۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 14781     

نارضایتی مشهدی‌ها از لایحه "دریافت بهای خدمات شهروندی"

مشخص است که شهروندان درباره لایحه دریافت بهای خدمات شهروندی، ابهامات فراوانی دارند و مدیران شهری هنوز نتوانسته اند مشهدی ها را در مسیر اجرای این لایحه، اقناع و با خود همراه سازند.
۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر ساعت 14:18

مشهد نیوز: در جلسه علنی هفته قبل شورای شهر مشهد، "لایحه دریافت بهای خدمات شهروندی" مورد بررسی قرار گرفت و مخالفان و موافقان این لایحه، به ارائه نظارت خود پرداختند اما هنوز، اظهار نظرات متفاوت درخصوص آن ادامه دارد.

پایگاه خبری تحلیلی مشهد نیوز، در گزارش پیش رو، ابتدا نظرات سه نفر از اعضای شورا و استدلال های آن ها درباره لایحه را ارائه می دهد و سپس، برخی از پیامک های شهروندان به سامانه ارتباطات حرف مردم روزنامه خراسان را مرور می کند. در انتها هم چند سؤال مطرح کرده ایم:

بصیری پور؛ موافق مشروط/ در صورتی که تصویب و اجرای لایحه به قشر کم برخوردار جامعه فشاری وارد نکند، با آن موافقم

به گزارش مشهد نیوز، غلامرضا بصیری‌پور 4 آذر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهرداری مشهد در راستای اجرای یکی از مفاد برنامه پنجم توسعه، لایحه بهای خدمات شهروندی را تدوین و برای بررسی و تصویب به شورای اسلامی شهر مشهد ارائه داده است.

وی افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، شهرداری‌ها مکلف شده‌اند که به ازای خدمات شهری که به شهروندان و کسبه و صاحبان مشاغل ارائه می‌دهند، عوارض آن را دریافت کنند و از این طریق به خودکفایی برسند.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه اعضای شورا در ارتباط با این لایحه شهرداری دیدگاه‌های مختلفی دارند، خاطرنشان کرد: در صورت تصویب لایحه خدمات شهروندی، عوارض خدماتی که به شهروندان ارائه می‌شود، دریافت می‌شود که البته موسسات مالی، بانک‌ها، کسبه، صاحبان مشاغل نیز شامل این لایحه می‌شوند.

بصیری‌پور گفت: شهرداری مشهد و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر معتقد هستند عده‌ای از پرداخت عوارضی که باید به سبب دریافت خدمات شهری به شهرداری پرداخت کنند، سر باز می‌زنند.  

وی با بیان اینکه بنده با اجرای این لایحه به صورت مشروط موافق هستم، اظهار داشت: در صورتی که تصویب و اجرای لایحه بهای خدمات شهروندی به مردم عادی و قشر کم برخوردار جامعه فشاری وارد نکند، با آن موافقم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این لایحه تاکنون در دیگر کلانشهرهای کشور اجرایی شده است؟ عنوان کرد: ممکن است تمام این لایحه در سایر مناطق کشور اجرایی نشده باشد، اما بعضی ردیف‌های آن در دیگر کلانشهرها به مرحله اجرا درآمده است.

ستاری؛ مخالف/ اینکه این مسئله مصوبه قانونی است، درست است اما باید ببینیم در کنار آن قرار است چه کارهایی برای مردم انجام دهیم

جواد ستاری، عضو دیگر شورا در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه با لایحه دریافت خدمات شهری از شهروندان مخالف است اظهار داشت: بنده با کلیات این طرح مخالف هستم و از امضاکنندگان برای مسکوت ماندن این طرح بوده‌ام اما در جلسه گذشته فرصت لازم برای صحبت بنده فراهم نشد.

عضو شورای شهر مشهد مقدس بیان کرد: ما همیشه نمی‌توانیم در بندها و تبصره‌های قانونی تنها به دنبال وظایف شهروندی باشیم بلکه باید این مسئله را به صورت دوسویه و دوجانبه ببینیم.

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه در این لایحه تنها به خدمات شهروندی اشاره شده است خاطرنشان کرد: باید سایر ابعاد نیز دیده شود، برای مثال براساس قانون تجاری موقت باید یک سوم و تجاری دائم نیز باید 50 درصد ارزش تجاری خود را به شهرداری پرداخت کند. آیا در عمل این مسئله محقق شده است؟

ستاری افزود: متاسفانه همیشه اگر تصادفی رخ می‌دهد همواره یقه راننده را می‌گیریم اما این مسئله را دنبال نمی‌کنیم که شاید جاده و آسفالت ایرادی داشته است.

نایب رئیس کمیته نظارتی شماره 2 شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه ما همواره وظایف دیگران را خوب گوشزد می‌کنیم اظهار داشت: اینکه این مسئله مصوبه قانونی است درست است اما باید ببینیم در کنار آن قرار است چه کارهایی برای مردم انجام دهیم.

ستاری عنوان کرد: باید ببینیم نماینده مردم هستیم یا نماینده شهرداری؛ اگر برای شهرداری تلاش می‌کنیم که صحبتی نیست، اما نکته مهم این است که ما از سوی مردم رای آورده‌ایم و باید انصاف داشته باشیم و از حقوق مردم دفاع کنیم.

نخعی‌راد؛ موافق/ تراکم فروشی معضلات زیادی را برای شهرها به بار می‌‎آورد و باید برای رفع مشکل، بخشی از بهای خدمات شهری از شهروندان گرفته شود

هم چنین، علی‌اصغر نخعی‌راد در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: لایحه دریافت بهای خدمات شهروندی از شهروندان، یک تکلیف قانونی برای شوراهای اسلامی در قانون برنامه پنجم توسعه بوده که قانون مکلف کرده که دریافت شود.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی‏، سرمایه‌گذاری شورای شهر مشهد بیان کرد: هدف اصلی این لایحه روی‌آوردن شهرداری‌ها به درآمدهای پایدار است و این مهم باید در سال اول قانون برنامه پنجم توسعه اجرایی می‌شده و به سال آخر کشیده نمی‌شد.

نخعی راد افزود: کمک‌های دولت به شهرداری‌ها قطع شده و عوارضی که از سوی شهرداری‌ها نیز گرفته می‌شد جوابگوی اداره کلانشهرها نیست و از این‌رو شاهد بودیم که شهرداری‌ها روی به تراکم فروشی و برخی روش‌های زننده دیگر آورده بودند که سبب هزینه بالا در اداره شهر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تراکم فروشی و پارکینگ فروشی معضلات زیادی را برای شهرها به بار می‌‎آورد و باید برای رفع مشکل بخشی از بهای خدمات شهری از شهروندان گرفته شود.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی‏، سرمایه‌گذاری شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه این لایحه از سال 95 اجرایی می‌شود گفت: این لایحه مربوط به عوارض آتش نشانی و پسماند است و فرمول محاسبه شده و دریافتی آن در مناطق محروم، منفی است.

نخعی راد افزود: این لایحه بیشتر مربوط به مناطق برخوردار شهر مشهد است و البته در همین مناطق نیز بهای خدمات نباید از 50 درصد سال 94 بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه این لایحه به اصناف مشهد نیز تعمیم داده شده است گفت: این لایحه در مجموع بسیار ملایم است تا فشاری روی حتی اقشار پردرآمد نیاید، مهم این است که فرهنگ سازی لازم انجام شود تا شهر را با استفاده از عوارض اداره کنیم.

نخعی راد با اشاره به اینکه تبصره‌های زیادی روی این لایحه در شورای شهر مشهد وارد شده است گفت: حتی اگر تمام این مبلغ را به صورت یک باره نیز می‌خواستیم دریافت کنیم مبلغ بسیار اندکی بود، هدف اصلی این لایحه افرادی هستند که بیشترین خدمات به آنها در شهر ارائه می‌شده اما کمترین بها را پرداخت می‌کردند.

وی گفت: بالاترین ضریب در این لایحه، 2.2 درصد است که مربوط به موسسات مالی است و کمترین ضریب نیز مربوط به مسکونی‌ها و مراکز فرهنگی با 0.5 درصد و 0.25 درصد است، بنابراین همه شرایط را در این لایحه در نظر گرفتیم و شروع آن نیز در سال 95 است و باز برای سال 95 نیز 50 درصد تخفیف در نظر گرفته‌ایم.

برخی از پیامک های شهروندان به سامانه ارتباطات حرف مردم روزنامه خراسان

روزنامه خراسان در شماره امروز خود، در مطلبی با عنوان «بازتاب پیامک های مردمی؛ نارضایتی مشهدی‌ها از لایحه دریافت پول برای خدمات شهروندی»، پیامک های شهروندان به سامانه ارتباطات حرف مردم روزنامه خراسان را منتشر کرده است. برخی از این پیامک ها را مرور می کنیم:

شهرداری مشهد که در دریافت خدمات شهروندی از مردم در کشور پیش قدم شده لطف کند و برای مردم توضیح بدهد قرار است چگونه مبالغ دریافت شود و مهم تر این که کجا هزینه شود؟


اعضای محترم شورا ما به شما رای دادیم که هزینه اضافی روی دوش مردم نیندازید. خدمت به مردم به چه قیمتی. با اعصاب وروان مردم بازی نکنید. هنوز تورم باقی است. شما اگر هزینه ها را کم کردید درحق مردم خدمت کرده اید.


آقایان عضو شورای شهر! شما که بودجه ده هزار میلیارد تومانی برای شهر مشهد تصویب می کنید بعد چطور هزارمیلیارد تومان برای اداره شهر ندارید!؟ طرح جدیدتان کاری عبث و بی نتیجه است چون شهروندان راضی نیستند. اگر مدیر نیستید بروید.


 لطفاً به آقایان شورای شهر بفرمایید شما را مردم انتخاب کرده اند، تا باری از دوششان بردارید نه اینکه هر روز بار گرانی باشید بر دوش مردم. مشکلی نیست درانتخابات، این رای تان درباره دریافت پول بابت خدمات شهروندی را حتماً جبران می کنیم.


دورهم جمع می شدیم به خنده می گفتیم که باشد روزی که شهرداری وشورای شهر از نفس کشیدن مردم عوارض بگیرند حالا با تصویب عوارض خدمات شهروندی برای اولین بار در کشور، خنده همه به گریه تبدیل می شود.


بهتر نیست به جای تصویب این لایحه برای تشویق مردم به پرداخت عوارض نوسازی فکری شود؟ واقعا برخی مردم شرایط اقتصادی نامناسبی دارند، چطور به ازای هر متر مربع مسکونی هزار و 750 تومان باید پرداخت کنند؟


باتوجه به حضور سالانه ۲۰ میلیون مسافر در مشهد هیچ امتیازی از دولت مردان دریافت نمی شود تصویب(خدمات شهروندی) ازسوی شورای شهر، ظلمی مضاعف به مردم مشهد است.


چرا شورای شهر مشهد لایحه دریافت پول از مشهدی هابرای ((خدمات شهر وندی)) را می خواهد تصویب کند و چراشهر مشهد را جزو شهرهای پیشرو در تمامی طرح ها و ابتکارات انتخاب می کنند مگر مشهدی ها روی گنج نشسته اند.


وقتی آقایان در شهرداری جزئیات کامل هزینه کردها را به مردم اعلام نمی کنند چطور از مردم توقع دارند پول اضافی پرداخت کنند؟


خبر جلسه شورای شهر را کامل خواندم، فارغ از بحث ریالی و پولی که مردم باید بپردازند صرفا به عنوان یک شهروند علاقه مندم توضیحات منطقی نمایندگان موافق را بدانم، واقعا اگر توضیح منطقی دارند، خواهش می کنم ارائه دهید تا مردم در جریان باشند بر چه اساسی باید این پول را بپردازند.


از حقوق ماهیانه من به عنوان یک کارمند و سرپرست یک خانواده چهار نفره فقط 200هزار تومان می ماند که باید خرج خوراک و تفریح و ... خانواده ام کنم، اعضای شورای شهر به من بگویند چطور با این درآمد می توانم پول خدمات شهری را هم بپردازم؟


دریافت حقوق شهروندی از مردم توسط شهرداری دیگر چه صیغه ای است؟ آیا دریافت عوارض نوسازی، عوارض تجاری، حمل زباله، آتش نشانی، صدور پروانه، حق انتقال اسناد مسکونی و تجاری، حق پارک خودرو (الیت) و ده ها عوارض دیگر توسط شهرداری کافی نیست؟


لطفا به داد ما مستاجرها برسید، دوستان محترم شورای شهر فکر می کنید وقتی لایحه خدمات شهری را تصویب کنید چه می شود؟ اولین کاری که صاحب خانه می کند افزایش کرایه خانه است.


مگر شهرداری چه خدماتی برای شهروندان انجام می دهد که می خواهد پول بگیرد! عوارض و...کافی نیست؟


اعضای شورای شهر شما که خودتان از جنس مردم هستید و درد مردم را متوجه می شوید من به عنوان یک بازاری وقتی درآمدم به دلیل اوضاع اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم افت کرده است، چطور می توانم علاوه بر عوارض و مالیات، پول خدمات شهروندی را هم بپردازم؟


لطفا رسیدگی کنید به پولی که شهرداری مشهد در قالب شرکت الیت از مردم می گیرد و چند برابر هم شده و شورا در برابر آن ساکت است! حالا باز قبض خدمات شهروندی را نیز می خواهند تصویب کنند!


 امروز  خبر لایحه دریافت پول از مشهدی ها برای خدمات شهری را چاپ کرده اید مگر به غیر از عوارض نوسازی، آموزش و پرورش، جمع آوری زباله، آبیاری فضای سبز ، ما باید واسه نفس کشیدن هم عوارض پرداخت کنیم؟


لایحه دریافت پول از مشهدی ها برای خدمات شهروندی دیگر چه طرحی است با این همه زائر که هر سال به مشهد می آیند آیا شورای شهر ابتکار بهتری ندارد که فشار بیشتری برصنوف که گاهی برای خرج زندگی روزمره شان مانده اند وارد نکند طرحی که در هیچ کجا اجرا نشده است.


شهرداری از قبوض عوارض منازل و عوارض خودرو این همه از ملت پول می گیرد ، باز این خدمات شهروندی چیست؟


آقایان شورای شهر شما که بهتر از هرکسی در جریان وضعیت اقتصادی و رکود بازار هستید؟ آیا فکر نمی کنید اجرایی شدن این لایحه فشار مضاعفی به مردم وارد می کند؟


 لایحه شورای شهردر خصوص بهای خدمات شهروندی تصویب نشود چون مردم درگیر الیت و پارک کردن در خیابان های فرعی هستند این لایحه تصویب شود دیگر قوز بالا قوز می شود لطفاً پیگیری کنید.


این که شهر را باید با عوارض اداره کرد تا تخلف فروشی، تصمیم درستی است اما الان که شرایط اقتصادی خوبی در کشور حاکم نیست و رکود اقتصادی در کشور حاکم است بهتر است اعضای محترم شورای شهر تصمیم گیری در مورد این موضوع را به زمانی که اقتصاد کشور از رکود خارج شد موکول کنند.

جمع بندی:
به گزارش مشهد نیوز، مشخص است که شهروندان درباره لایحه دریافت بهای خدمات شهروندی، ابهامات فراوانی دارند و مدیران شهری هنوز نتوانسته اند مشهدی ها را در مسیر اجرای این لایحه، اقناع و با خود همراه سازند. پیشنهاد می شود قبل از طرح مجدد لایحه مورد بحث در شورا، مسئولان مربوطه، شفاف و گویا به سؤالاتی از این قبیل پاسخ دهند:

در صورت تصویب لایحه دریافت بهای خدمات شهروندی، میزان پرداختی مردم، چند درصد افزایش پیدا می کنند؟ هر چند در این رابطه مطالبی عنوان شده اما هنوز ابهاماتی هست و حتی یکی از اعضای شورا مدعی شده بود «در بعضی مواقع، میزان دریافتی تا 350 برابر افزایش می‌یابد!» آیا این ادعا صحیح است؟

همه شهروندان شامل این لایحه می شوند یا ساکنان مناطق کم برخوردار را دربرنمی گیرد؟ غلامرضا بصیری پور اعلام کرده بود «در صورتی که تصویب و اجرای لایحه بهای خدمات شهروندی به مردم عادی و قشر کم برخوردار جامعه فشاری وارد نکند، با آن موافقم»؛ آیا لایحه مورد نظر، همین گونه است؟ به قشر کم برخوردار فشار وارد نمی کند؟

آیا با وضعیت درآمدهای فعلی شهرداری، در خدمات رسانی این نهاد مشکل ایجاد می شود؟ نمی توان اعتبار مورد نظر را با صرفه جویی در منابع دیگر تأمین کرد؟ آیا شرایط رکود اقتصادی فعلی، زمان مناسبی برای تصویب این لایحه است؟

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 دریافت بهای خدمات شهروندی به سرنوشت عوارض نوسازی دچار نمی‌شود؟ ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۹ آذر
2 کاربری‌های مسکونی فعلا از لایحه ˝دریافت بهای خدمات شهروندی˝حذف می‌شود ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۲ آذر
3 افزایش "٣۵٠ درصدی عوارض" با اجرای «لایحه دریافت بهای خدمات شهروندی» واقعیت دارد؟! ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۷ آذر
4 متن لایحه «اخذ بهای خدمات شهروندی از مشهدی ها» را بخوانید ۱۳۹۴ دوشنبه ۱۶ آذر
5 نارضایتی مشهدی‌ها از لایحه "دریافت بهای خدمات شهروندی" ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر
6 بررسی لایحه ˝دریافت بهای خدمات شهروندی˝/ بحث و جدل نخعی‌راد و جوادی ۱۳۹۴ سه شنبه ۳ آذر


محسن : آقایان شورا بهتر است بدانند که وظیفه اصلی آنان نظارت بر هزینه های شهرداری است و لایحه کسب درآمد هیگونه پذیرشی از سوی مردم نخواهد داشت.
علی : واقعا اجرای این طرح در گرانی ها و بیکاری ها و رکودی که بازارها را خوابانده، دور از تدبیر است
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :