۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 15491     

اخبار ضد و نقیض درخصوص کاهش اختیارات پارلمان های شهری در برنامه ششم توسعه

۱۳۹۴ سه شنبه ۱۵ دي ساعت 12:48

در‌حالی‌که هنوز دولت به صورت رسمی متن لایحه قانون ششم توسعه کشور را منتشر نکرده است، بسیاری از نمایندگان مجلس و مدیران بخش‌‌های مختلف که در مراحل تدوین این برنامه مشارکت داشته‌اند، معتقدند این لایحه دارای اشکالات جدی است و تحقق این برنامه با چالش‌های زیادی مواجه خواهد بود.

در این میان خبرهای منتشر شده، از تضعیف جایگاه شوراهای اسلامی شهر و روستا و گرفتن برخی اختیارات از شهرداری‌ها حکایت دارد؛ به‌صورتی‌که کارشناسان از بی‌مهری دولت به شوراها و شهرداری‌ها لایحه برنامه ششم توسعه کشور خبر می‌دهند.

کاهش اختیارات قانونی شوراها

در همین رابطه رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، از بیانیه مشترک رؤسای شوراهای اسلامی و شهرداران کلان‌شهرها در اعتراض به بی‌توجهی دولت به موضوعات مرتبط با شهرها در قانون برنامه ششم توسعه کشور خبر می‌دهد.

محسن انتظاری‌هروی می‌افزاید: در این بیانیه موانع بر سر راه فعالیت شورا در راستای تحقق پارلمان شهری عنوان و از مسئولان دولت خواسته شده برای رفع آن‌ها، به‌ویژه در برنامه ششم توسعه کشور تلاش کنند.وی تصریح می‌کند: اعتراض ما درباره کاهش تعداد اعضای شورا و موضوعات مربوط به گرفتن اختیارات قانونی شوراهاست؛ زیرا در حال حاضر حتی قوانین مصوب در حوزه شهرداری‌ها نیز اجرا نمی‌شود.

سخن‌گوی شورای اسلامی شهر مشهد بیان می‌کند: آنچه از برنامه برنامه ششم منتشر شده نشان می‌دهد موضوعات مرتبط با مدیریت شهری تنها در ۴‌تبصره خلاصه شده است که آن هم بسیار ضعیف بوده و حتی اشاره‌ای به تکالیف قانونی دولت در قبال شهرها در برنامه‌های توسعه قبلی نیز نشده است.برنامه ششم به مدیریت شهری توجه ویژه ای ندارد.

از شورای عالی استان‌ها مشورت گرفته نشده است

رئیس شورای عالی استان‌ها نیز با ابراز نگرانی از بی‌توجهی دولت به جایگاه شوراها در برنامه ششم توسعه کشور می‌گوید: ما نیز برخی مشکلات قانون برنامه ششم توسعه را شنیده‌ایم و در حال بررسی موضوع هستیم.

غلامرضا بصیری‌پور می‌افزاید: دولت در تدوین برنامه ششم هیچ مشورتی با شورای عالی استان‌ها نداشته و ما نیز منتظر هستیم تا پس از ارائه رسمی لایحه برنامه ششم به مجلس، پیشنهادات خود را برای اصلاح برخی بندها ارائه کنیم.

وی تصریح می‌کند: در حال حاضر راهکارهای کمک به مدیریت شهری و تقویت جایگاه شوراها در قانون برنامه ششم توسط کارشناسان شورای عالی استان‌ها در حال پیگیری است.

رئیس شورای عالی استان‌ها تاکید کرد: در آینده نزدیک به صورت رسمی در این زمینه اعلام موضع خواهیم کرد.

حذف مهم‌ترین منبع درآمدهای پایدار کلان‌شهرها

در همین رابطه سخن‌گوی شورای شهر تهران نیز با اشاره به متن برنامه ششم پنج ساله کشور با بیان اینکه متاسفانه در این برنامه مسائل بسیار زیادی در رابطه با مدیریت شهری مغفول مانده است، گفت: بارها شاهد بوده‌ایم که مسئولان عنوان کردند که مدیریت شهری باید به سمت درآمدهای پایدار حرکت کرده و نباید به عوارض شهری به‌ویژه عوارض ساخت‌و‌ساز متکی باشد، اما متاسفانه در برنامه ششم می‌بینیم که در تبصره یک لایحه پیشنهادی دولت مهم‌ترین منبع درآمدهای پایدار کلان‌شهرهایی از جمله تهران، حذف شده است.

تقی‌پور با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده همان تجمیع عوارض شهری بود، گفت: در زمان اجرای این طرح، مالیات بر ارزش افزوده ۳‌درصد بود که براساس قوانین مدیریت شهری و دولت به صورت مساوی یک و نیم درصد از این مالیات بر ارزش افزوده را دریافت می‌کردند اما در حال حاضر شاهد هستید که مالیات بر ارزش افزوده ۹‌درصد است اما متاسفانه سهم مدیریت شهری، کماکان همان یک و نیم درصد است و سهم دولت ۵ برابر شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بندهای مختلف برنامه ششم توسعه سهم یک و نیم درصدی شهرداری مخدوش شده است، گفت: براساس برنامه ششم توسعه، درآمدهای حاصله از مالیات بر ارزش افزوده، باید به حساب دولت واریز شود و پس از آن شهرداری‌ها با اجازه استانداری می‌توانند این مبلغ را برداشت کنند و این در حالی است که پیش از این به روش مستقیم درآمدهای حاصله به حساب شهرداری‌ها ریخته می‌شد.

نگرانیم با عجله تصویب شود

تقی‌پور با بیان اینکه این بند با ماهیت غیردولتی‌بودن شهرداری‌ها در تضاد است، گفت: اگر بودجه در اختیار سازمان دیگری باشد، چطور می‌توان برای مصوبات ضمانت اجرایی ایجاد کرد و حتما درخواست می‌شود دولت و مجلس در این زمینه تجدیدنظری داشته باشند.

به گفته وی، شورای شهر تهران و مجمع رؤسای شوراهای کلان‌شهرها در اعتراض به برنامه ششم توسعه، نامه‌هایی جداگانه به رئیس‌جمهور و مجلس نوشتند.

سخن‌گوی شورای شهر تهران افزود: نگران هستیم با توجه به برگزاری انتخابات در اسفندماه و همچنین تصویب بودجه سال آتی دولت، برنامه ششم توسعه با عجله تصویب شود و نقش شهرداری‌ها مغفول بماند.

تقی‌پور با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه پیشنهاد شده که مدیریت بناهای تاریخی به شهرداری‌ها سپرده شود، گفت: باید آش با جایش داده شود و همراه با مدیریت اعتبارات و اختیارات لازم را بدهند وگرنه انتقال مدیریت یک ساختمان تاریخی به شهرداری تنها بار این مجموعه را اضافه می‌کند.

وی با بیان اینکه در متن پیشنهادی برنامه ششم توسعه که برخی از پیشنهادات قوانین دائمی را نیز نقص می‌کند، افزود: بسیاری از اختیارات شهرداری‌ها به سازمان شهرداری و دهیاری‌ها منتقل شده است که این مسئله سبب بزرگ شدن دولت می‌شود.

به گفته سخن‌گوی شورای شهر تهران در برنامه ششم توسعه تغییر کاربری واحدهای مسکونی به منظور استفاده گردشگری با نظر میراث فرهنگی مدنظر قرار گرفته اما باید عنوان کنم که هرگونه تغییر کاربری بدون نظر شهرداری آن منطقه امکان‌پذیر نیست.

جایگاه شوراها تقویت خواهد شد

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نیز با تاکید بر تقویت جایگاه شوراها در برنامه ششم توسعه به خانه ملت گفت: هم‌اکنون شوراهای شهر، شوراهای شهرداری هستند که در تلاشیم در برنامه ششم توسعه، شوراها به نقش واقعی خود یعنی شورای شهر و روستا نزدیک ‌شوند.

امیر خجسته در واکنش به اظهارنظرهای مطرح شده از سوی مسئولان شهری مبنی بر تضعیف جایگاه شوراها در برنامه ششم توسعه، گفت: هشت اصل قانون اساسی در رابطه با شهر و روستاست که در این زمینه در قانون مدیریت یکپارچه شهری و قانون برنامه ششم توسعه، قدرت شوراها تقویت خواهد شد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هم‌اکنون شوراهای شهر، شوراهای شهرداری هستند، افزود: در برنامه ششم توسعه در تلاشیم تا شوراها به نقش واقعی خود یعنی شورای شهر و روستا نزدیک ‌شوند.

وی تصریح کرد: با تقویت جایگاه شوراها در برنامه ششم و اجرای مدیریت یکپارچه شهری، مدیریت تمام امور خدماتی شهری در اختیار مدیریت شهری قرار می‌گیرد، در چنین شرایطی کار شورا محدود به نظارت بر شهرداری نخواهد بود و این موضوع بی‌شک در برنامه ششم توسعه اصلاح می‌شود.

وی افزود: با ایجاد دولت محلی در پی اجرای مدیریت یکپارچه شهری، دامنه فعالیت مدیریت شهری گسترده‌تر شده و شوراها به جای پرداختن به امور جزئی به وظیفه اصلی خود خواهند پرداخت.

این نماینده مردم در مجلس نهم، قدرت بخشیدن به شورای شهر امری قانونی است لذا مجلس در برنامه ششم توسعه به دنبال تضعیف جایگاه شوراها نخواهد بود.

خجسته یادآور شد: در حقیقت با توجه به اصول قانون اساسی مبنی بر توجه به جایگاه شوراها راهی جز تقویت آن‌ها نمی‌تواند در دستور قرار گیرد؛ چراکه تضعیف جایگاه شوراها خلاف قانون است، البته به عملکرد شوراها انتقاد و اشکالاتی وارد بوده و کاهش تعداد اعضای شورا نیز در راستای رفع اشکالات بوده است.

وی، تاکید کرد: شورا اصل مهمی است که در قانون برنامه ششم توسعه با تشکیل دولت‌های محلی به معنای واقعی محقق خواهد شد.
 

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :