۱۳۹۶ جمعه ۲۴ آذر  - 2017 12 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 15415     
ولایتی در مشهد:

بیداری اسلامی ریشه ۲۰۰ ساله دارد

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه در تاریخ ۲۰۰ ساله ایران مسئله بیداری اسلامی وجود دارد، عنوان کرد: آغاز بیداری اسلامی در اوایل قرن ۱۹ شکل گرفت و تا به امروز به اشکال مختلف ادامه یافته است.
۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۰ دي ساعت 14:01

علی اکبر ولایتی ظهر پنج شنبه در نخستین اجلاس سراسری استادان دانشگاه فرهنگیان که در تالار قدس حرم رضوی برگزار شد، حضور عالمان در دربار پادشاهان مسلمان را نشانه اهمیت دادن اسلام به علم دانست و اظهار کرد: تأکید رهبر معظم انقلاب بر توجه به تمدن اسلامی در دانشگاه ها و معرفی آن به نسل جوان، به دلیل کم رنگ شدن آثار تمدن اسلام در کشور ما است.

وی به ارائه تعریفی از فرهنگ و تمدن پرداخت و گفت: طبق تعریف دانشمندان از فرهنگ، تمدن اسلامی پس از شکوفایی تمدنی به شکوفایی فرهنگی رسید و در دوران شکوفایی فرهنگی تمدن اسلامی، شاهد رشد ادبیات، هنر و معماری در جهان اسلامی هستیم.

ولایتی با بیان اینکه همزمان با حمله مغول و پس از آن شروع جنگ های صلیبی تمدن اسلامی به دوران رکود رسید، ادامه داد: پس از این دوران و همزمان با حضور اروپایی ها در کشورهای اسلامی، مسلمانان به فکر خروج از رخوت و رکود شدند و تجدید حیات تمدن اسلامی آغاز شد.

وی با بیان اینکه در تاریخ ۲۰۰ ساله ایران مسئله بیداری اسلامی وجود دارد، ادامه داد: آغاز بیداری اسلامی در اوایل قرن ۱۹ شکل گرفت و تا به امروز به اشکال مختلف ادامه یافته است.

وی با بیان اینکه قرآن کریم در ۸۰ موضع به علم پرداخته است، ادامه داد: زمینه توجه مسلمانان به علم از قرآن نشأت می گیرد و همین امر باعث نوعی آزادی علمی در جهان اسلام شده است.

رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شکوفایی تمدن اسلامی با بهره گیری از علم و ترجمه کتب علمی دیگر تمدن ها آغاز شد، ادامه داد: توجه به علم در جهان اسلام با آغاز نهضت ترجمه شروع شد و با تربیت دانشمندان بزرگ اسلامی به اوج خود رسید.

وی با بیان اینکه دانشمندان فارسی زبان در دوران شکوفایی تمدن اسلامی به زبان فارسی توجه خاص داشتند، ادامه داد: با وجود اینکه زبان عربی به عنوان زبان علمی بین المللی در قرن های شکوفایی تمدن اسلامی محسوب می شد، با این حال برخی دانشمندان فارسی زبان مانند رازی، ابوریحان بیرونی و دیگر دانشمندان در کنار آثاری که به زبان عربی خلق می کردند آثاری هم به زبان فارسی می نگاشتند.

ولایتی به تأثیر زیاد مسلمان در ارتقاء علم اشاره کرد و افزود: در هیچ تمدنی به اندازه تمدن اسلامی در چشم پزشکی کتاب نوشته نشده است و همین امر یک نمونه کوچک از خدمات بی شمار مسلمانان در پیشرفت علم است.

 

منبع: مهر

اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :