۱۳۹۶ جمعه ۲۴ آذر  - 2017 12 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 15336     

امتناع تولیدکنندگان فرآورده های لبنی استان از افزایش قیمت

۱۳۹۴ پنج شنبه ۳ دي ساعت 20:43

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تولیدکنندگان فرآورده های لبنی این استان برخلاف مصوبه انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، از افزایش قیمت محصولات خود امتناع کردند.

فیروز ابراهیمی افزود: اخیرا انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزایش شش درصدی قیمت انواع فرآورده های لبنی را مصوب کرد اما تولیدکنندگان معتقدند که افزایش قیمت فرآورده های لبنی، فروش آن را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

وی بیان کرد: به دلیل رکود اقتصادی فعلی در کشور، قدرت خرید مردم به شدت آسیب دیده و کاهش خرید و مصرف فرآورده های لبنی، منجر به دپوی محصولات در کارخانجات شده است.

وی اظهار کرد: حدود 70 واحدهای تولید فرآورده های لبنی در خراسان رضوی فعالیت دارند که نیمی از آنها به دلیل کمبود نقدینگی، افزایش مالیات، هزینه های سربار و کاهش تقاضا به حالت نیمه تعطیل درآمده اند یا کمتر از ظرفیت واقعی خود تولید دارند.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کاهش تقاضا در مصرف مواد غذایی بویژه فرآورده های لبنی و نان نشان می دهد که رکود بر سر سفره های مردم نیز آمده است و وضعیت معیشتی مردم مطلوب نیست.

ابراهیمی اظهار کرد: در وضعیت رکود اقتصادی فعلی، واحدهای تولیدی همچنان با فشار دستگاه های مالیاتی مواجه هستند و از سوی دیگر نرخ بالای سود بانکی مانع از اخذ تسهیلات واحدها از بانکها برای جبران کمبود نقدینگی می شود.

وی پیشنهاد کرد: در شرایطی که سفره مردم کوچکتر می شود، محصولات در کارخانه ها دپو شده و نرخ بیکاری افزایش یافته و بهتر است دولت ابزارهای حمایتی خود از بخش تولید را بکارگیرد و زمینه رونق آن را فراهم نماید.

836 واحد دارای پروانه بهره برداری صنایع غذایی در خراسان رضوی با سرمایه گذاری 16 هزار و 242 میلیارد ریال و با اشتغال 38 هزار و 742 هزار نفر فعالیت دارند که این رقم در مقایسه با کل صنایع غذایی کشور از نظر تعداد هشت درصد, سرمایه گذاری 9 درصد و از نظر اشتغال 11 درصد را شامل می شود.

 

منبع: ایرنا

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :