۱۳۹۶ جمعه ۲۴ آذر  - 2017 12 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 15950     

آیت‌الله واعظ‌ طبسی دعوت حق را لبیک گفت

آیت‌الله عباس واعظ طبسی نماینده ولی‌فقیه در استان‌های خراسان با وخیم‌تر شدن حال عمومی پس از چند بار CPR که از ساعت ۲۲ شب گذشته انجام گرفته بود، امروز صبح حوالی ۲ بامداد به ملکوت اعلی پیوست.
۱۳۹۴ جمعه ۱۴ اسفند ساعت 11:32

 آیت‌الله عباس واعظ طبسی نماینده ولی‌فقیه در استان‌های خراسان با وخیم‌تر شدن حال عمومی پس از چند بار CPR که از ساعت ۲۲ شب گذشته انجام گرفته بود، امروز صبح حوالی ۲ بامداد به ملکوت اعلی پیوست.

 
به گزارش تسنیم، آیت‌الله عباس واعظ طبسی نماینده ولی‌فقیه در استان‌های خراسان که از عصر هفتم اسفندماه به‌دلیل عارضه تنفسی در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مقدس بستری شده بود، حوالی ساعت 2 بامداد دعوت حق را لبیک گفت. با وخیم‌تر شدن حال عمومی آیت الله واعظ طبسی، پس از چند بار CPR که از ساعت 22 شب گذشته انجام گرفته بود، ایشان امروز صبح حوالی 2 بامداد جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
 
آیت‌الله واعظ‌طبسى نماینده ولى‌فقیه در استان‌های خراسان و تولیت آستان قدس رضوى در سال 1314 در مشهد مقدس و در خانواده‌اى مذهبى و روحانى متولد شد.
 
ایشان در یک‌سالگى پدرش را که از نوابغ گویندگان اسلامى در ایراد سخنرانى‌هاى مذهبى و خطابه و از لحاظ اخلاق، تقوى و پرهیزگارى زبانزد خاص و عام بود از دست داد و دوران کودکى را با سرپرستى مادر پشت سر گذاشت.
 
وى از‌‌ همان سنین کودکى و نوجوانى بسیار عاطفى و علاقمند به حوزه‌هاى علمیه، عالمان دینى و حضور در جلسات مذهبى بود، لکن علی‌رغم علاقه شدیدى که به فراگیرى علوم اسلامى داشت به‌خاطر شرایط و اقتضاى زمان به تحصیل در دبستان و دبیرستان پرداخت که طى این دوران به‌دلیل استعداد سرشار و انضباط عالى همواره مورد توجّه و احترام دوستان و معلمان بود.
 
آیت‌الله واعظ‌طبسى در 16سالگى به حوزه علمیه وارد شد و دروس مقدماتى، سطوح متوسطه و عالیه و خارج را به‌طور جدّى دنبال کرد و از محضر اساتید و عالمان برجسته‌اى همچون آیات عظام و حجج الاسلام والمسلمین خالقى، جاویدى، ادیب نیشابورى، حاج سید احمد مدرس یزدى، حاج شیخ مجتبى قزوینى و میلانى بهره‌مند گردید، به‌طورى که مرحوم حضرت آیت‌الله العظمى بروجردى وى را طلبه‌اى خوش‌فکر و به‌عنوان زبان حوزه‌هاى علمیه دانسته وبا تقدیر و تفقد از ایشان نام مى بردند.
 
وى همراه با حدود 30 سال کار علمى دقیق و پیگیر، چندین دوره دروس منطق، اصول، معالم، قوانین، رسائل و کفایه را تدریس نمود که کلاسهاى درس ایشان با استقبال گرم طلاب مواجه بود.
 
آیت‌الله واعظ‌طبسى در دوران تحصیل و تدریس خویش بر مبانى حضرت امام خمینى(ره) و بعضاً مرحوم آیت‌الله العظمى نائینى، مرحوم آیت‌الله العظمى خویى و مرحوم آیت‌الله العظمى حکیم توجّه خاص داشته و در ادبیات، منطق، معانى و بیان و اصول داراى نوشته‌هایى است که در آینده به چاپ خواهد رسید و مورد استفاده حوزه‌هاى علمیه قرار خواهد گرفت.
 
آیت‌الله واعظ‌طبسى از سنین 12 یا 13 سالگى با سیاست آشنا بود و در 15 یا 16 سالگى چه در دبیرستان و یا حوزه علمیه و منزل مسائل سیاسى را دنبال و مطرح مى‌کرد.
 
وى با احساس نفرت عمیقى که از رژیم پهلوى در خود احساس مى‌کرد، خشم و کینه‌اش را به‌اشکال مختلف ابراز مى‌نمود و پس از گذشت یکى دو سال از شروع درس در حوزه علمیه با سخنرانى‌هاى خویش مبارزه‌اى هدفمند و جهتدار را علیه دستگاه حاکم آن زمان آغاز کرد، تا جایى که چندین بار به‌خاطر همین سخنرانى‌ها ممنوع المنبر و یا به زندان کشانده شد، لکن این مبارزه مقدس را تا پیروزى انقلاب شکوه‌مند اسلامى ایران به‌رهبرى امام خمینى(ره) ادامه داد و همیشه یار و یاور اسلام و نظام اسلامى براى خدمت به جامعه اسلامى بود.
 
وى در دیدارى که با امام راحل(ره) داشت، معظم‌له در مورد ایشان فرمود: «من به شما از دو حیث ارادت دارم، به‌خاطر خودتان و به‌خاطر مرحوم والدتان، چه بسیار افرادى غیرمسلمان بودند که تحت تأثیر منطق و کلام مؤثر و پرجاذبه او به اسلام مشرف شدند و در کشورهاى عربى موقعیت ویژه‌اى داشت».
 
آیت‌الله واعظ‌طبسى پس از پیروزى انقلاب شکوه‌مند اسلامى همواره به‌عنوان یکى از استوانه‌هاى نظام مقدس مورد توجّه قرار داشته و از سوى امام خمینى(ره) به‌عنوان نماینده معظم‌له در استان خراسان و تولیت آستان قدس رضوى منصوب و پس از رحلت آن بزرگوار، این حکم از سوى رهبر معظم انقلاب اسلامى و ولى امر امت اسلام تأیید شد.
 
وى علاوه بر خدمت در بارگاه مقدس رضوى در نهادهاىی همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبرى عضویت و ریاست حوزه علمیه خراسان را به‌عهده داشت.
کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :