۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 14522     

گفتگو با جهانگردان اتریشی در مشهد

از او در مورد تصور قبل از سفرش نسبت به ایران و تصور فعلی او از ایران و حتی نگرش اروپایی ها پرسیدم، که پاسخ داد: قبل از سفر همه از ایران بد می گفتند، ایران را کشوری ناامن و مردم آن را بد توصیف می کردند اما حال که با مردم ایران برخورد کردم می بینم که خدای من ، این ها بهترین و مهربان ترین مردم هستند، اصلا باورم نمی شود.
۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۷ آبان ساعت 11:05

دومینکو 29 ساله اهل اتریش که با ویانکا همسر 27 ساله و دو دختر 4 و 2 ساله اش به نام های مونا و الینا از پنج ماه و نیم پیش سفر خود به چند کشور را آغاز کردند، دیروز به مشهد رسیدند.


این خانواده 4 نفره سفر خود را با یک کامیون ارتشی آغاز کرده اند.


دومینکو گفت: اتاق کامیون را در آلمان خریداری و نصب کردم و سپس در داخل آن امکانات رفاهی قرار دادم. یخچال، میز غذاخوری، تخت های تاشو، مخزن 400 لیتری آب، حمام، اجاق خوراک پزی و سیستم تهویه و گرمایشی و یخچال و...


او گفت: برق خودرو از 2 باتری و برق اتاق و سیستم گرمایشی، سرمایشی، روشنایی و تهویه با 5 باتری تهیه می شود که برق باتری ها را به برق 220 ولت تبدیل می کنیم.


از او درباره سفر و انگیزه اش از این سفر که پرسیدم، پاسخ داد وقتی دختر دومم به دنیا آمد به همسرم گفتم که باید به یک سفر بزرگ برویم.

برای این سفر مطالعاتی کردم و از چند نفر در اتریش و اروپا در مورد سفر و خصوصا سفر به ایران پرسیدم که همگی مرا از سفر منع کردند و گفتند اگر ضرورتی ندارد به ایران سفر نکن و اگر هم می روی با خانواده نرو ولی من تصمیمم را گرفته بودم تا این که با چند راننده ترانزیتی اروپایی در مورد ایران صحبت کردم که همگی به اتفاق گفتند ایران بهترین و امن ترین کشور است و حتما به این کشور سفر کن و من پس از آن با مطالعه چند مسیر سفر مسیری را انتخاب کردم که از ایران نیز بگذرم و بنابراین از طریق روسیه به کشورهای ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان و سپس ایران سفر کردم.


 پلیس های رشوه گیر آسیای میانه
 از او وقتی در مورد سختی های سفر و به خصوص برخورد مردم و مسئولان کشورها پرسیدم، از کشورهای آسیای میانه بد گفت،از پلیس ترکمنستان می نالید که مدام به بهانه های مختلف رشوه می خواستند.


می گفت: پلیس قرقیزستان هم کامیونم را متوقف کرد و گفت: کامیون شما کثیف است و باید 200 دلار جریمه بدهی، من هم گفتم لباس شما از کامیون من کثیف تر است. اما به هر حال آن ها از من رشوه گرفتند. ازبکستانی ها هم از من رشوه گرفتند.


پلیس و مردم این کشورها اصلا انگلیسی بلد نبودند و این کار را برای ما سخت می کرد.


ولی وقتی وارد مرز ایران شدم دیدم که برخی  مردم و حتی راننده های کامیون هم انگلیسی بلدند و صحبت می کنند. در گمرک ایران کارهایم را به سرعت انجام دادندو مرا روی صندلی نشاندند و گفتند استرس نداشته باش.


با گرمی از من پذیرایی کردندو یک راننده کامیون ایرانی تمام مدارکم را گرفت و کارهایم را انجام داد و بابت پاسپورت و کپی و... از خودش پول داد و وقتی خواستم مبالغ هزینه شده را به او برگردانم ناراحت شدو گفت شما مهمان ما هستی.


دومینکو افزود: فضای کشورهای آسیای میانه و به خصوص ترکمنستان بسیار امنیتی و نظامی بود اما وقتی به ایران پا گذاشتیم همه چیز آرام و راحت بود و بسیار از فضای ایران لذت بردیم.


 ایرانی ها مهربان ترین مردم اند
 از  او در مورد تصور قبل از سفرش نسبت به ایران و تصور فعلی او از ایران و حتی نگرش اروپایی ها پرسیدم، که پاسخ داد: قبل از سفر همه از ایران بد می گفتند، ایران را کشوری ناامن و مردم آن را بد توصیف می کردند اما حال که با مردم ایران برخورد کردم می بینم که خدای من ، این ها بهترین و مهربان ترین مردم هستند، اصلا باورم نمی شود.


رفتار مهربانانه مردم ایران هیچ وقت از یادم نمی رود و می بینم که ایران چه کشور امن و زیبایی است.


او از تجربه سفر به مشهد هم گفت: از این که پلیس به اشتباه به او گفته که ویزایت اعتبار ندارد و به دفتر وزارت خارجه در مشهد برو که وقتی مراجعه کردم وزارت خارجه گفت: همه مدارکت رو به را ه است و با آرامش در ایران سفر کن.


وی مشهد را هم شهری فوق العاده ذکر کرد و گفت: هنوز همه جای مشهد را نگشتم و اگر به ما خوش گذشت چند روزی را در این شهر خواهیم ماند و آن گاه به کرمان، شیراز و بندر عباس و سپس کشور عمان خواهیم رفت و دوباره به ایران باز خواهم گشت تا بیشتر این کشور زیبا را ببینم.


ویانکا همسر این جهانگرد اتریشی نیز سفر به ایران را فوق العاده توصیف کرد و سخت ترین بخش سفر را سفر به کشورهای آسیای میانه و خصوصا ازبکستان ذکر کرد.


جایی که مجبور بودند از میان کوهستان و صحرا عبور کنند و برای تردد کامیون سنگ های کوه را جابه جا کنند.


وی می گوید: در ازبکستان بچه هایم مریض شدند، آن جا اصلا آب بهداشتی نبود.


او می گفت: ما طی سفر اصلا به هتل نرفتیم و داخل کامیون می خوابیم و من هم با ذرتی که از اروپا آوردم نان و پیتزا می پزم.


 گپ و گفت کوتاه ما با این خانواده در حالی به پایان رسید که دومینکو و همسرش  همواره در طول صحبت لبخند بر لب داشتند و آرزو کردند در آینده نیز به ایران سفر کنند.


دومینکو و ویانکا گفتند که خاطرات خوبی از خود به اروپا خواهند برد و مردم را تشویق خواهند کرد حتما ایران زیبا را ببینند آن ها تاکنون 10 کشور را در این سفر دیده اند و می گویند ایران بهترین کشوری بود که تا به حال سفر کرده ایم.

 

 

منبع: خراسان

کلمات کلیــدی : جهانگردی , خانواده اتریشی ,
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 گفتگو با جهانگردان اتریشی در مشهد ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۷ آبان
2 تعلیق 3 ماهه فعالیت ˝شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی گل گشت˝در مشهد ۱۳۹۳ جمعه ۱۷ بهمن
3 هتلداران مشهدی پای شهرداری را به دیوان عدالت کشاندند ۱۳۹۳ شنبه ۴ بهمن
4 لغو مجوز شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی ثامن سیر در مشهد ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۵ دي
5 مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد: لغو مجوز شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی درخشش ۱۳۹۳ پنج شنبه ۶ آذر
6 اقامت در هتلهای مشهد در روز جهانگردی 50 درصد تخفیف دارد ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۰ شهريور
7 لغو مجوز 7 دفتر خدمات مسافرتی در خراسان رضوی ۱۳۹۳ يکشنبه ۲ شهريور
8 مجوز دو شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی در مشهد لغو شد ۱۳۹۳ سه شنبه ۲۱ مرداد


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :