرا در مورد مشهد احساس مسئولیت نمی‌شود؟

محمد حسین جهانبخش
این سوال جدی مردم است که چرا مجلس برای شهر قم بودجه تعیین می‌کند، اما برای مشهد که مدفن امام معصوم(ع) است هیچ بودجه‌ای مصوب نمی‌شود و به همین دلیل مدیریت شهری مجبور می‌شود برای تامین هزینه‌های شهر مجوز احداث هتل چندستاره را در نزدیک حرم مطهر صادر کنند.مشهد متعلق به همه مردم ایران است و چرا نمایندگان مجلس برای شهری فراملی مشهد احساس مسئولیت و دلسوزی نمی‌کنند؟
۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۵ مهر ساعت 10:57

محمد‌حسین جهانبخش، عضو شورای شهر مشهد:

روز دوشنبه شاهد تصویب طرحی در مجلس شورای اسلامی بودیم که بر اساس آن تعداد اعضای شوراهای اسلامی بر اساس جمعیت در دوره بعد فعالیت شوراها کاهش می‌یابد.


موضوع قابل توجه، عملکرد نامناسب مجلس شورای اسلامی در این زمینه است زیرا این نهاد قانون‌گذار پس از مدت کوتاهی مصوبه خود مبنی بر افزایش تعداد نمایندگان شوراهای اسلامی را لغو کرده است که این موضوع نشان می‌دهد مرکز پژوهش‌های مجلس باید برای مصوبات کار کارشناسی بیشتری را به انجام رساند یا لااقل در این باره با اعضای شوراهای اسلامی شهر و استان مشورت های لازم را انجام دهد تا در تصمیم گیری ها به نتایج مطلوب تری دست پیدا کنند .


در این بین باید پرسید اگر مصوبه افزایش تعداد اعضای شوراها بدون کار کارشناسی بوده است پس چرا کارشناسی لازم نشده و اگر بررسی‌های لازم انجام شده پس چرا مصوبه را تغییر می‌دهند و این اقدام نشان می‌دهد آن‌گونه که باید برای مصوبات در مجلس وقت گذاشته نمی‌شود.


شهری مانند مشهد با جمعیت بیش‌از ٣‌میلیون نفر طبق قانون باید تعداد مشخصی عضو شورای شهر داشته باشد و اعضا نیز موظف هستند ۶٠‌ساعت در ماه برای رسیدگی به موضوعات مختلف وقت بگذارند، اما در حال حاضر به دلیل حجم زیاد کار تعریف‌شده هیچ عضوی در ماه کمتر از ١۵٠‌ساعت کار نمی‌کند و برخی اعضا تا ٣٠٠‌ساعت هم وقت گذاشته‌اند.


مشهد به دلیل موقعیت خاص خود و سفر سالانه بیش از ‌٢۵میلیون زائر به این شهر، اهمیت بیشتری در مقایسه با شهرهایی از‌جمله تهران و اصفهان دارد.در واقع مشهد یک شهر ملی است و به همین دلیل می‌طلبد به موضوعات این شهر رسیدگی ویژه‌ای شود و نه‌تنها باید تعداد نمایندگان کم شود بلکه باید اعضای بیشتری نیز به شورای شهر اضافه شوند.


این‌گونه نیست که تعداد زیاد اعضای شورای شهر باعث اختلاف‌نظر شود که اگر این‌گونه باشد باید مجلس شورای اسلامی که بیش از ٢٩٠‌نماینده دارد نیز تعطیل شود.


امروز در شهرهای مهم جهان پارلمان‌هایی با جمعیت ١۵٠ تا ٢٠٠‌نفری داریم که نمایندگان مجلس باید کارکرد آن شوراها را نیز مدنظر قرار دهند و از تجربه‌های موفق جهانی استفاده کنند و از نگاه‌های غیرکارشناسی و سیاسی دور باشند.


از مجلس شورای اسلامی انتظار داشتیم دست‌کم در این موضوع مهم با شورای عالی استان‌ها مشورت می‌کردند و در‌حال‌حاضر نیز از آقای بصیری‌پور به عنوان رئیس شورای عالی استان‌ها می‌خواهیم تا با جدیت مخالفت شوراها را به مجلس و شورای نگهبان انتقال دهند تا این مصوبه به تصویب نهایی نرسد.


گله ما از نمایندگان مجلس این است که چرا برای بافت اطراف حرم حضرت معصومه‌(س) در شهر قم ردیف بودجه گذاشته شده که البته کار درستی است اما برای مشهد هیچ اعتباری دیده نشده و این نشان‌دهنده سوء‌استفاده برخی نمایندگان از جایگاه خود در مجلس است.


این سوال جدی مردم است که چرا مجلس برای شهر قم بودجه تعیین می‌کند، اما برای مشهد که مدفن امام معصوم(ع) است هیچ بودجه‌ای مصوب نمی‌شود و به همین دلیل مدیریت شهری مجبور می‌شود برای تامین هزینه‌های شهر مجوز احداث هتل چندستاره را در نزدیک حرم مطهر صادر کنند. مشهد متعلق به همه مردم ایران است و چرا نمایندگان مجلس برای شهری فراملی مشهد احساس مسئولیت و دلسوزی نمی‌کنند؟

 

 

منبع: شهرآرا

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :