۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 13931     

توضیح مهدی برادران درخصوص تغییر نام ابومسلم و سیاه جامگان و پاسخ به نامه "نوری زاد"

مهدی برادران در ارتباط با صحبت های امام جمعه مشهد و تأکید ایشان بر تغییر نام باشگاه های ابومسلم و سیاه جامگان اظهار کرد: درخصوص صحبت های آیت الله علم الهدی باید عرض کنم ایشان شخصیت برجسته مذهبی شهرمان هستند و همه باید تلاش کنیم نظرات ایشان را تأمین کنیم. اگرچه معتقدیم امام رضا (ع) به اسم ها نگاه نمی کند بلکه به قلب ها توجه دارد. با این حمایت های حداقلی از فوتبال استان، اگر عنایت حضرت رضا (ع) نبود، مطمئن باشید همین قدر هم توفیق نداشتیم. امام رضا (ع) تنها حامی ماست.
۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۹ مهر ساعت 14:01

مشهد نیوز:

چند ماهی است مهدی برادران، چهره فرهنگی، اجتماعی مشهدی و معاون سابق شهردار مشهد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حضور فعالی دارد؛ به طوری که برخی پست های او، بازتاب های گسترده داشته و با واکنش های متفاوت مخاطبان مواجه شده است. به همین بهانه به سراغ برادران رفتیم و در ارتباط با برخی مطالب اینستاگرامی اش سؤالاتی پرسیدیم. او که کمتر به چنین مصاحبه هایی راضی میشود این بار استقبال کرد.

اگر موافق باشید از این‌جا شروع کنیم که این روزها اخبار را که دنبال می‌کنیم، می‌بینیم مهدی برادران در شبکه‌های اجتماعی فعال است و صفحه اینستاگرامش در چند ماه اخیر، بیش از 200 پست داشته است.
بله؛ درست است. از زمانی که از شهرداری جدا شدم و از امور اجرایی فراغت پیدا کردم، وقت بیش‌تری دارم و خیلی از کارهایی که قبلاً فرصت انجامش را نداشتم اما جزء دغدغه‌هایم بودند، الآن پیگیری می‌کنم. ارتباط مستقیم با مخاطب حس خوبی برایم ایجاد میکند.
 
دلیل قطع همکاریتان با شهرداری را رسانه ای نکردید؟ الان موافقید توضیح دهید؟
تخصص من مدیریت شهری است و  از سال 82 که مدیر امور اجتماعی شهرداری بودم ، در رده های مختلف مدیریتی از جمله معاونت برنامه ریزی و توسعه شهرداری حضور داشتم و البته رشته تحصیلی و تدریس ام در دانشگاه با موضوع مدیریت شهری گره خورده است اما شرایط به گونه ای رقم خورد که ترجیح دادم از کار اجرایی سنگین دوری کنم. البته با سایر شهرداری های کشور ارتباطاتی دارم.
 
بعضی فعالیت‌هایی که شما انجام می‌دهید، خیلی باهم ارتباطی ندارند! مثلا ارتباط «فوتبال» و «پاسخ به نوری زاد» کجاست؟! یا مثال دیگر این که، پست‌های اینستاگرام شما خیلی متنوع هستند. هم پست علمی و دانشگاهی می‌گذارید، هم پست فرهنگی، اجتماعی و هم پست ورزشی!
 
اجازه دهید توضیح دهم. من برای خودم اولویت‌هایی دارم؛ مواردی مثل تحول در مدیریت سازمانی با اتکا به مدیریت علمی و فناوری، حفظ هویت شهری مشهد و بالا بردن نشاط اجتماعی. بنابراین، اموری که دنبال می‌کنم، مثل فعالیت‌های فوتبالی و پست‌های اینستاگرامی، حتماً براساس این اولویت‌هاست و در این اولویت‌ها، باهم ارتباط و اشتراک دارند. اشتراک همه اینها در تحول گرایی است. من فوتبال را عامل تحول و توسعه اجتماعی  میدانم.
 
چندی قبل، "محمد نوری زاد" چهره هتاک و معلوم الحالی که هر از گاهی، موضوعی را دستاویز قرار می‌دهد و به سیاه‌نمایی‌ علیه کشور می‌پردازد، انتشار عکسی را بهانه کرد و نامه‌ای توهین آمیز علیه مردم مشهد  و زائران منتشر ساخت. بعد از آن، شما در صفحه شخصی‌تان در اینستاگرام پاسخ او را دادید و نوشتید:

«چند روز قبل نامه‌ای سراسر توهین منتشر کردی و در انتهایش به گزارش 5 ماه پیش روزنامه گاردین اشاره و استناد داشتی. گزارشی که مغرضانه مشهد را شهر «زیارت، غذا، سکـس، پارک آبی» (؟!) معرفی کرده بود.  حالا با انتشار یک عکس، همه را بی غیرت و خودت را غیرتی جا زده‌ای و در باطن، بهانه‌ای برای تخریب هویت مذهبی مشهد پیدا کرده‌ای، متوجه شدم یک جریان پشت پرده، هم به گاردین خط داده، هم به تو! ...»

انگیزه شما از نوشتن آن مطلب چه بود؟! 
به خاطر دغدغه‌ام در حفظ هویت شهری مشهد بود. وقتی کسی پاسخ وی را نداد لازم دیدم واکنش نشان دهم؛ چون تحلیلم این بود نامه او هدفمند، هویت مشهد را نشانه گرفته است.
 
پاسخ اینستاگرامی شما، واکنش های مختلفی در فضای مجازی به همراه داشت. برای بعضی‌ها ابهام ایجاد شد که «واکنش مهدی برادران به مطلب نوری زاد، بدین معنیست که فساد در شهر را انکار کرده؟!»
 نه! فساد در همه شهر‌ها بوده و هست و این را در همان یادداشت اشاره کردم اما حرف من این بود که اختلاف افکنی بین شیعیان ایران و عراق، به نفع داعشی‌ها و وهابیون سعودی است و در مقابل علاوه بر مباحث فرهنگی، به ضرر اقتصاد مشهد و نجف و کربلا تمام می‌شود. خاطرم هست در دوره‌ای که روس‌ها و ترکمنها  زیاد به مشهد می‌آمدند، شایعه‌ای درست شد که «روس‌ها، میوه جات ایرانی را می برند و جلوی خوک‌ها می ریزند!» همین شایعه موجب اعتراضات مردمی شد و این اختلاف افکنی ها باعث شد روابط اقتصادی ما با آن‌ها، که در اوج بود، کاهش شدید پیدا کند و اثر تخریبی خودش را بر کسب و کار مردم مشهد بگذارد.

آیت الله علم الهدی در دیدار مدیران ورزشی استان نسبت به نامگذاری باشگاه‌‍‌های مشهد به ابومسلم و سیاه‌جامگان انتقاد کردند و گفتند: «تا وقتی که چنین نامی است امام رضا به ورزش مشهد توجه نمی کند و مشهد در عرصه تربیت بدنی نیز پیشرفت نمی کند ... دوستان اگر این موضوع را قبول دارند این اسامی را تغییر دهند و ببیند ورزش خراسان رشد خواهد کرد یا نه.»

شما هم در یکی از پست های اینستاگرام تان به این موضوع اشاره کردید. لطفا در این رابطه بیشتر توضیح دهید. آیا تغییر نام امکان پذیر است؟
یکی از اهداف ما از حضور در ورزش، ایجاد وحدت در میان اقشار مختلف جامعه است. درخصوص صحبت های آیت الله علم الهدی هم باید عرض کنم ایشان شخصیت برجسته مذهبی شهرمان هستند و همه باید تلاش کنیم نظرات ایشان را تأمین کنیم.

اگرچه معتقدیم امام رضا (ع) به اسم ها نگاه نمی کند بلکه به قلب ها توجه دارد. با این حمایت های حداقلی از فوتبال استان، اگر عنایت حضرت رضا (ع) نبود، مطمئن باشید همین قدر هم توفیق نداشتیم. امام رضا (ع) تنها حامی ماست.

این را هم اضافه کنم که باید توجه کنیم تغییر نامی که قدمت 50 ساله دارد، کار سختی است؛ چراکه تأیید نامگذاری ها با کمیسیون ماده 5 وزارت ورزش و جوانان است و در این خصوص، ما مسئولیت قانونی نداریم. اما با این وجود، من با مدیران دو تیم سیاه جامگان و نسل ابومسلم صحبت هایی داشته ام و آن ها هم به دنبال آن هستند نظر امام جمعه محترم را تأمین کنند.

جالب است خدمت شما عرض کنم برخی از طرفداران این تیم ها از قبل، انتظار تغییر نام آن ها را داشتند. همین الآن، بین طرفداران، با دو دسته مواجهیم. عده ای موافق تغییر نام و عده ای مخالف. مثلا خود آقای کاظمی، سرمربی سیاه جامگان و برخی از ابومسلمی های قدیمی، معتقدند از اسم ابومسلم نباید استفاده کنیم؛ چراکه شخصیت او در تاریخ، شخصیت مناسبی نبوده است و می توانیم تیم های باشگاهی شهر را با عناوین بهتری نامگذاری کنیم.
 
مهدی برادران برنامه‌ای برای فعالیت سیاسی ندارد؟!
سیاست را پیگیری میکنم ولی مدت‌هاست که وارد عرصه کار سیاسی نشده‌ام و قصدی هم ندارم. البته با برخی دوستان قدیمم ، به دنبال آن هستم که تشکلی مردم نهاد و غیرسیاسی ایجاد کرده و دغدغه‌های مشترک‌مان در حوزه مبارزه با فساد را پیگیری نماییم. ان شالله جزئیاتش را در فرصت مناسب مطرح می‌کنم.
 
و سؤال آخر این که با توجه به سابقه فعالیت رسانه ای، قصد ندارید هفته نامه تان را مجدد منتشر کنید؟
در شرایط کنونی انتشار نشریه نیازمند توان مالی بالا است که فاقد آن هستم.

 

اخبار مرتبط با این خبر
12
ردیفتیترتاریخ
1 روزهای بدون رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی ۱۳۹۵ دوشنبه ۱۱ بهمن
2 باید از ظرفیت ائتلاف‌های مردمی در انتخابات بهره گرفت ۱۳۹۴ پنج شنبه ۳ دي
3 آرین منش، برادران و مرکبی نامزد انتخابات مجلس شدند ۱۳۹۴ پنج شنبه ۳ دي
4 عکس/ قالیباف، مهدی برادران و مداح معروف درحاشیه مراسم عزاداری هیئت آل یاسین- مشهد ۱۳۹۴ شنبه ۲۱ آذر
5 عکس/ بازدید چهره های فوتبالی از مؤسسه خیریه فتح المبین (همدم) ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۷ آبان
6 نظر رئیس هیئت فوتبال خراسان رضوی درباره استعفای مسئول کمیته اقتصادی این هیئت ۱۳۹۴ سه شنبه ۵ آبان
7 توضیح مهدی برادران درخصوص تغییر نام ابومسلم و سیاه جامگان و پاسخ به نامه "نوری زاد" ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۹ مهر
8 از مخالفت با فوتبال دولتی و تاکید بر نقدپذیری تا اشاره به ناپاکی های موجود در فوتبال خراسان و توضیحاتی درباره کاندیداتوری در انتخابات مجلس آینده ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۷ اسفند
9 1414 پروژه در بودجه 94 شهرداری مشهد تعریف شده است ۱۳۹۳ شنبه ۱۶ اسفند
10 رقیب اصلی تبریک نگفت/ ماجرای یک رای اضافه چه بود؟ ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۴ مهر
11 پس از 470 روز/ رئیس هیئت فوتبال خراسان رضوی بالاخره انتخاب شد ۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۴ مهر
12 معاون شهردار مشهد: تمام مسائل شهر در ساخت برند آن موثر است ۱۳۹۳ جمعه ۲۱ شهريور
13 جشنواره فجر مشهد میزبان مدیران مشهدی ۱۳۹۲ جمعه ۱۸ بهمن
14 حاشیه خارج از موضوع ۱۳۹۱ پنج شنبه ۷ دي
15 خودمان له شویم نمی گذاریم پروژه متوقف شود ۱۳۹۱ پنج شنبه ۷ دي
16 معاون شهردارمشهد: جلوی پیشرفت را نگیرید ۱۳۹۱ پنج شنبه ۷ دي
17 وب نوشته مهدی برادران در واکنش به استعفای سرویها ۱۳۹۱ چهارشنبه ۸ آذر
18 برادران رئیس شورای عالی نظام ایده پردازی مدیریت شهری شد ۱۳۹۱ چهارشنبه ۳ آبان
19 هر سه قوه مقننه، مجریه وقضائیه در وقوع اختلاس مقصر هستند ۱۳۹۰ سه شنبه ۹ اسفند
20 نمونه‌ای از نظام مردم‌سالاری دینی در جهان اسلام کشور ایران است. ۱۳۹۰ شنبه ۶ اسفند
12


مهدی : پیشنهاد میکنم خود مشهد نیوز یه نظرسنجی اینترنتی درباره تغییر نام ابومسلم برگزار کنه
سعید : به نظر من باید امثال نوری زاد رو بایکوت کرد و جوابشون رو نداد تا بزرگ نشن
فائزه : اخه من سؤالم الان اینه: اونایی که اسم ابوسلم رو میشنون یاد تیم فوتبال شهر مشهد میفتن یا یاد یه شخصیت تاریخی در زمان بنی عباس؟!! قطعا اولی درست است پس بیخود این اسم رو از روی این باشگاه و طرفدارانش برندارین
ت : آقای برادران به خاطر قولی که به فوتبالی ها داده نباید وارد سیاست و انتخابات مجلس شود
مرتضی شیبانی : دفاع از نام ابومسلم متعصبانه و متحجرانه است. اگه یه نفری 50 سال پیش با بی دقتی و کم توجهی، اسم یک شخصیت بدنام تاریخی رو روی یک باشگاه فوتبال گذاشته، چرا ما باید تا ابد اون اسم رو حفظ کنیم؟ حالا که امام جمعه محترم دغدغه شون رو مطرح کردند و رئیس هیئت فوتبال هم گفته برای تامین نظر ایشون تلاش میکنیم بقیه (اعم از سایر مسئولان، طرفداران فوتبال و رسانه ها) هم باید پای کار بیان تا زودتر عنوان بامسمایی برای تیم های ابومسلم و سیاه جامگان پیدا کنیم
fafafa : آخه مگه تغییر اسم تیم فوتبال لیگ برتری شدنیه؟
یا امام رضا : همه مصاحبه یک طرف، این پاراگراف یک طرف: «گرچه معتقدیم امام رضا (ع) به اسم ها نگاه نمی کند بلکه به قلب ها توجه دارد. با این حمایت های حداقلی از فوتبال استان، اگر عنایت حضرت رضا (ع) نبود، مطمئن باشید همین قدر هم توفیق نداشتیم...» خیلی نکته ها داشت ...
علی : اقای برادران شما به جای اینکه محکم بایستید و بگوید تغییر نام دادن باشگاه ابومسلم مساوی با نابود شدن تاریخ فوتبال خراسان است دارید حمایت میکنید که این نام رو بردارید؟؟؟ وای به حال ما که .....
ابراهیمی : عملکرد مهدی برادران در هیئت فوتبال خوب و مناسب بوده و امیدواریم بتواند در راستای عملی کردن خواسته طیف مذهبی حامی فوتبال که خواهان تغییر نام ابومسلم هستند، گام بردارد. با تشکر
فاطمه : در جواب نوری زاد: آقای مثلا محترم آخه جنابعالی از کجا فهمیدی اون عکسه مشهده!!!؟
وحید : ایشون پاسخ خبرنگار رو ندادن که دلیل قطع همکاریشون با شهرداری چی بوده. چون حرف و حدیث زیاد مطرح بود. باید خبرنگار ول نمیکرد و دوباره سؤالش رو مطرح میکرد تا قضیه روشن بشه. آیا موضوع اختلاف آقای برادران با آقای مرتضوی شهردار درست بوده ...
دانشجوی شما : فوتبال فقط یک سرگرمی است و نمی تواند تحول ایجاد کند
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :