۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر  - 2017 12 Wednesday
آرشیو خبر کد مطلب: 14494     
40 روز از ماجرای حمل غیربهداشتی رب در مشهد گذشت/

رب ها قابل مصرف اند؟! + پاسخ یک مسئول و ابهامات فراوان موضوع

مدیر نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره نتایج آزمایش ها بر روی محموله رب می گوید: «طی دو بار بررسی و نمونه برداری، هیچگونه عدم انطباق عمده و بحرانی با استاندارد های مربوطه دیده نشده است.»
۱۳۹۴ سه شنبه ۲۶ آبان ساعت 10:46

40 روز از ماجرای پر سر و صدای حمل رب با بشکه های غیر استاندارد در بزرگراه آزادی مشهد می گذرد، اتفاقی که با پیگیری های این ماجرا توسط روزنامه خراسان، در ابتدا با انکار و فرافکنی مدیران یکی از کارخانه هایی که سرنخ ها به آن ختم می شد ، رو به رو شد اما در ادامه پرونده «حمل غیر بهداشتی رب» ابعاد جدی تری به خود گرفت تا جایی که پای دادستانی مشهد و نیروی انتظامی هم به میان کشیده شد و دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز برای شناسایی عوامل متخلف این پرونده به تکاپو افتاد.

به هر ترتیب فشار افکار عمومی برای روشن شدن ابعاد پنهان پرونده ای که ارتباط مستقیم با سلامت جامعه داشت باعث شد 28 روز قبل دکتر «اسماعیل زاده» مدیرنظارت برمواد غذایی،آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از توقیف محموله یاد شده خبر دهد.

http://www.mashhadnews.org/Image/News/2015/10/13707_635803363350338647_s.jpg

وی همان زمان اعلام کرد «بعد از 10 روز صلاحیت مصرف یا عدم صلاحیت مصرف رب ها را اعلام می کنیم.» البته  همان زمان به گفته وی پرونده ای قضایی در دستگاه قضایی برای دو کارخانه متخلف گشوده شد و دو کارخانه مبداء و مقصد این محموله متخلف شناخته شدند و به دادگاه معرفی شدند.


تماس و سوالات بی پاسخ!
با گذشت چند روز از وعده 10 روزه، با دکتر اسماعیل زاده مدیرنظارت برمواد غذایی،آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تماس می گیرم.

وی درباره نتایج آزمایش ها می گوید: «طی دو بار بررسی و نمونه برداری، هیچگونه عدم انطباق عمده و بحرانی با استاندارد های مربوطه دیده نشده است.»

با این حال هر چند دکتر اسماعیل زاده مدعی داشتن صلاحیت بهداشتی این محموله رب از طریق دو بار نمونه برداری است، اما جای چند سوال باقی می ماند که فلسفه توقیف محموله رب چه علت هایی داشته است و چرا باید مسئولان دو کارخانه به مقام قضایی معرفی شوند؟

پرسش دیگر اینکه با توجه به شرایط حمل غیر بهداشتی رب در بشکه های مستعمل روغن خودرو  و ...  و بدون درپوش این محموله، آیا این امکان وجود ندارد که رب ها صلاحیت مصرف را از دست بدهند؟

هر چند پیش از این مدیر نظارت برمواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهدگفته بود رب هایی که به صورت فله ای حمل می شوند باید ظرف 48 ساعت به مصرف برسد و اگر مصرف نشد به سردخانه منتقل شود، این سوال مطرح است که آیا این رب ها که بعد از چند روز در یکی از کارخانجات پیدا و توقیف شد ، در سردخانه بوده است و فرآیند بهداشتی را طی کرده است؟

برای پاسخ به پرسش های یاد شده خبرنگار ما با پیگیری های متعددی خواستار گفتگو با دکتر اسماعیل زاده مدیرنظارت برمواد غذایی،آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای پاسخ به این پرسش ها شد؛اما بی پاسخ ماند، البته همچنان در انتظار پاسخ مسئولان هستیم.

 

 

منبع: خراسان

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 رب ها قابل مصرف اند؟! + پاسخ یک مسئول و ابهامات فراوان موضوع ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۶ آبان
2 ورود دادسرای مشهد به پرونده حمل غیر بهداشتی رب ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۸ مهر
3 مدیر نظارت بر مواد غذایی کارخانجات استان: با هیچ واحد تولیدی در موضوع سلامتی مردم تعارف نداریم ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۷ مهر
4 از استمداد از مردم برای دراختیار قرار دادن اطلاعات تا تایید حادثه توسط شاهدان عینی ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر
5 مدیر نظارت بر مواد غذایی کارخانجات استان: با دیدن یک عکس در شبکه های اجتماعی نمی توانیم اظهار نظر کنیم ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۹ مهر
6 عکس/ حمل غیربهداشتی رب گوجه فرنگی در مشهد ۱۳۹۴ شنبه ۱۸ مهر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :