۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 14905     

نان مشهد؛ بی‌کیفیت‌ترین در استان/ کارگر ماهر، مشکل نانوایی‌ها

عضو تعاونی نانوایان مشهد با اشاره به کیفیت کمتر نان‌های این شهر نسبت به نانوایی‌های شهرستان‌های استان، گفت: نبود کارگر ماهر در نانوایی‌های مشهد از جمله مسائلی است که باعث می‌شود تا نان در این شهر کیفیت کمتری نسبت به سایر شهرستان‌های خراسان رضوی داشته باشد.
۱۳۹۴ يکشنبه ۱۵ آذر ساعت 10:15

درحالی که قرار بود بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها کیفیت نان افزایش یافته و ضایعات این ماده غذایی کنترل شود، اما باوجود گذشت نزدیک به ۵سال از اجرای هدفمندی یارانه‌ها به‌جز دو سال اول اجرای این قانون نه‌تنها کیفیت نان افزایش نیافته است، بلکه به اذعان مسئولان در برخی موارد شاهد کاهش کیفیت نان نیز بوده‌ایم، به‌طوری‌که روز گذشته مسئول بازرسی صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اعلام کرده است که در بین شهرستان‌های استان، مشهد بی‌کیفیت‌ترین نان را دارد.

مسئول بازرسی صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: به‌طور کلی کیفیت نان در شهر مشهد از سایر شهرستان‌های خراسان رضوی پایین‌تر بوده که باید به‌طور جدی بررسی شود.

مهدی مقدسی اظهار داشت: گران‌فروشی و کم‌فروشی شایع‌ترین تخلفات نانوایان در خراسان رضوی است.

وی تصریح کرد: تولید نان با کیفیت بالا به دو مؤلفه آرد باکیفیت و فرآیند پخت آن ارتباط دارد و با توجه به یکسان‌بودن اداوات طبخ و ابزارهای مورد استفاده در مشهد و شهرستان‌ها باید کیفیت پایین‌تر نان در مشهد بررسی شود.

وی با بیان اینکه متوسط میزان تخلفات در اکثر اصناف عدد تک‌رقمی حدود ٨درصد است، تصریح کرد: این میزان در صنف نانوایان در مشهد بسیار بالاتر رفته و دورقمی می‌شود که این موضوع در جای خود بسیار نگران‌کننده است.

کارگر ماهر، مشکل نانوایی‌های مشهد
همچنین عضو تعاونی نانوایان مشهد نیز با اشاره به کیفیت کمتر نان‌های این شهر نسبت به نانوایی‌های شهرستان‌های استان، گفت: نبود کارگر ماهر در نانوایی‌های مشهد از جمله مسائلی است که باعث می‌شود تا نان در این شهر کیفیت کمتری نسبت به سایر شهرستان‌های خراسان رضوی داشته باشد.

خلیلی افزود: در شهرستان‌ها به‌دلیل هزینه‌های زندگی کمتر نسبت به مشهد امکان استفاده از کارگر ماهر در نانوایی‌ها وجود دارد اما در مشهد به دلیل هزینه‌های سنگین ریزش کارگر ماهر زیاد داریم، برای همین نانوایان مجبورند در برخی اوقات از کارگرانی که مهارت کمتری دارند استفاده کنند، این مسئله باعث می‌شود تا کیفیت نان کمتر شود.

رئیس سابق اتحادیه نانوایان مشهد تصریح کرد: علاوه‌براین در حالی که قیمت نان در مشهد با برخی شهرستان‌ها یکی است اما هزینه اداراه نانوایی بسیار بیشتر از شهرستان‌هاست، این مسئله باعث می‌شود تا فشار تامین هزینه‌ها در مشهد بیشتر بوده و نانوایان تلاش کنند، میزان پخت را افزایش دهند برای همین کیفیت کمتر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال نیز با توجه به اینکه هزینه‌های زندگی و دستمزد کارگران افزایش داشته است اما قیمت نان تغییر نکرد، این مسئله باعث بی‌انگیزگی بیشتر نانوایان شده به طوری که افراد ماهر شغل خود را تغییر می‌دهند طبیعی است که با رفتن این افراد، نیروهای جدید توانایی پخت نان باکیفیت را نخواهند داشت.

مقایسه مشهد با شهرستان‌ها دقیق نیست
با این حال دبیر اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه مقایسه کیفیت نان مشهد با شهرستان‌ها دقیق نیست، گفت: با توجه به اینکه نزدیک به هزار و ۶٠٠نانوایی در مشهد فعال هستند، مقایسه کیفیت نان با سایر شهرستان‌ها باید براساس درصد پراکندگی نانوایی‌ها صورت بگیرد چرا که طبیعی است که شهرستان‌ها نانوایی‌های کمتری دارند و به طور حتم در حجم کم، نان بهتری پخت می‌شود.

عبد ا... افشاری افزود: البته این مسئله باید عنوان شود که در تعاملاتی که با سایر اتاق‌های استان‌های دیگر داریم، مسئولان آن‌ها عنوان کرده‌اند که کیفیت نان مشهد نسبت به سایر استان‌ها بهتر بوده است.

از این رو اگر عنوان می‌شود که کیفیت نان مشهد پایین است، باید این مسئله براساس داده‌های آماری عنوان شود تا قابلیت بررسی بهتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر تلاش شده تا کیفیت نان در مشهد افزایش یابد، گفت: در این راستا بحث آموزش واحدهای نانوایی را در دستورکار قرار دادیم تا با افزایش مهارت نانوایان کیفیت نان هم بهتر شود.

افشاری ادامه داد: همچنین افزایش بازرسی از نانوایی‌ها و برخورد با نانوایی‌های مختلف از دیگر مواردی بوده که در راستای ارتقای کیفیت نان به اجرا درآمده است.

دبیر اتاق اصناف مشهد با بیان اینکه از زمان آزادپزکردن نانوایی‌ها کیفیت نان بهتر شده است، گفت: چون پخت نان در این نانوایی‌ها رقابتی است از این‌رو مجبور هستند برای جذب مشتری نان با کیفیت بهتری ارائه دهند.

آموزش لازم داده شده است
با این حال معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه۵ کشور گفت: دولت اعتبار لازم برای آموزش نانوایان را تخصیص داده و چهار سال متوالی مبحث آموزش با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای دنبال شده است.

فریدونی افزود: آموزش به نانوایان در همه شهرستان‌ها دنبال شده اما در مشهد به‌شدت در بخش آموزش نانوایی‌ها ضعیف عمل شد که دلیل آن اقتصاد ضعیف نانوایی است، از سوی دیگر دانشجوی تربیت‌شده نیز در بخش کیفیت نان نداریم.

معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه۵ کشور گفت: یکی از معضلات کنونی صنف نانوا این است که کارگران ماهر از حرفه نانوایی خارج و وارد حرفه‌های دیگر شده‌اند.

وی افزود: لذا کارگران فعلی نانوایی‌ها مهارت کارگران سابق را ندارند و این در حالی است که کارگران ماهر می‌دانند از چه آردی برای درست‌کردن خمیر خوب استفاده کنند.

کیفیت گندم مناسب نیست
همچنین عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی آزاد مشهد با بیان اینکه یکی از دلایل کیفیت نامناسب نان بی‌کیفیتی گندم است، گفت: ارقامی که ما برای استخراج آرد از آن‌ها استفاده می‌کنیم، چندان مناسب پخت نان نیست، برای همین نان هم بی‌کیفیت می‌شود.

دکتر سوهانی افزود: همچنین به‌دلیل کشاورزی سنتی در ایران، کیفیت گندم در مراحل مختلف کشت کاهش چشمگیری می‌یابد این مسئله بر روی کیفیت نان تاثیر نامطلوبی می‌گذارد. وی تصریح کرد: همچنین نحوه انتقال نامناسب گندم به کارخانه‌ها باعث می‌شود تا این محصول هرچه بیشتر کیفیت نانوایی خود را از دست بدهد. وی تاکید کرد: ارتقای ارقام گندم اولین راه برای بهبود کیفیت نان است.

 

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :