۱۳۹۶ جمعه ۲۴ آذر  - 2017 12 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 15431     

دست زمین‌خواران از اراضی عمومی شهر کوتاه خواهد شد

۱۳۹۴ شنبه ۱۲ دي ساعت 11:59

جانمایی نقشه‌های معابر، فضاهای سبز و اراضی عمومی شهر مشهد در راستای اجرای قانون حدنگار (کاداستر) و با هدف جلوگیری از تصرف اراضی عمومی شهر، کلید خورد.

در اجرای این طرح ازسوی اداره‌ کل ثبت اسناد و املاک استان خراسان‌رضوی، نقشه‌های معابر، فضاهای سبز و اراضی عمومی شهر به‌نام شهرداری ثبت و دراصطلاح «قفل» می‌شود؛ قفل‌شدن به‌این‌معنا که خرید، فروش و تملک این اراضی بدون مجوز شهرداری متوقف می‌شود.

دست زمین‌خواران از اراضی عمومی شهر کوتاه خواهد شد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان‌رضوی در‌همین‌زمینه به خبرنگار ما گفت: براساس توافقی که بین شهرداری و اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان خراسان‌رضوی صورت پذیرفته، قرار است درراستای اجرای قانون جامع حدنگار (کاداستر)، ابتدا جانمایی نقشه‌های معابر، فضاهای سبز و اراضی عمومی شهر مشهد و در مرحله بعد صدور سند مالکیت انجام شود.

غلامرضا رحمتی‌زاده با بیان اینکه پیش از کلیدخوردن این طرح برای اراضی عمومی شهر، جانمایی نقشه‌های اراضی وقفی، بستر و حریم رودخانه‌ها، منابع طبیعی و اراضی ملی آغاز شده بود، تاکید کرد: قانون جامع کاداستر پنج‌ساله است که در‌حال‌حاضر در اولین سال اجرای این قانون قرار داریم و تا چهار سال دیگر براساس این قانون باید جانمایی و سنددارکردن اراضی عمومی شهر نیز همانند سایر اراضی وقفی، منابع طبیعی و ملی به سرانجام
برسد.

وی با تاکید بر اینکه با جانمایی و سنددارکردن معابر، فضاهای سبز و اراضی عمومی شهر مشهد دست زمین‌خواران و متصرفان از این اراضی کوتاه خواهد شد، تصریح کرد: با اجرای این طرح درواقع کلید و قفل این اراضی تحویل مدیریت شهری داده می‌شود.

بانک اطلاعات برای اراضی عمومی شهر مشهد

رحمتی‌زاده همچنین از تبادل اطلاعات بانک اطلاعاتی املاک و اراضی شهرداری مشهد و اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان خراسان‌رضوی به‌منظور ثبت و جانمایی نقشه‌های معابر، فضاهای سبز و اراضی عمومی شهر خبر داد و افزود: این اقدام علاوه‌بر تکمیل و جامع‌شدن اطلاعات اراضی عمومی شهر، زمینه ثبت، صدور سند و جلوگیری از تصرف این اراضی را نیز به وجود می‌آورد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان خراسان‌رضوی در پاسخ به این سوال که آیا اراضی وقفی که دراختیار شهرداری به‌منظور احداث معابر، میادین و... قرار گرفته نیز شامل طرح جانمایی نقشه‌ها و قفل آن به‌نام شهرداری می‌شود یا نه، توضیح داد: هرگونه اراضی عمومی شهر که تحت اداره و مالکیت شهرداری قرار دارد، شامل این طرح می‌شود؛ به‌طوری‌که ابتدا جانمایی نقشه‌ها صورت می‌گیرد و سپس با قفل آن به‌نام شهرداری اگر هر شخص یا ارگانی ادعای مالکیت یا هر اقدامی را در این اراضی داشته باشند، باید با مجوز شهرداری باشد.

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :