۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 14699     
پیگیری ماجرای یک قصور پزشکی

جا ماندن قیچی در شکم بیمار!

پزشک که به شعبه ۲۰۱ دادسرای مشهد احضار شده بود، در دفاعیات خود گفت: من به عنوان پزشک موظف به ارائه خدمات درمانی و جراحی به بیماران مراجعه‌کننده هستم و عوارض پزشکی نیز در حدی که در منابع معتبر پذیرفته شده، همیشه وجود دارد و جزء تفکیک‌ناپذیر این کار است.
۱۳۹۴ چهارشنبه ۴ آذر ساعت 11:39

با قطعی شدن نظر کارشناس هیئت بدوی سازمان نظام پزشکی مشهد درباره جراح معروفی که متهم بود شیء خارجی (قیچی ۲۸ سانتی‌متری) را هنگام عمل جراحی در شکم یکی از بیمارانش جا گذاشته است، این پرونده پس از بررسی‌های دقیق در شعبه ۲۰۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ، با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری ۲ استان خراسان رضوی ارسال شد تا این پزشک جراح از اتهام قصور در درمان و انجام وظیفه پزشکی منجر به ایراد صدمه بدنی غیرعمدی از خود دفاع کند.


‏زن میانسالی با مراجعه به دستگاه قضایی و شکایتی که در شعبه ۲۰۱دادسرای عمومی و انقلاب مطرح کرد مدعی شد: ‌اسفند سال گذشته بنا به تشخیص پزشک معالج و برای انجام عمل جراحی انسداد آئورت در یکی از بیمارستان‌های مشهد بستری شدم و مورد عمل جراحی قرار گرفتم، اما حدود ۴۵روز بعد درد و سوزشی شدید در ناحیه شکم به سراغم آمد که امانم را بریده بود وقتی این موضوع را پیگیری کردم مشخص شد که شیء خارجی از لوازم جراحی شبیه قیچی به طول ۲۸ سانتی‌متر هنگام عمل جراحی در شکم من جا مانده است؛ بنابراین دوباره به پزشک جراح مراجعه کردم و در بیمارستان دیگری بستری شدم، اما در جراحی دوم برای بیرون آوردن شیء خارجی به کما رفتم که کادر درمانی مجبور به استفاده از شوک شدند و بدین ترتیب دنده قفسه سینه‌ام نیز شکست و بعد از آن هم عوارض ناشی از عمل جراحی دوم به سراغم آمد؛ به طوری که تحمل آن برایم بسیار سخت بود.

این گزارش حاکی است: در پی اعلام شکایت این زن، و به دستور «قاضی سعید ملازمیان»، هیئت بدوی سازمان نظام پزشکی پرونده شاکی را مورد بررسی‌های تخصصی و کارشناسی قرار دادند و قصور پزشکی جراح مذکور را تایید کردند، اما جراح معروف در مهلت قانونی به نظر کارشناسی این هیئت اعتراض نکرد و بدین ترتیب با قطعی شدن قصور پزشکی، قرار جلسه دادرسی برای جراح مذکور صادر شد.


این پزشک که به شعبه ۲۰۱ دادسرای مشهد احضار شده بود در دفاعیات خود به قاضی ملازمیان گفت: من به عنوان پزشک موظف به ارائه خدمات درمانی و جراحی به بیماران مراجعه‌کننده هستم و عوارض پزشکی نیز در حدی که در منابع معتبر پذیرفته شده، همیشه وجود دارد و جزء تفکیک‌ناپذیر این کار است.

از طرفی دیگر هم راهکارهایی در سیستم پزشکی برای این گونه حوادث وجود دارد که این اتفاق رخ ندهد، بنابراین جا ماندن شیء خارجی (لوازم جراحی) تنها به خاطر سهل‌انگاری و قصور پزشک جراح نیست بلکه این اتفاق به عملکرد دیگر اجزا (کادر درمانی) هم مربوط می‌شود، اما با همه این موارد من برای جبران خطا ، به سهم خودم هزینه‌های بیمارستانی و عمل جراحی دوباره بیمار مذکوررا در بیمارستان خصوصی و در بالاترین کیفیت قبول و پرداخت کردم.

این گزارش حاکی است: بنا به دستور مقام قضایی، شاکی این پرونده برای تشخیص درصد قصور پزشک جراح و انجام معاینات به پزشکی قانونی خراسان رضوی معرفی شد که پزشکان پانزدهم مرداد سال جاری پس از بررسی این پرونده و انجام معاینات پزشکی درصد قصور و سهل انگاری در این پرونده را تعیین و به مقام قضایی اعلام کردند. با پایان یافتن مراحل دادرسی و تکمیل تحقیقات قضایی، این پرونده با صدور کیفرخواست از سوی نماینده دادستان به دادگاه کیفری ۲ خراسان رضوی ارسال شد تا دیگر مراحل قضایی خود را طی کند.

 

 

منبع: خراسان

کلمات کلیــدی : قصور پزشکی , عمل جراحی ,
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 پلکی که بعد از عمل جراحی دیگر پایین نمی‌آید! ۱۳۹۴ شنبه ۲۸ آذر
2 جا ماندن قیچی در شکم بیمار! ۱۳۹۴ چهارشنبه ۴ آذر
3 اتهام قصور پزشکی در پرونده «مرگ یک جنین» ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۶ مرداد


خلیل : بعد به فیلم حاشیه ها اعتراض می کنن، چون تحمل واقعیت و ندارن
نسرین : الآن ممکن عده ای که خودشون پزشک و یا از خانواده ی پزشکان باشند ادعا کنند که فقط یک اشتباه بوده و ممکن برای همه اشتباه پیش بیاد، ولی باید بدانیم بعضی از اشتباهات قابل جبران نیست و اصلا بهتر بگم در بعضی از کارها اصلا نباید اشتباهی رخ داد، اگر این بنده ی خدا می مرد کی پاسخ گوی فرزندان ایشان بود!!
احسان : هر انسانی ممکن در حیطه ی کاری خود اشتباه کنه . بنده نه پزشکم و نه از خانواده ی پزشکان
فرناز : وای خدای من ، از وقتی که این خبر خوندم از عمل می ترسم
نادر : کاش دکترا بیشتر رعایت کنن چون جون مردم شوخی نیست
میلاد : این چه تیتریه نوشتین؟ (پیگیری ماجرای یک قصور پزشکی) این ماجرا فقط یک اشتباه بوده نه یک کوتاهی از دست شما رسانه ای های شیطون
جواد : اگه دست شماها باشه حکم اعدام دکتر بدبختم صادر می کنین خدا آدم رو گیر کور و کچل و دزد بندازه ولی دست شما بچه های خبر نندازه
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :