۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 13890     

موضوعاتی معماگونه درخصوص مشکلات اقتصادی اخیر استان

رضا طلبی طرقی
در واکاوی موضوع میزان و پدیده چند مورد خودنمایی می کنند که برای هم استانی هایمان به معما شباهت دارند. بانک ها و موسسات زیادی به پدیده تسهیلات اعطاکرده بودند ولی چرا در این میان موسسه میزان برجسته تر شد و بیشتر به چشم آمد؟
۱۳۹۴ دوشنبه ۲۷ مهر ساعت 15:46

مشهد نیوز- یادداشت از رضا طلبی طرقی:

این روزها مردم استان درگیر مسائلی شده اند که خواسته یا ناخواسته با اهداف خاصی رخ داده است. تقریبا سال گذشته در همین زمان بود که دستگاه قضایی استان پروژه پدیده را غیرقانونی اعلام کرد و پس ازکش وقوس های فراوان اقدام به تعطیلی  دفاتر آن و ممنوع اعلام کردن فروش سهام و تبلیغات آن نمود.

درپی این موضوع تسهیلاتی که این پروژه از بعضی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری اخذکرده بود به طور ناصحیحی رسانه ای شد.

یکی ازاین موسسات موسسه مالی واعتباری میزان بودکه در راستای کمک به پروژه های گردشگری و اشتغال زا تسهیلاتی را در اختیار پروژه پدیده گذاشته بود اما به دلایل و اهداف نامعلوم به یکباره باشایعه ورشکستگی مواجه شد و موجی از ترس و استرس را در بین سپرده گذاران این موسسه ایجادکرد و موجبات شلوغی های زیادی را فراهم کرد که به شهروندان دیگر نیز اسیب هایی راواردکرد.

در این میان مدیران میزان ضمن حفظ آرامش خود به بازگشت وجوه مشتریان تا حدتوانایی خود اقدام کردند تا شاید این شایعه فروکش کند اما این شایعه که باسرعت بسیار قوی درحال پخش شدن بود دیگراز توانایی مدیران میزان خارج شده بود.

دراین میان مدیران میزان از راهکارهای مختلفی برای برگرداندن آرامش و اعتمادبه مشتریان استفاده کردند امابه دلیل عدم همراهی بانک مرکزی وبرخی مدیران اقتصادی واجرایی استان، در برآورده کردن انتظارات مشتریان ناکام ماندند و باورود دستگاه قضایی استان بازداشت و موسسه آنها نیز توسط شورای امنیت ملی به طرز صحیح یا اشتباه بدون اطلاع سهامداران و هیات مدیره که در بازداشت به سرمی بردند منحل شد.

اما در واکاوی موضوع میزان و پدیده چندموردخودنمایی می کنندکه برای هم استانی هایمان به معما شباهت دارند.

1- بانک ها و موسسات زیادی به پدیده تسهیلات اعطاکرده بودندولی چرا در این میان موسسه میزان برجسته ترشد و بیشتربه چشم آمد؟

2- چرا بانک مرکزی به وظیفه پدرانه خوددرقبال موسسه میزان عمل نکردبنابرانچه واقعیت داردواعلام نیزشده است میزان مبلغی درحدود 260میلیاردتومان به عنوان ودیعه ازسال های گذشته نزدبانک مرکزی داشته است اگربه زعم مدیران بانک مرکزی این موسسه غیرمجازبوده است پس این ودیعه چه معنایی رادرپی دارد؟همایش های بانکی اخیرکه درسال های گذشته باحضورموسسه میزان برگزارمی شدبه چه معنابود؟آیارفتاربانک مرکزی توهین به شعور مردم نبود؟

3- دستگاه قضایی استان فرصت دوهفته ای را به مدیران میزان برای حل مشکلات بوجودامده دادحال انکه پس از گذشت 6ماه ازبازداشت مدیران  این موسسه ووروددستگاه قضا چرامشکل سپرده گذاران رابرطرف نکرده است؟اگرمشکل عدم تمکین دربرابر ادغام بوده است چراپس درطی این مدت ادغام صورت نگرفت ویابابرخی پیشنهادهابرای سرمایه گذاری موافقت نشد؟

4- چرا نمایندگان استان ازهنگام شروع این مشکل به حمایت ازمیزان ومردم استان  دوراندیشی نکردندوازبانک مرکزی ووزیراقتصادطرح سوال نکردندوپس ازگذشت 7ماه اکنون به فکراستیضاح وزیراقتصادافتاده اند؟

5- بنابه گفته های بانک مرکزی به صحیح یاغلط موسسه میزان غیرمجازبوده است مردم دراین ماجرا چه قصور وکوتاهی مرتکب شده اند که به آرم بانک مرکزی درج شده درتابلوی شعب این موسسه اعتمادکرده اندوبایدسپرده های خودرا بدون دریافت هیچ سودی تامدتی نامعلوم دریافت نکنند؟

6- فراینداشتغال طبق اعلام اداره آماردراستان خراسان ازآغازانقلاب تاسال گذشته ر وندی مثبت داشته است ولی متاسفانه طی یک سال گذشته سیرمنفی راداشته است ،مدیران استان برای وضعیت اشتغال کارکنان میزان وپدیده چه تفکری اندیشیده اند/

7- برخورداحساسی ونابخردانه باسرمایه گذاران وکارآفرینان دراستان آیانگرش منفی درافرادعلاقمندومتمایل  به سرمایه گذاری ایجادنخواهدکردوسرمایه ها راازاستان فراری نخواهددادووضعیت اشتغال را راازاین حالت بدترخواهدکرد/

8- صدا و سیما و رسانه های بومی نیزبه جای حمایت ازاین بنگاه های اقتصادی استان وسپرده گذاران ،به حمایت ازبانک مرکزی پرداختند حال آنکه طیف زیادی ازمردم استان بااین مشکل بوجودآمده درگیربودنددرصورتی که صداوسیما ازمحل پخش مسابقات ورزشی این بنگاه ها درامدهای زیادی راکسب کرده بود،درتمام این چندماه فقط دوبرنامه برای پیگیری این مشکل اختصاص داد؟

9- آیا اگر مدیران این مجموعه چون به جزییات و فرایند کار بنگاه هایشان ازابتداتاکنون واقف بودندخودشان ادامه کارمی دادندودستگاه های نظارتی وقضایی نیزمساعدت هایی راباانها انجام می دادنداینگونه مشکل به وضعیت حاددرنمی آمد.

به هرحال امید آن می رود که دستگاه قضایی وستادتدبیری که به این منظوردراستان تشکیل شده است مردم استان راازاین حالت تلاطم واشفتگی خارج کنندووضعیت سپرده گذاران ،سهامداران ومدیران وخانواده های این مجموعه هاراهرچه زودترمشخص نمایندوبیشترازاین زمان راهدرندهندتابه نحوی دوباره شادی ونشاط وپویایی به جامعه استان برگردد.

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 از فردا مرحله جدید پرداخت مطالبات سپرده گذاران آغاز می شود + جدول تاریخ مراجعه به شعب ۱۳۹۴ شنبه ۵ دي
2 مرحله دوم پرداخت مطالبات سپرده گذاران میزان ۱۳۹۴ شنبه ۲۸ آذر
3 انتقاد برخی سپرده‌گذاران میزان به نحوه محاسبه سود سپرده هایشان + پاسخ یک مسئول ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۲ آذر
4 تیتر خبرگزاری فارس درخصوص ˝پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران میزان˝ اصلاح شد ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۴ آبان
5 بانک صادرات یا عسکریه؟! کدام یک مطالبات سپرده گذاران میزان را پرداخت می کنند؟! + تصاویر ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۴ آبان
6 ارتباط انتخابات و برخی اظهارات درباره "میزان" ۱۳۹۴ چهارشنبه ۶ آبان
7 موضوعاتی معماگونه درخصوص مشکلات اقتصادی اخیر استان ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۷ مهر
8 استاندار خراسان رضوی: اقدامات اجرایی برای حل مشکلات سپرده گذاران از ابتدای ماه آینده آغاز می شود ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۷ مهر
9 مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی: این موضوع را نه تایید و نه تکذیب می کنم/ نماینده مردم تربت جام در مجلس: عسکریه نمی‌تواند مشکل را برطرف کند ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۶ مهر
10 خبر خوش برای سپرده گذاران میزان ۱۳۹۴ شنبه ۲۵ مهر
11 17 شخص حقیقی و حقوقی بیش از هزار و 350 میلیارد تومان بدهی معوق به میزان داشتند/ در آینده نزدیک جدول زمان بندی پرداخت سپرده ها اعلام می شود ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۳ شهريور
12 وجوه سپرده گذاران میزان بر اساس جدول تنظیمی بازپرداخت می شود ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ خرداد
13 معاون استاندار خراسان رضوی: بانک صادرات تمام تعهدات مربوط به میزان را انجام می دهد/ تمام اموال منقول و غیرمنقول این موسسه در اختیار بانک صادرات قرار می گیرد ۱۳۹۴ جمعه ۱ خرداد


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :