۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر  - 2017 12 Wednesday
آرشیو خبر کد مطلب: 15451     

ابلاغ طرح جامع مشهد طی دو هفته آینده

مدیرکل راه‌ و شهرسازی خراسان‌رضوی بیان کرد: حداکثر ظرف دو هفته آینده طرح جامع مشهد از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ابلاغ می‌شود.
۱۳۹۴ يکشنبه ۱۳ دي ساعت 14:05

اوایل دی‌ماه سال گذشته بود که حسین‌نژاد، معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد از تصویب طرح جامع این شهر در شورای عالی شهرسازی کشور خبر داد، طرحی که به‌گفته این مقام‌مسئول، سومین طرح جامع شهر مشهد تا افق ١۴٠۵ است.

البته این خبر با افزودن این مضمون ازسوی مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تکمیل‌تر شد: طرح جامع مشهد با ضرورت «اصلاح و تکمیل» به تصویب رسید.

حالا یک‌سال از تایید نصف‌ و نیمه شورای عالی شهرسازی کشور به‌واسطه پنج ایراد و ابلاغ‌ نکردن این طرح تا رفع این ابهامات گذشته است و در این مدت شهرداری در حوزه عملکردی خود تابع طرح تفصیلی قدیم بود.

اینکه در‌نهایت و پس از گذشت یک‌سال از تصویب، این طرح چه زمانی ابلاغ خواهد شد، روز گذشته و در حاشیه جلسه هماهنگی نظارت عالیه بر پروژه‌های عمرانی استان از مدیرکل راه‌ و شهرسازی خراسان‌رضوی جویا شدیم.

محمدرضا اخوان‌عبدالهیان گفت: در جلسه‌ای که اخیرا پیروز حناچی، معاون دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با محمد مقدوری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌رضوی در مشهد داشتند، مسئولان استان خواستار ابلاغ طرح جامع مشهد با توجه به اصلاح موارد درخواستی شورای عالی شهرسازی شدند.

مدیرکل راه‌وشهرسازی خراسان‌رضوی با اشاره به آنکه در آن جلسه مقرر شد این طرح به‌زودی ابلاغ شود، تصریح کرد: براین‌اساس حداکثر ظرف دو هفته آینده طرح جامع مشهد ازسوی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ابلاغ می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه ضوابط بلندمرتبه‌سازی نیز مقرر شد به‌صورت یک طرح موضعی جداگانه ابلاغ شود.

اخوان‌عبدالهیان در بیان علل ابلاغ جداگانه ضوابط بلندمرتبه‌سازی عنوان کرد: قرار شد شورای عالی شهرسازی یک چارچوب کلی برای کشور مشخص کند و استان‌ها براساس آن چارچوب، ضوابط بلندمرتبه‌سازی خود را درقالب یک طرح موضعی انجام دهند.

مدیرکل راه‌وشهرسازی خراسان‌رضوی تصریح کرد: تعیین چارچوب ضوابط بلندمرتبه‌سازی، ارتباطی با ابلاغ طرح جامع ندارد؛ هرچند موارد درخواستی شورای عالی ازجمله ضوابط بلندمرتبه‌سازی انجام شد.

نظارت ویژه بر پروژه‌های عمرانی

اما روز گذشته جلسه هماهنگی نظارت عالیه بر پروژه‌های عمرانی استان نیز برگزار شد و با اعلام اجرای این طرح از فردا، مقرر شد تمام پروژه‌های عمرانی استان و پروژه‌های مسکن مهر به‌مدت دو هفته از نظر کمی و کیفی بررسی شوند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌رضوی در این جلسه با اشاره به آنکه سابقه شروع نظارت‌های عالیه در خراسان‌بزرگ به سال١٣٧٠ بازمی‌گردد، تصریح کرد: نظارتی که در آن برهه زمانی صورت گرفت، سبب شد تا ضعف‌های پروژه‌های معطل‌مانده و زمان‌بر و نیز علل کیفیت پایین بخشی از پروژه‌ها مشخص شود.

محمد مقدوری خطاب به مجریان نظارت عالیه بر پروژ‌ه‌های عمرانی استان، گفت: امروز باید این نظارت با کیفیت و کمیت بسیار بالایی انجام شود؛ زیرا شرایط کنونی با آن زمان بسیار متفاوت است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌رضوی هدف از اجرای این طرح را شناسایی مشکلات موجود در روند اجرای پروژه‌های عمرانی استان ذکر کرد و متذکر شد: نگاه ما در اجرای این طرح نظارتی در استان بر پایه مبانی منفی به‌منظور مچ‌گیری از دستگاه‌های اجرایی یا بزرگ‌نمایی این موارد برای تخریب و تضعیف جایگاه اجرایی دستگاه‌های استان نیست.

وی تقویت نقاط مثبت، ارائه راهکارها و مطرح‌شدن خلاقیت‌های اجرایی به‌منظور سرعت بخش در روند ساخت و تکمیل پروژه‌های عمرانی استان را محورهای اصلی اجرای این طرح نظارتی برشمرد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان‌رضوی نیز در این جلسه با تأکید بر یکسان و ثابت‌شدن فرم‌های نظارت بر پروژه‌های فنی، عنوان کرد: در این مرحله که دومین بخش از نظارت‌های عالیه پروژه‌های عمرانی محسوب می‌شود، ٣هزار و ٧۵٨ پروژه با اعتبار ٨١۵میلیارد تومان ارزیابی می‌‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این مرحله علاوه‌بر پروژه‌های عمرانی استانی از پروژه‌های مسکن مهر هم بازدید می‌شود، اضافه کرد: در اجرای این مرحله که از سیزده دی‌ماه (امروز) آغاز می‌شود، ٢٢ تیم نظارتی متشکل از استانداری، سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های اجرایی، پروژه‌های عمرانی استان را نظارت و ارزیابی می‌‌کنند.

 

منبع: شهرآرا

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ابلاغ طرح جامع مشهد طی دو هفته آینده ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۳ دي
2 معلق نگه داشتن حریم شهر، زیبنده پایتخت معنوی ایران نیست ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۲ آبان
3 طرح جامع حمل‌ و نقل مشهد در شورای عالی ترافیک کشور تصویب شد ۱۳۹۳ پنج شنبه ۳۰ بهمن
4 آیا این مورد هم مصداق دست اندازی به بیت المال است؟! ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۳ بهمن
5 کمیسیون ماده ۵ برای ارتفاعات جنوبی مشهد تصمیم گیری کرد ۱۳۹۳ جمعه ۲۶ دي
6 تعیین تکلیف اراضی آستان قدس و بلندمرتبه سازی در مشهد ۱۳۹۳ جمعه ۲۶ دي
7 طرح جامع مشهد به تصویب شورای عالی شهرسازی کشور رسید ۱۳۹۳ سه شنبه ۹ دي
8 محدوده، حریم و جمعیت مشهد در طرح جامع جدید اعلام شد ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۰ آذر
9 تصویب کامل طرح جامع مشهد تا 15 روز آینده ۱۳۹۳ سه شنبه ۴ آذر
10 آرامش باید به فضای فنی مشهد برگردد ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۱ آبان
11 مشهد فاصله زیادی تا رسیدن به مولفه‌های یک شهر اسلامی دارد ۱۳۹۳ سه شنبه ۲۰ آبان
12 تعیین 12 محدودیت در طرح جامع مشهد برای بلندمرتبه‌سازی ۱۳۹۳ شنبه ۱۲ مهر
13 تاثیر طرح جامع مشهد برشهرهای همجوار بررسی شد ۱۳۹۳ دوشنبه ۶ مرداد
14 نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خبر داد: طرح جامع مشهد نهایی شد ۱۳۹۳ سه شنبه ۲۴ تير
15 کلیات طرح جامع شهر مشهد مقدس به تصویب رسید ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۴ ارديبهشت
16 پیش بینی 54 تقاطع غیر همسطح در طرح جامع شهر ۱۳۹۱ پنج شنبه ۲۶ مرداد


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :