۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 15593     
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی:

صادرات خراسان رضوی وضعیت مناسبی ندارد/باید نرخ تسهیلات را کاهش داد /پیش‌نیاز صادرات تولید کالای باکیفیت و قابل عرضه در بازارهای جهانی است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه بالا بودن قیمت تمام شده تولید کاهش صادرات را به دنبال داشت، گفت: در حال حاضر صادرات خراسان رضوی وضعیت مناسبی ندارد.
۱۳۹۴ يکشنبه ۲۰ دي ساعت 23:23

 محمدحسین روشنک در ارتباط بازار صادراتی خراسان رضوی اظهار کرد: در حال حاضر صادرات خراسان رضوی وضعیت مناسبی ندارد و موارد مختلفی سبب شده تا صادرات کالاهای استان کاهش پیدا کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه زعفران، تخم‌مرغ، سیمان، مواد شوینده، کنسرو و کمپوت در صدر کالاهای صادراتی استان قرار دارند، گفت: هم‌اکنون صادرات تمامی این کالاها بازار خوبی ندارد و مشکل اساسی در قیمت تمام شده بالای این کالاها است.

وی ادامه داد: هدف اصلی صادرات کشور و به ویژه خراسان رضوی کشورهای افغانستان و آسیای میانه هستند اما با توجه به اینکه قیمت کالاهای تولید داخلی ما برای تولیدکننده گران تمام می‌شود عرضه آنها نیز در بازارهای خارجی گران بوده و این موضوع سبب شده تا سایر کشورها همچون چین و ترکیه به رقبای اصلی ما در صادرات محسوب شوند.

روشنک تصریح کرد: پیش‌نیاز صادرات تولید کالای باکیفیت و قابل عرضه در بازارهای جهانی است و قطعاً زمانی می‌توانیم صادراتی مطلوب داشته باشیم که کیفیت کالاهای داخلی را افزایش دهیم، متأسفانه در بخش صنعت سنبل تولید ما خودرو بوده اما ببینید صادرات خودروی ما به چه میزان بوده است و آیا در این زمینه توفیقی داشته‌ایم.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با اشاره به اینکه تولیدات مرغوب داخلی نیز داریم که به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده خود نمی‌توانند در بازارهای جهانی رقابت کنند، بیان کرد: هنگامی که تولیدکننده مجبور است برای سرپا نگه داشتن کارخانه و تولیدات خود تسهیلات با نرخ‌های بالای بانکی دریافت کند قطعاً بر روی قیمت کالای تولیدی وی اثر می‌گذارد و نمی‌تواند کالای خود را بنا به قیمت بازار منطقه روانه بازار کند.

وی در ارتباط با سئوالی مبنی بر اینکه پیش‌بینی می‌کنید صادرات در دوران پساتحریم چه وضعیتی پیدا کند، اظهار کرد: اگرچه در دوران پساتحریم فضا و شرایط تعامل با سایر کشورها باز می‌شود اما این عوامل به تنهایی کمک به افزایش صادرات نمی‌کند و در حقیقت برای افزایش میزان صادرات باید در ابتدا سیاست‌های اقتصادی داخل کشور را اصلاح کرد.

روشنک افزود: باید نرخ تسهیلات را کاهش و فضای داخلی را برای تجار و بازرگانان مساعد کرد تا بتوان افزایش صادرات را تحقق بخشید.

 

منبع:فارس

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :