۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 14756     

بنی هاشمی؛ از پیغام به احمدی‌نژاد برای قبول شهرداری مشهد تا پذیرش زندگی در برج‌ها

بعد از روی کار آمدن شورای شهر دوره چهارم مشهد، گزینه‌های مختلفی برای تصدی پست شهرداری مشهد مطرح شدند. در این میان، بنی‌هاشمی با پیشنهاد «محمود احمدی‌نژاد» خیلی‌ها را متعجب کرد. این نماینده مجلس، درباره اینکه ˝چرا احمدی نژاد را برای شهرداری مشهد پیشنهاد کرده است˝، گفت: «با توجه به جایگاه ملی و بین المللی شهر مشهد، حضور آقای احمدی نژاد که تجربه ریاست جمهوری و شهرداری تهران را در کارنامه دارد، مفید است. علاوه بر اینکه رشته ایشان مهندسی عمران است و به کار شهرداری می آید.»
۱۳۹۴ شنبه ۷ آذر ساعت 20:07

نگاهی گذرا به برخی از اظهارات نماینده‌های مشهد در مجلس نهم (1)


هاشم بنی هاشمی؛ از پیغام به احمدی‌نژاد برای قبول شهرداری مشهد تا پذیرش زندگی در برج‌ها


مشهد نیوز: عمر دوره نهم مجلس شورای اسلامی رو به پایان است و انتخابات دوره دهم، اسفندماه برگزار می‌شود. مطابق معمول، احتمالاً تعداد قابل توجهی از نماینده‌های فعلی برای مجلس بعدی کاندیدا خواهند شد و از همین رو، بازخوانی مواضع و اظهارنظرهای آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.


پایگاه خبری تحلیلی مشهد نیوز، در قالب پنج گزارش، برخی از مصاحبه‌ها، نطق‌های در مجلس و سخنرانی‌های خارج از مجلس "وکلای مردم مشهد در خانه ملت دوره نهم" را مرور می‌کند تا سنگ محکی برای شناخت بهتر آن‌ها و قضاوت درخصوص کارنامه‌شان باشد و به شهروندان کمک کند، تصمیم بگیرند در صورت نامزدی مجدد این چهره‌ها، بازهم نام‌شان را در برگه رأی بنویسند یا خیر.


گزارش‌ها را به ترتیب حروف الفبا، از شهردار اسبق مشهد شروع می‌کنیم؛ «سید هاشم بنی‌هاشمی».


بنی‌هاشمی در سال‌های 82 تا 86، شهردار مشهد بود و پیش از آن هم در دوره‌های سوم و چهارم مجلس، نماینده مردم مشهد. او که در زمره اصولگرایان سنتی به حساب می‌آید، در انتخابات دوره نهم در دو لیست "جبهه متحد اصولگرایان" و "جبهه پایداری" حضور داشت و توانست 244 هزار و 635 رأی کسب کند و در میان نامزدهای حوزه انتخابیه مشهد، به عنوان نفر دوم راهی خانه ملت شود.


مطابق اطلاعات موجود در وبسایت مرکز پژوهش‌های مجلس، تا کنون، بنی‌هاشمی پای 42 «طرح» را امضا کرده است و از این حیث، در میان نماینده‌های مشهد، در رده آخر قرار دارد! 


مرور برخی از اظهار نظرهای سید هاشم بنی‌هاشمی


مصوبه نام‌گذاری مشهد به عنوان «شهر نمونه گردشگری بین المللی» کار تبلیغاتی برای دولت است
آذر 91، بنی هاشمی، با اشاره به این که "در کارگروه ملی زیارت، مشهد به عنوان شهر نمونه گردشگری بین‌المللی نام‌گذاری شده اما هیچ منبع اعتباری برای این نام‌گذاری تعیین نشده است"، اظهار کرد: «با این اوصاف باید گفت چنین نام‌گذاری‌هایی به جای این که برای مشهد سود داشته باشد، زیان آور است و اگر منابع مالی لازم برای توسعه زیر ساخت‌ها فراهم نشود، آثار منفی تنها متوجه مشهد و شهروندان آن خواهد شد و فقط کار تبلیغاتی برای دولت خواهد بود.»


وی با بیان اینکه "گفته می شود وجود زائر برای مشهد درآمدزا و سودآور است"، گفت: «این نکته که زائران با خرید از کسبه و اسکان در مراکز اقامتی و مواردی از این نوع، درآمد عاید شهر مشهد می‌کنند، قابل قبول است اما نکته مهم این است که مالیاتی را که دولت از این محل دریافت می‌کند، چه قدر به مشهد اختصاص می دهد؟! واقعیت این است که درآمدزایی از این محل به حساب خزانه می رود و به مشهد نمی‌آید.»


عوامل وابسته به انگلیس و آمریکا در القای تأثیر کیفیت بنزین بر آلودگی هوا دست اندرکار هستند
بنی‌هاشمی که از آغاز مجلس نهم، عضو کمیسیون انرژی شده بود، دی 91، همزمان با افزایش آلودگی هوا و بحث‌هایی درخصوص "تأثیر کیفیت بنزین داخلی در این امر"، اظهار کرد: «شاید واقعا یکسری عوامل وابسته به کشورهای خارجی همچون انگلیس و آمریکا در القای تاثیر کیفیت بنزین بر آلودگی هوا دست اندرکار هستند. استعمارگران و کسانی که 100 سال نفت ما را غارت کردند، اکنون در سیستم ما وجود دارند و حتی تفکر آنها هنوز حضور دارد و خط نامناسبی به شمای خبرنگار یا بنده می دهند.»


دیدگاه‌های هاشمی به مشایی نزدیک است
اردیبهشت 92، بعد از ثبت نام همزمان هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، بنی‌هاشمی در گفتگویی اظهار کرد: «نمی‌توان هاشمی و مشایی را در یک ترازو قرار داد و با هم مقایسه کرد؛ چرا که این دو شخصیت قابل مقایسه نیستند ... شخصیت، تجربه و خدمت مشایی در برابر هاشمی قابل مقایسه نبوده و در واقع مشایی وزن بالایی در برابر وزن هاشمی ندارد.» او البته گفته بود: «می‌توان این ادعا را داشت که دیدگاه‌های هاشمی به مشایی نزدیک است و همین مسئله سبب پیوند مجموعه هاشمی و مشایی می‌شود.»


هم‌چنین، این عضو کمیسیون انرژی مجلس "همراهی احمدی‌نژاد با مشایی در هنگام ثبت نام در انتخابات را کاری غیرمتعارف دانست" و گفت: «در عمر نظام اسلامی و انقلاب اسلامی تاکنون سابقه رخ دادن چنین حادثه‌ای را نداشته‌ایم و باید بدانیم مجری قانون نباید از کاندیدایی حمایت کند.»


پیغام به احمدی نژاد برای قبول مسئولیت شهرداری مشهد!

بعد از روی کار آمدن شورای شهر دوره چهارم مشهد، گزینه‌های مختلفی برای تصدی پست شهرداری مشهد مطرح شدند. در این میان، بنی‌هاشمی با پیشنهاد «محمود احمدی‌نژاد» خیلی‌ها را متعجب کرد. این نماینده مجلس، درباره اینکه "چرا احمدی نژاد را برای شهرداری مشهد پیشنهاد کرده است"، گفت: «با توجه به جایگاه ملی و بین المللی شهر مشهد، حضور آقای احمدی نژاد که تجربه ریاست جمهوری و شهرداری تهران را در کارنامه دارد، مفید است. علاوه بر اینکه رشته ایشان مهندسی عمران است و به کار شهرداری می آید.»


بنی‌هاشمی در پاسخ به اینکه "آیا آقای احمدی‌نژاد از این پیشنهاد اطلاع پیدا کرده و نظرشان چیست"، گفت: «من شخصا برای ایشان پیام فرستادم و اخیرا در روزهای رأی اعتماد مجلس به کابینه، پیغامی برای آقای احمدی نژاد فرستادم ولی هنوز جوابش نیامده است.»


بنی هاشمی در پاسخ به اینکه "پیش بینی شما از پاسخ آقای احمدی نژاد چیست"، گفت: «حدس می‌زنم که ایشان موافقت نکنند ولی اگر موافقت کنند به نفع ایشان است ... من به عنوان یک نماینده مجلس و کارشناس، حضور آقای احمدی نژاد در شهرداری مشهد را هم برای مشهد و هم برای ایشان مفید می‌دانم.»


وضع مالیات به فعالیت‌های آستان قدس، صحیح نیست
آذر 93 و در ایام ارائه لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس، بنی‌هاشمی در گفتگویی عنوان کرد: «حرف اشتباهی که در روزهای اخیر عنوان شده، این است که آستان قدس رضوی باید مالیات پرداخت کند. آستان قدس یک ظرفیت بالای فرهنگی دارد و این را نباید به حساب خراسان رضوی گذاشت بلکه یک ظرفیت ملی است. معتقدم نباید آستان قدس را تضعیف کرد؛ بلکه برعکس باید این ظرفیت در استان تقویت شود.»


باید زندگی در برج‌های مشهد را بپذیریم


از دیگر اظهار نظرهای بنی‌هاشمی در آذر 93، صحبت‌های او در نشست بزم اندیشه بود: «قبلا در همین شهر خانه‌های 250 متری وجود داشت و زمانی که خانه های 4 طبقه بدون آسانسور در مشهد ساخته می‌شد، همه تردید داشتیم که آیا کسی مایل به زندگی در این نوع خانه ها هست یا نه؛ اما به زودی باید زندگی در برج های این شهر را بپذیریم.»


تیم مذاکره‌ کننده، عملکرد بسیار خوب و در حد نمره بیست داشت
تیر 94 و بعد از اعلام جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای، بنی‌هاشمی اعلام کرد: «تیم مذاکره‌ کننده، عملکرد بسیار خوب و در حد نمره بیست داشت و با تلاش بسیار، از توانایی‌های خود استفاده کرد.»


هیچ اثر قابل توجهی از اختصاص بودجه زیارت به چشم نمی‌خورد
این نماینده مردم مشهد در مجلس نهم، از منتقدین نحوه پرداخت بودجه زیارت به مشهد است و تیر امسال در همین رابطه، عنوان کرده بود: «هیچ اثر قابل توجهی از اختصاص بودجه زیارت در این شهر به چشم نمی‌خورد و با وجود پیگیری‌های زیادی که مجمع نمایندگان در این زمینه به انجام رسانده، هنوز نتیجه قابل توجهی به دست نیامده است ... البته معذورات دولت در اختصاص بودجه و پرداخت آن از طرف مجلس درک می‌شود ولی انتظار می رود به شهر مشهد با دید بهتری نگاه شده و التفات بیشتری برای مهمان نوازی بهتر از زائران بارگاه امام مهربانی‌ها به عمل آید.»


اظهار نظر درخصوص فیلترینگ تلگرام
حدود یک ماه قبل، همزمان با داغ شدن بحث فیلتر تلگرام، بنی‌هاشمی در این خصوص نظرش را اعلام کرد: «باید فضای مجازی کشور را همچون کتاب و نشریات مدیریت کنیم و بر اساس سیاست های نظام باید این مسائل را مدیریت کرد و قاعدتا این پیام رسان نیز از این موضوع مستثنا نیست. لذا در صورتی که ضرورت حکم کند بنده موافق فیلترینگ تلگرام هستم.»


در مشهد قحط‌الرجال نیست


اردیبهشت امسال، بنی‌هاشمی در پاسخ به این سؤال که "آیا در مجلس دهم کاندیدا می‌شوید"، اظهار کرد: «در مشهد قحط‌الرجال نبوده که یک نماینده شغلش این بشود و باید به دیگران فرصت داد ... بنا نیست یک نفر بیاید و نماینده شود و هر دوره با حضورش مانع حضور دیگر چهره‌های توانمند و تاثیرگذار شود؛ لذا در این دوره بنای حضور ندارم.»


البته بنی‌هاشمی یک بار هم در آذر سال قبل، موضوع عدم کاندیداتوری در انتخابات مجلس آینده را اعلام کرده بود: «باید به فکر ورود جوان‌ترها به میدان باشیم و همین‌جا اعلام می‌کنم برای دور آینده مجلس شورای اسلامی، دیگر کاندیدا نخواهم شد و میدان را به جوان ترها خواهم سپرد.»


امضای نامه استیضاح وزیر کشور به خاطر مسائل "پدیده"
یکی از آخرین اظهارنظرهای رسانه‌ای شده بنی‌هاشمی، صحبت‌های چند روز قبل او در نشست انجمن اسلامی مهندسین خراسان است. در این جلسه، عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مشکلات "پدیده" گفت: «هر چند قوه قضاییه در چارچوب ساز و کار خود عمل می کند ولی راه حل مشکل پدیده قضایی نیست و باید مدیریت استان این مسئله را جمع کند که تا کنون نکرده ... باید بدانیم این روش برخورد با مسائل چقدر به سرمایه گذاری در استان لطمه زده است ... برخی فکر می کنند ما مدافع پدیده هستیم در حالی که اعتقاد داریم باید به تخلفات پدیده رسیدگی و مشکلات آن حل و فصل شود اما نباید به گونه ای باشد که در این میان 120 هزار خانواده‌ای که درگیر مشکلات پدیده هستند، متضرر شوند.»


وی با اشاره به عملکرد مدیریت استان در این خصوص گفت: «چرا بد مدیریت می‌کنید؟! به همین دلیل من نامه استیضاح وزیر کشور را امضا کرده‌ام اما به دلیل در پیش بودن مسائل انتخاباتی، در مجلس این استیضاح هنوز مطرح نشده است ... مشکلات پدیده راه حل دارد و مشکلی هم ندارد و درکنار این که سهامداران به حق و حقوق خودشان می‌رسند پروژه هم فعال می‌شود اما آقایان آن را نگه داشته‌اند که این به مصلحت جامعه نیست. من به عنوان فردی اجرایی و مدیریتی که چندین پروژه را از ابتدا تا انتها انجام داده‌ام و به عنوان کارشناس و نماینده مردم به مسئولان اجرایی تذکر می‌دهم و می‌گویم که نظرم را داده‌ام اما شما بنا ندارید به حرف ما توجه کنید. امیدوارم این صحبت‌های ما موثر واقع شود ...»
 

اخبار مرتبط با این خبر


ناصر : با کمال احترام برای ایشان و با وجود این که بنده در انتخابات دوره نهم به آقای بنی هاشمی رأی دادم اما معتقدم در طول سه سال و نیم گذشته از عمر مجلس نهم، باید ایشان را نماینده ای کم حرف و کم اثر دانست
رضا : چه طوری ممکنه بنی هاشمی اردیبهشت 92 از احمدی نژاد به خاطر همراهی با مشایی انتقاد کرده اما تابستان 92 احمدی نژاد رو شایسته دانسته و او رو برای شهردار شدن در مشهد پیشنهاد داده؟ کسی میتونه برا من توضیح بده!
جلال : بعد یک سال که ماجرای پدیده شروع شده چرا تازه همین اخیراً جناب بنی هاشمی یاد « 120 هزار خانواده‌ای که درگیر مشکلات پدیده هستند» افتاده اند و از استیضاح وزیر کشور سخن گفته اند؟ ... نکند جواب این سؤال را باید در نزدیک بودن انتخابات دانست؟
ت : به خدا در مشهد قحط الرجال نیست. تو رو به خدا دیگه نیا
سارا : لطفا مشابه این گزارش را برای آقای کریمی هم تهیه کنید. متشکرم
مهدی ثابتی : احسنت و آفرین دارید مشهد نیوزی ها. در این فضایی که رسانه های ما، عمدتا به جای پیگیری مشکلات مردم، تریبون احزاب سیاسی شده اند و دنبال این هستن ببینن اصلاح طلب ها لاریجانی رو سرلیست میکنن یا عارف رو و اصولگراها در مسیر وحدت موفق میشن یا نه، شماها اومدین و گزارشی درباره مواضع یکی از نماینده های فعلی شروع کردین و ان شاالله در آینده، برای سایر نماینده ها هم ادامه خواهید داد. این گزارش باعث میشه انتخاب مردم در انتخابات اسفند، آگاهانه شود
رامین : اگه تو لیست پایداری بوده چرا درباره تیم مذاکره کننده گفته: عملکرد بسیار خوب و در حد نمره بیست داشت؟- معتقدین به مرام جبهه پایداری منتقد جدی برجام هستند
موسی صبری : عملکرد یک نماینده غیر از تریبون جلسات علنی مجلس درجاهای دیگر هم مثلا در کمیسیون های مجلس باید ملاحظه شود .ضمنا پشت سر یک نماینده مومن که دیگر کاندید نیست دعای خیر کنید بهتر است .
ابوذر : با تشکر از توجه و دقت نظر رسانه محترم به منظور انعکاس عملکرد نمایندگان شهر، به عنوان یک شهروند از عملکرد این نماینده به عنوان نماینده تاثیر گذار در طی سالیان مختلف برای آبادانی و توسعه این شهر و برنامه ریزی و پیگیری اجرای پروژه های عمرانی بزرگ از جمله طرح میدان شهدا ، قطار شهری و سایر موارد بر کسی پوشیده نیست که باعث خیر و برکت برای ساکنین این شهر شده است ، در عین حال پیشنهاد میدهم آخرین سخنرانی ایشان را در جلسه انجمن اسلامی مهندسین خراسان (آبان 94) بازتاب دهید تا مورد بررسی علاقه مندان به توسعه و آبادانی شهر قرار گیرد . با سپاس فراوان
سیدجواد : گزارش و تحلیل مناسبی بود. خداقوت بر مشهدنیوز بنده بعنوان یک مشهدی متأسفم که ...!!! بشدت منفعل و کم اثر...
محسن : آقای بنی هاشم اگر در جهاد می ماندند برای جامعه مفیدتر بودند اصولا کار سیاسی بلد نیستند ایشان.
بهزاد : خب برادر صبری عزیز! این گزارش غیر از صحبت های در جلسات مجلس، مصاحبه های آقای بنی هاشمی رو هم پوشش داده بود. قبول کنیم عملکرد این سید بزرگوار قابل دفاع نبود. باز خدا رو شکر اینجا خوندم خودشون گفتن دیگه نمیان برای مجلس. ضمنا این گزارش هیچ تضادی با دعای خیر برای ایشون نداره. منم همین الان یه دعای خیر برای ایشون میکنم: خدا به همه نماینده به ویزه سید هاشم بنی هاشمی توفیق دهد در راه برآورده کردن خواسته های مردم بیشتر تلاش کنند و این طور نباشد که صرفا پیشنهادهای عجیب (مثل پیشنهاد شهردار شدن احمدی نژاد) رو تحویل افکار عمومی بدن
تکتم : کدوم این حرفای بنی هاشمی پیگیری دغدغه ها و مشکلات مردم بود؟ درباره گرونی، بیکاری، ازدواج جوونها نظرش چیه و چی کار کرده
عباس : باید در انتخابات دور آینده به اصولگراها کمی استراحت بدهیم تا عملکرد گذشته شون رو بازنگری کنن
مسلم برادران : این اقا سه دوره نماینده مجلس بوده،یک دوره شهردار مشهد بوده ،در دوران جنگ خدمات فراوان داشته مثل ساختن پل عظیم بعثت بر روی پل خروشان اروند رود،واکنون در کمیسیون انرژی مجلس مشغول خدمت است . منصفانه اینست که مشهد نیوز با ایشان مصاحبه کند ، و سوالات و انتقادات خوانندگانش حضورا مطرح نماید .
جوادی : در مورد موضوع پدیده آقای بنی هاشمی اولین نفری بودند که وزیر وقت اقتصاد دولت احمدی نژاد را به کمیسیون مجلس فراخواندند و در مورد فعالیت های شرکت پدیده از ایشون جواب خواستند و در باره نحوه فعالیت های غیر مجاز پدیده اخطار داده بودند که ایشون فرمودند که پدیده به مشکلی ندارد
مسعود : خواهش میکنم این آقایانی که اینجا طرفداری کردن از آقای بنی هاشمی، بیان و نظرشون رو درباره پیغامش به احمدی نژاد مبنی بر قبول مسئولیت شهرداری مشهد نظر بدن. میخوام ببینم در این رابطه هم دفاع میکنن از این بنده خدا
سپیده : حالا که گفته برا دوره بعد نمیام اما اگرم میومد شما فقط همین تک جمله «موافق فیلتر تلگرام هستم» را اگه از ایشون بلد کنید، مردم خودشون میدونن چه کنن. خخخ! فیلتر تلگرام! همین؟ راه دیگه به ذهنتون نرسید جناب نماینده؟
علیرضا : واقعا این همه حرف زده بود؟ کلا از نماینده های مشهد فقط کریمی و پژمانفر حرف میزنن و موضع میگیرن. بقیه هیچ نشونی ازشون در رسانه ها نیست
موسی صبری : در جواب برادر مسعود عرض میکنم اگر کسی با رای مردم و تنفیذ رهبری به مدت هشت سال رییس جمهور این مملکت بود ، ایا باید این فرد را تا اخر عمر مچاله کرده و در زباله دان انداخت ؟ اگر اینطور است پس چرا رهبری ایشان را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد ؟
برادران : جمله { موافق فیلتر تلگرام هستم } عین موضع وزیر محترم ارتباطات است .یعنی از مطالب مضر تلگرام جلوگیری شود ،ولی از سایر مزایای تلگرام استفاده شود .
بهزاد : بسیار عالی بود این یادداشت، به نظرم مردم مشهد باید عملکرد 4 ساله وکلای خود را در خانه ملت بدونند. باز هم دم شما گرم که مبتکر این مطالبه گری بودید. الحق مشهد نیوز خلاق است
مسلم : مطالبه گری در فضای مجازی یک کار فضایی است . بهتر است مشهد نیوز مقداری روی زمین راه برود وبا اقای بنی هاشمی ملاقات نموده ، رو در رو مطالبه گری کند .
سید محمد : به نظر من آقای بنی هاشمی از اول انقلاب و خدمت در جهاد سازندگی و جبهه و جنگ و سپس در سمت های نمایندگی و استانداری قم و شهرداری مشهد یکی از خدمت گزاران بی هیاهوی انقلاب است کم لطفی است اگه بخواهم عدم موضع گیری جنجالی در این دوره نماینگی را به پای کم کاری ایشان بگذاریم
برادران : جهت اطلاع برادر رامین عزیز به استحضار می رساند ، اقای سید هاشم بنی هاشمی رییس انجمن اسلامی مهندسین خراسان می باشد ، و انجمن اسلامی مهندسین خراسان یکی از تشکل های زیر مجموعه جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی است .
حسن : باتشکر ازکار خوبی که انجام داده اید لطفا درمورد کریمی هم انجام دهید .کلا نماینده های فعلی مشهد یا درمجلس کاری ندارند ویا با اموری که ربطی به مشهر ندارد پرکارند>امید است که دردورجدید مردم مشهد نمایندگان دلسوز برای مشهد وجوانان مشهد رای دهند.
علی نظردهنده : ای کاش این اقا ... شاید به صوابی اخروی می رسید خدا بداد ایرانیان برسد که ....
احمد : یکی ازاشکالاتی که به آقای بنی هاشمی وارد است این است که ایشان بیش از حد برای خدا کار میکند باید مثل بعضی نمایندگان پر سر صدا و پر هیاه می بود درحالیکه ایشان در دوره فعلی نمایندگی پیگیر اقدامات بسیار موثر مانند بحث استحصال جی تی ال و دانشگاه جامع مشهد و... بوده اند ولی متاسفانه ایشان اهل برگزاری نشست خبری و رسانه ای کردن عملکرد خود نیستند ضمن اینکه از فرهیختگان جامعه این انتظار وجود دارد که در اینگونه موارد خود صواب را از ناصواب تمییز دهند.
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :