۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر  - 2017 12 Wednesday
آرشیو خبر کد مطلب: 15525     

توصیه های کاربردی وزارت بهداشت برای جلوگیری از آسیب بدنی در زمان آلودگی هوا (+عکس)

استفاده از ماسک های معمولی هیچ تاثیری در جذب آلودگی ندارد و لذا باید از ماسک های که دارای فیلتر های خاصی هستند استفاده شود.
۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۷ دي ساعت 01:59

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک های استاندارد در زمان آلودگی هوا گفت: فعالیت های بدنی در زمان آلودگی هوا صدمات ناشی از آن را افزایش می دهد.

  دکتر خسرو صادق نیت در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران با اشاره به سنجش 6 آلاینده در هوای تهران گفت: این آلاینده ها توسط 2 سازمان محیط زیست و شهرداری تهران سنجیده و پس از جمع بندی کیفیت هوای شهر با توجه به اعداد تعریف شده اعلام می شود.

وی با ارائه توصیه هایی به شهروندان در زمان آلودگی هوا گفت:در زمان هایی که میزان آلودگی هوا خصوصا در فصل زمستان که پدیده وارونگی دما به وقوع می پیوند درمرحله اول باید تا حد امکان از تردد غیر ضروری در سطح شهر  پرهیز کرد.

وی ادامه داد: در زمان هایی که میزان آلایندگی هوا در سطح شهرها  افزایش می یابد باید تا حد امکان افزاد و خصوصا کسانی که دارای بیماری های زمینه ای هستند از حضور در اماکن باز و سطح شهر اجتناب کنند.

ویژگی های ماسک های استاندارد چگونه است؟
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به لزوم استفاده از ماسک های استاندارد در زمان آلودگی هوا  گفت: استفاده از ماسک های معمولی هیچ تاثیری در جذب آلودگی ندارد و لذا باید از ماسک های FF P1 و FF P2 که دارای فیلتر های خاصی نیز هستند استفاده شود.
 

http://cdn.asriran.com/files/fa/news/1394/10/16/541742_392.jpg

 
وی ادامه داد: این ماسک ها آلودگی هوا را تا حدود زیادی جذب کرده و از ورود آنها به ریه جلوگیری می کنند.

توصیه های کاربردی وزارت بهداشت برای جلوگیری از آسیب بدنی در زمان آلودگی هوا (+عکس)

دکتر صادق نیت عدم حضور در فضای باز در زمان آلودگی هوا را یکی دیگر از موضوعاتی که در زمان آلایندگی باید رعایت شود ذکر کردو گفت: در زمان آلودگی هوا توصیه می شود تا از باز کردن پنجر ها در منازل اجتناب شود زیرا میزان ذرات معلق و آلاینده در زمانی که پنجر ها بسته است در داخل محیط کمتر از بیرون است .


وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه گفته می شود تا در زمان آلایندگی هوا  افراد تغذیه خوبی داشته باشندو آیا رابطه مستقیمی بین تعذیه و آسیب کمتر در زمان آلایندگی هوا وجود دارد یا خیر گفت:  داشتن تغذیه خوب و استفاده از لبنیات و میوه ها و سبزیجات تازه عناصر و ویتامین های بدن را تامین کرده و بسیار مفید است ولی اینکه به صورت مستقیم عوارض را از میان بردارد موضوعی است که هنوز اثبات نشده است. و بنابراین استفاده از ماسک های استاندارد  و رعایت توصیه های دیگری که ذکر شد بسیار مهم است.

وی در پایان همکاری مردم در مواقع  آلودگی هوا را بسیار مهم ذکر کرد و گفت: در فصل زمستان که موضع آلودگی هوا به دلیل وارونگی دما در شهر ها به وجود می آید همکاری شهروندان در زمینه استفاده از حمل و نقل عمومی و عدم استفاده از خودروهای شخصی بسیار مهم است. 

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :