۱۳۹۶ شنبه ۲۵ آذر  - 2017 12 Saturday
آرشیو خبر کد مطلب: 14731     
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

40 درصد دانش‌آموزان برای یک بار هم که شده دخانیات مصرف کرده‌اند

استاد دانشگاه و مدیر گروه بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: متاسفانه مصرف دخانیات و مواد مخدر استنشاقی به سنین بسیار پایین هم کشیده شده و بر اساس آمارهایی که وجود دارد حدود 40 درصد از دانش‌آموزان کشور برای یک مرتبه هم که شده سیگار، قلیان و مواد مخدر استنشاقی را مصرف کرده‌اند.
۱۳۹۴ پنج شنبه ۵ آذر ساعت 13:08

داوود عطاران عصر امروز در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی بیماری‌های انسدادی ریوی در ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: بیماری‌های ریوی یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که مردم به دلیل ابتلا به آن به پزشک مراجعه می‌کنند و در کشور انگلستان شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان بیماری‌های تنفسی و ریوی است.

وی بیان کرد: به دلیل اهمیت این بیماری و ایجاد آگاهی در میان افراد جامعه و پزشکان هر ساله در اواسط ماه نوامبر روزی را به عنوان روز جهانی بیماری‌های انسدادی ریوی مشخص می‌نمایند.

عطاران عنوان کرد: بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی چهارمین عامل مرگ و میر در جهان محسوب می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2020 به سومین عامل مرگ و میر در جهان تبدیل شود.

مدیر گروه بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: حدود 350 میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند و سالانه تعداد زیادی از افراد به دلیل ابتلا به این بیماری دچار مرگ و میر می‌شوند.

عطاران بیان کرد: اهمیت این بیماری به این دلیل است که بیش از نیمی از افرادی که دچار این بیماری هستند از بیماری خودشان اطلاعی ندارند و در این مورد نقش غربالگری و آموزش در گروه‌های پر خطر بسیار پر رنگ است.

وی اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی بیماری‌های انسدادی ریوی این است که، هنوز دیر نیست؛‌ این شعار به دلیل دارای اهمیت است که هنوز دیر نشده و ما می‌توانیم این آموزش و آگاهی را به بیماران، افراد جامعه و به‌ویژه گروه‌های پر خطر بدهیم که اگر علائمی از این بیماری دارند به پزشک مراجعه کرده و با انجام یک سری از اقدامات ساده بیماری خود را در مراحل اولیه درمان نمایند.

عطاران بیان کرد: در راس گروه‌های پر خطر افراد مصرف‌کننده دخانیات هستند که خود شامل افرادی است که سیگار، قلیان و مواد مخدر مصرف می‌کنند که متاسفانه شیوع مصرف دخانیات در جامعه ما در سال‌های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده و این خود سبب افزایش مشکلات زیادی برای جامعه ما شده است.

وی افزود: مهم‌ترین عامل خطر برای ایجاد بیماری‌های مزمن ریوی مصرف دخانیات است که هر چقدر مصرف دخانیات در سنین پایین‌تر شروع شود و هر چقدر میزان مصرف بیشتر باشد این بیماری شدیدتر و شیوع آن افزایش پیدا می‌کند.

عطاران عنوان کرد: مصرف مواد مخدر استنشاقی هم که متاسفانه در سال‌های اخیر در کشور ما زیاد شده‌اند هم می‌تواند سبب ابتلا به بیماری‌های انسدادی ریوی شود.

وی اظهار کرد: متاسفانه مصرف دخانیات و مواد مخدر استنشاقی به سنین بسیار پایین هم کشیده شده و بر اساس آمارهایی که وجود دارد حدود 40 درصد از دانش‌آموزان کشور برای یک مرتبه هم که شده سیگار، قلیان و مواد مخدر استنشاقی را مصرف کرده‌اند.

عطاران افزود: جای تاسف دارد که مصرف دخانیات به‌ویژه قلیان در کشور ما به صورت یک تفریح برای جوانان درآمده و حتی در جمع‌های خانوادگی هم مصرف می‌شود که این عمل سبب یک آموزش بسیار غلط و خطرناک برای سنین پایین شده است.

مدیر گروه بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: عوارض مصرف قلیان به مراتب بیشتر از مصرف سیگار است به این دلیل که میزان دودی که در مصرف قلیان وارد ریه انسان می‌شود بسیار بیشتر از دود سیگار است.

عطاران عنوان کرد: متاسفانه عرضه قلیان در جامعه ما به صورت غیر کنترل شده است و استفاده از قلیان‌های میوه‌ای می‌تواند علاوه بر اثرگذاری بر ریه افراد تاثیرات بسیار زیان باری را بر دیگر نقاط بدن انسان بگذارد.

وی افزود: در سال 1385 یک قانون بسیار جامع در موضوع مبارزه با دخانیات وضع کردیم که متاسفانه این قانون هیچ زمان اجرایی نشد و هر از چندگاهی بعضی از دولت‌ها و وزرا به صورت مقطعی به آن عمل کردند اما عملا این کار خیلی تداوم نداشته و دخانیات در سراسر کشور به صورت غیر کنترل شده‌ای عرضه می‌شود.

عطاران اظهار کرد: استفاده از سوخت‌های فسیلی در مناطق روستایی کشور که عمدتا برای پخت نان استفاده می‌شود یکی از عوامل مهم در ابتلا به بیماری‌های ریوی است.

وی بیان کرد: شغل‌هایی که افراد در آنها با مواد شیمیایی، آلاینده‌ها و بخارات صنعتی سر و کار دارند هم می‌تواند عامل بسیار مهمی در ابتلا افراد به بیماری‌های ریوی باشد.

عطاران افزود: یکی از عوامل بسیار مهم در ابتلا افراد به بیماری‌های ریوی بحث آلودگی هوا است که در سال‌های اخیر این عامل بسیار پر رنگ شده و در فصل‌های پاییز و زمستان به دلیل پدیده وارونگی هوا این میزان از آلودگی بسیار بیشتر می‌شود که این عامل خود سبب ابتلا افراد به بیماری‌های ریوی و هم سبب تشدید این بیماری در میان بیماران می‌شود.

وی عنوان کرد: در حدود 50 تا 100 هزار نفر جانباز شیمیایی در کشور وجود دارند که در جنگ تحمیلی به وسیله گاز خردل به بیماری‌های ریوی دچار شده‌اند و تحت درمان مداوم قرار دارند.

عطاران اظهار کرد: 10 درصد از افراد کشور مبتلا به بیماری‌های ریوی هستند که نیمی از این افراد از بیماری خودشان اطلاعی ندارند.

وی بیان کرد: بیماری‌های مزمن انسدادی ریوی شامل سه نوع بیماری به نام‌های برونشیت مزمن، آسم و آمفیزم است و کسانی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند دچار تنگی نفس، سرفه، دفع خلط و در مراحل شدیدتر اشکال در مجاری تنفسی و تخریب بافت ریه می‌شوند.

عطاران افزود: استفاده از مواد دخانی می‌تواند سبب افزایش ابتلا به سرطان در افراد شود که شایع‌ترین آنها سرطان ریه، حنجره و پانکراس است که سرطان ریه کشنده‌ترین سرطان است زیرا این سرطان نسبت به درمان بسیار مقاوم است.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از عوامل ایجادکننده بیماری‌های انسدادی ریوی، ریزگردهای موجود در هوا است که بیشتر در نقاط جنوبی کشور دیده می‌شود.

استاد دانشگاه و مدیر گروه بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ریوی افرادی که مصرف‌کننده دخانیات و مواد مخدر هستند و کسانی که در معرض شغل‌های پرخطر هستند، می‌توانند با مراجعه به پزشک و مراکز درمانی و انجام یک تست تنفسی ساده و ارزان از ابتلا به بیماری‌های ریوی جلوگیری نمایند.

وی افزود: کسانی که در معرض دود سیگار هستند چندین برابر افراد طبیعی در خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی قرار دارند و اگر این بیماری در مراحل اولیه شناخته شود به احتمال بسیار فراوان می‌توان آن را درمان کرد.

عطاران بیان کرد: بیماری آسم در جامعه ما بسیار زیاد است و در حدود 10 درصد از مردم ایران دچار آسم هستند و تنها در شهر تهران 15 تا 20 درصد کودکان به دلیل آلودگی بسیار زیاد هوا مبتلا به بیماری آسم هستند.

وی عنوان کرد: بیماری آسم معمولا در افراد زیر 40 سال بروز می‌کند و 50 درصد از کسانی که به این بیماری مبتلا هستند را کودکان تشکیل می‌دهند.

استاد دانشگاه و مدیر گروه بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تبیین کرد: عوامل آلرژیک که به صورت ژنتیکی از والدین به فرزندان منتقل می‌شوند یکی از عوامل مهم در ابتلا به بیماری آسم در کودکان است.

مدیر گروه بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: بالاترین شیوع آسم در جهان در میان مردم کشورهای استرالیا، نیوزلند و انگلستان است و در حدود 25 تا 30 درصد از افراد این جوامع دچار بیماری آسم هستند که مهم‌ترین عامل آن بحث فرضیه بهداشت است.

عطاران اظهار کرد: در جاهایی که خیلی به بهداشت کودکان اهمیت داده می‌شود بچه‌ها خیلی به صورت بهداشتی بار می‌آیند آلرژی در میان این افراد بیشتر است و خود آلرژی هم در ارتباط مستقیم با بیماری آسم قرار دارد.

وی عنوان کرد: نیمی از افرادی که به بیماری‌های شدید ریوی مبتلا می‌شوند پنج سال پس از تشخیص ابتلا به این بیماری از بین می‌روند.

استاد دانشگاه و مدیر گروه بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: مسئولیت مبارزه و جلوگیری از ابتلا به این دسته از بیماری‌های ریوی تنها بر عهده دولت نیست و بسیاری از دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، صدا سیما، جراید و از همه مهم‌تر خانواده‌ها در بحث آموزش می‌توانند به جلوگیری از ابتلا به این بیماری در میان افراد جامعه نقش بسیار پررنگی را ایفا نمایند.

 

 

منبع: فارس

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :