۱۳۹۶ جمعه ۳ آذر  - 2017 11 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 15741     

عضو هیات علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم مطرح کرد: تقدیر از گسترش فضاهای فرهنگی و آموزشی در بافت پیرامون حرم رضوی

عضو هیات علمی دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم با تقدیر از گسترش فضاهای فرهنگی در بافت پیرامون حرم رضوی گفت: در اطراف حرم مطهر رضوی باید فضاهای فرهنگی و آموزشی نسبت به فضاهای اقتصادی محوریت داشته باشند.
۱۳۹۴ يکشنبه ۱۱ بهمن ساعت 11:40
به گزارش مشهد نیوز و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن، حجت الاسلام دکتر علیرضا پیروزمند، عضو هیات علمی دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم در دومین نشست «گفتمان شهر» با موضوع «شاخصه‌ها و مولفه‌های شهر زیارتی» گفت: هر چه پول و سرمایه داری از حرم دورتر شود، محیط معنوی و فرهنگی سالم تری در آن ایجاد می شود.
کارشناس دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نباید اطراف حرم محلی برای برج سازی باشد، تاکید کرد: برای اسکان زائر می توان از فرهنگ وقف استفاده کرد، ضمن اینکه اگر توسعه گسترده و اصولی وسایل حمل و نقل شهری صورت بگیرد زائر می تواند در جای دورتری هم اسکان یابد.
وی با تاکید بر اینکه باید مفهوم خادم بودن را گسترش دهیم گفت: شهر زیارتی شهری است که هر شهروند آن یک خادم است و این فرهنگ را باید ازکودکی به افراد آموزش داد. 
حجت الاسلام پیروزمند با تاکید بر اینکه مهم است که در پهنه بندی شهر  فضاهای فرهنگی، اجتماعی و عبادی را در کجای شهر قرار دهیم، افزود: شهر باید بر محور محلات و مساجد شکل بگیرد و اگر هویت محله ای را از بین ببریم چنانکه در شهرسازی مدرن از بین رفته است، هویت شهر تضعیف می شود.
کارشناس مسائل فرهنگی دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی ادامه داد: اتفاقی که الان در اکثر شهرهای ما افتاده است این است که شهر را ابتدا بر محوریت اقتصاد، پس از آن بر محور سیاست، امنیت و مسائل اجتماعی و در آخر بر محور فرهنگ قرار داده ایم، در صورتی که باید برعکس باشد و  مسجد محور توسعه شهری قرار بگیرد. 
وی با توضیح اینکه شهر اسلامی، بیت امام و شهری است که ذکر خدا و تسیبح دائمی او در آن وجود دارد، گفت: شهر زیارتی ظرفیت مضاعفی برای تحقق بخشی مفهوم شهر اسلامی دارد و آن داشتن زیارتگاه است و  در یک شهر زیارتی کالبد و محتوا باید مبتنی بر ولایت امام باشند. 
پیروزمند افزود: فرد در روابط انسانی نقطه آغاز است که در شهر اسلامی این فرد قدم به قدم خودش را فراموش می کند و به سمت «ما» شدن می رود چنانکه در یک حلقه بزرگتر خود را ملحق به ولایت خدا می داند، بنابراین شهر اسلامی شهری است که رو به همگرا شدن باشد. 
قابل یادآوری است؛ سلسله نشست های «گفتمان شهر» در راستای تحقق ایده دست یابی به شهری برخوردار از مؤلفه‌های اساسی پیشرفت و روزآمدی در بستر عمیق معنویت، از سوی پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن برگزار می‌شود.
 
کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :