۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 14566     

احداث آرامستان در محدوده حرم رضوی؟!

پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر، گزارشی از مباحث مطرح در جلسه اخیر "کمیسیون امور فنی و عمرانی شورا" را منتشر کرده و از قول حسن قدیری طرقی نوشته است: «احداث آرامستان در محدوده حرم مطهر رضوی باعث به وجود آمدن مشکلاتی همچون مباحث زیست محیطی خواهد شد و حتی به سفره‌های آب زیر زمینی خساراتی وارد خواهد کرد.»
۱۳۹۴ پنج شنبه ۲۸ آبان ساعت 19:49

مشهد نیوز: 14 آبان، رئیس شورای شهر مشهد اعلام کرد: «در حال برنامه‌ریزی برای احداث آرامستان‌های کوچک در مرکز شهر با حفظ مسایل زیست‌محیطی هستیم.»

به گزارش مشهد نیوز، دو هفته از اظهارات انتظاری هروی گذشت اما برخی ابهامات درخصوص مکان احداث آرامستان‌های مورد اشاره او باقی مانده بود تا این که امروز، پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر، گزارشی از مباحث مطرح در جلسه اخیر "کمیسیون امور فنی و عمرانی شورا" را منتشر کرد و از قول حسن قدیری طرقی نوشت: «احداث آرامستان در محدوده حرم مطهر رضوی باعث به وجود آمدن مشکلاتی همچون مباحث زیست محیطی خواهد شد و حتی به سفره‌های آب زیر زمینی خساراتی وارد خواهد کرد.»

در جلسه مذکور، بحث درخصوص لایحه شهرداری تحت عنوان "توسعه فضاهای فرهنگی، معنوی و خدماتی در محدوده پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها" بوده و به گفته مهدی ذاکرالحسینی، احداث آرامستان، یکی از فازهای در نظر گرفته شده مشاور برای این طرح است.

در گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر مشهد آمده است:

در یکصد و سومین جلسه کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری، لایحه شهرداری مشهد در خصوص توسعه فضاهای فرهنگ، معنوی و خدمات زائر در محدوده پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها به صورت مجدد مورد بحث و بررسی اعضای این کمیسیون قرار گرفت.

رئیس کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد، در رابطه با این لایحه، خاطرنشان کرد: اجرای چنین طرح بزرگی در محدوده پیرامون حرم مطهر رضوی، باید با حساسیت‌های خاصی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

مهدی ذاکرالحسینی، با اشاره به تدوین طرح تفصیلی شهر مشهد، توسط مشاور، خواستار منطبق بودن لایحه توسعه فضاهای فرهنگ،معنوی و خدمات زائر در محدوده پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها با طرح تفصیلی شهر مشهد شد.

وی با بیان اینکه احداث آرامستان، یکی از فازهای در نظر گرفته شده مشاور برای این طرح است، خاطرنشان کرد: احداث آرامستان در مرکز شهر باید به صورت دقیق مورد بررسی کارشناسان قرار بگیرد و پیوست زیست محیطی آن نیز تدوین و هر چه سریع‌تر ارائه شود.

به اعتقاد رئیس کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد، لایحه توسعه فضاهای فرهنگ،معنوی و خدمات زائر در محدوده پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها باید حتما رای کمیسیون ماده 5 را هم داشته باشد.

ذاکرالحسینی، اضافه کرد: از دیگر نکاتی که باید در این لایحه مورد توجه جدی قرار بگیرد تدوین پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی و ترافیکی است.

وی تاکید کرد: به دلیل حجم بالای ترافیکی که در محدوده حرم مطهر رضوی قرار دارد باید پیوست ترافیکی این لایحه به صورت جدی پیگیری شود و نظر کارشناسان حوزه حمل و نقل و ترافیکی در این خصوص دریافت گردد.

حسن قدیری طرقی، عضو کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری نیز با لایحه شهرداری مشهد در خصوص توسعه فضاهای فرهنگ،معنوی و خدمات زائر در محدوده پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها مخالفت کرد.

وی ایجاد مشکلات زیست محیطی در صورت اجرای این پروژه را از مشکلات اصلی این لایحه برشمرد و بر اصلاح این موضوع تاکید کرد.

عضو کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری، در همین رابطه اظهارکرد: احداث آرامستان در محدوده حرم مطهر رضوی باعث به وجود آمدن مشکلاتی همچون مباحث زیست محیطی خواهد شد و حتی به سفره‌های آب زیر زمینی خساراتی وارد خواهد کرد.

ایجاد آرامستان جدید با منطبق بر طرح تفصیلی مشهد باشد

قدیری طرقی، با بیان اینکه مشاور در طرح جامع و تفصیلی مکان‌یابی آرامستان‌ها را دیده است خواستار توجه جدی به این موضوع شد.

وی اضافه کرد: مکان‌یابی آرامستان جدید در شهر مشهد باید منطبق بر بر طرح جامع و تفصیلی شهر مشهد صورت باشد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر تدوین پیوست‌های فرهنگی، اجتماعی، ترافیکی و زیست محیطی لایحه توسعه فضاهای فرهنگ،معنوی و خدمات زائر در محدوده پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها، تاکید کرد و ادامه داد: قبل از انجام هر تصمیمی باید تاثیرات فرهنگی، اجتماعی، ترافیکی و زیست محیطی این طرح مورد بررسی دقیق قرار بگیرد و بعد از آن تصمیم‌گیری نهایی شود.

در نهایت اعضای امور فنی، عمرانی و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد پس از بیان نقطه نظرات با لایحه شهرداری مشهد در خصوص توسعه فضاهای فرهنگ، معنوی و خدمات زائر در محدوده پیرامون حرم مطهر با تمرکز بر ره باغ‌ها، مخالفت کردند.

کلمات کلیــدی : ,


مهمان : بحث و تبادل افکار خوبه اما تصمیم گیرنده در خصوص مسائل کلان شهری شما به تنهائی نیستید و باید دولت و دستگاههای دیگری هم نظر بدهند ، اینو ش ما بهتر میدونید...
محسن : ایجاد قبرستان در مرکز شهر حتی اگر در طرح مشاور باشد منتفی است و اهداف مخفی آن بزودی آشکار میگردد. آیا توسعه آرامستان های موجود در مجموعه آستان قدس کافی نیست ؟
علی : باور کردنی نیست! آقایان شورا شفاف سازی کنند
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :