۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 15195     

رویاهای اردوغانی ملک سلمانی

حامد واعظ زاده خراسانی
۱۳۹۴ شنبه ۲۸ آذر ساعت 18:27

مشهد نیوز: حامد واعظ زاده خراسانی نوشت:

یکی از دلایل اصلی بروز جنگ ها، خلاء قدرت درکشورهای مورد تهاجم می باشد. این خلاء قدرت یا به دلیل بروز انقلاب وسرنگونی دولت ها می باشد یا ضعف دولت مرکزی که خود دلایل متعددی دارد و یا نیز به دلیل تغییر مشی سیاسی حاکمان و خروج از پیمان های نظامی ، سیاسی، اقتصادی و قطع ارتباط باقدرت های جهانی.

در صورت وقوع پدیده های گفته شده ، همسایگان جاه طلب و خودخواه که رویاهای بزرگ در سر می پرورانند به قصد کشور گشایی دست به ماجراجویی می زنند وپس از این است که جنگ ها آغاز می گردد.

نمونه بارز این اتفاق وقوع انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی می باشد که در پی آن خروج ایران از چتر حمایتی آمریکا وپیمان استعماری سنتوصورت گرفت.

با خلاء پدید آمده سودای کشور گشایی درسرحاکمان عراق وزیدن گرفت وجنگ نا برابر هشت ساله آغازگردید. هم اکنون آنچه در ترکیه و عربستان درحال وقوع است ، تکرار تاریخ تلخ و شکست خورده و خفت بار صدام ورژیم غیر انسانی بعث عراق در تجاوز به جمهوری اسلامی ایران می باشد.

تجربه ناموفق و مایوس کننده تجاوز به یک کشور همسایه ومسلمان با ادعاهای واهی وغیر قابل پذیرش وبه قصد تکمیل رویاهای پریشان یک فرد جاه طلب که سودای حکمرانی وسیادت برمنطقه را درسر دارد.

در ترکیه حدود دو سال قبل با تغییرقانون اساسی در این کشوراردوغان به عنوان اولین رییس جمهوری که مستقیم توسط مردم انتخاب شد توانست با تکیه بر صندلی کاخ تازه بنای عثمانی قدم اول درتعبیر این خواسته را بردارد، قبضه قدرت در یک کشوراسلامی و نیمه اروپایی که عضو ناتو بوده و در تقلای پیوستن به اروپای متحد می‌باشد مقدمه ای بود تا اردوغان به مددآن توسعه طلبی را آغاز نماید.

حمایت تمام قد ترکیه از تروریست های تکفیری داعش به قصد سرنگونی دولت قانونی سوریه و تبدیل شدن این کشور به پل ارتباطی برای تروریست ها برای ورود به خاک سوریه ونیز آشکار شدن ارتباط خانواده اردوغان با سران داعش و نیز خریداری نفت غارت شده سوریه از تروریست های داعشی وسرنگونی بمب افکن روسیه که مشغول بمباران کامیون های حامل نفت داعش به مقصد ترکیه بود نتیجه سیاست دوگانه ترکیه درمقابل گروه های تروریستی می باشد.

اردوغان حتی به این هم بسنده نکرد بلکه با اشغال نظامی وتمام عیار بخشی از خاک عراق عملا به یک کشور متجاوز تبدیل گردید.اما در عربستان باروی کار آمدن ملک سلمان سیاست توسعه طلبی وتجاوز جای حمایت مالی وپول خرج کردن را گرفت.

عربستان در دوره ملک سلمان هم زمان به حمایت مالی از داعش می پردازد ودر راستای سیاست سرنگونی بشار اسدهمه توان خود را مصروف از هم پاشیدن جبهه مقاومت می نماید و در مقابل با گشودن جبهه جنگ در یمن وشروع جنگ تمام عیارعملا بخش های وسیعی از این کشور را اشغال نموده وهمچنان به عملیات تجاوزکارانه خود ادامه می دهد.

به نظر می رسد اردوغان و ملک سلمان هردو اکنون فرصت یافته اند تا در رقابت با جمهوری اسلامی ایران درمنطقه دست به تحکیم پایه های نفوذ بزنند ورویاهای دیرینه وخفته خود وکشورشان را عملی کنند.

در این رقابت مشابهت های زیادی بین این دو حاکم دیده می شود.

اول اینکه هردو در ضربه زدن وفروپاشی جبهه مقاومت یعنی سوریه وکوتاه کردن دست ایران از منطقه هم داستان بوده و در راستای سیاست های آمریکا ورژیم صهیونیستی گام برمی دارند.

دوم اینکه هردو با چشم داشت به خاک کشور همسایه ومسلمان تجاوز نظامی کرده ویا وارد جنگ تمام عیار نظامی گردیده اند.

آنچه درتحلیل اقدامات این دو کشور می توان بیان کرد این است که حاکمان تازه به قدرت رسیده عربستان و ترکیه امروز داعیه قدرت منطقه ای را دارند از این روسعی می کنند بانادیده گرفتن قوانین وعرف بین الملل نفوذ خود درکشورهای پیرامون را توسعه داده و برای خود عمق استراتژیک بسازند. اما آنها غافل از این هستند که قدرت منطقه ای شدن هیچ ربطی به تجاوز و یا دخالت در کشورهای پیرامون ندارد بلکه مجموعه ای از توانایی ها وتوانمند ی های داخلی وقدرت اندیشه ای کاریزماتیک لازم است تا یک کشور را براساس صلاحیت های منطقه ای و بین المللی و قدرت نفوذ و راهبری جریان های فکری بخش های وسیعی از کشورهای پیرامون قدرت منطقه ای بنامیم.

خلاصه کلام اینکه تجربه اقدامات جنون آمیزصدام باپشتوانه جهانی و حمایت شرق و غرب چیزی جز فروپاشی عراق و طناب دار حاصلی نداشت اکنون همین سرنوشت در انتظار حاکمان عربستان و ترکیه است و اردوغان و ملک سلمان باید جوابگوی فتنه ای که در عالم اسلام ایجاد کرده اند و اینکه خون هزاران تن از مردم بی گناه کشورهای عراق وسوریه را بر زمین ریخته اند باشند.

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :