۱۳۹۶ پنج شنبه ۲ آذر  - 2017 11 Thursday
آرشیو خبر کد مطلب: 16138     
عضو شورای شهر مشهدمقدس:

برخی به‌دنبال تسویه حساب سیاسی با مدیریت شهری مشهد هستند

نایب رئیس کمیسیون امور اقتصادی شورای شهر مشهد گفت: عده‌ای با فضاسازی علیه مدیریت شهری مشهد به‌دنبال تسویه حساب سیاسی هستند.
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۸ خرداد ساعت 15:16

 محمود عامری‌فرد با اشاره به موج‌سازی‌های علیه مدیریت شهری مشهد اظهار داشت: در روزهای گذشته فضاسازی‌هایی علیه شورای شهر و شهرداری مشهد رخ داده که این جریانات نوعی تسویه حساب سیاسی قلمداد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور با موضوع بافت فرسوده اطراف حرم مطهر، رئیس شورای اسلامی شهر، شهردار و رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای شهر مشهد حضور داشتند که این جلسه مصوبه‌ای را به دنبال نداشته است اما حناچی، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور 10 بند را به عنوان مصوبه جلسه اعلام کرده‌اند.

وی از شورای عالی معماری و شهرسازی خواست فایل صوتی جلسه 18 اردیبهشت 95 را ارائه نماید تا محل نزول 10 بند مصوبات فوق مشخص شود.

عضو شورای شهر مشهد در مورد طرح جامع نیز گفت: 25 سال از ابلاغ آخرین طرح جامع شهر مشهد می‌گذرد در صورتی که عمر مفید طرح جامع در شهرها 15 سال است. در این رابطه با پیگیری‌های انجام شده طرح جامع جدید شهر مشهد در مراجع استانی تصویب شد که متاسفانه با گذشت 19 ماه از تصویب آن هنوز این طرح برای اجرا ابلاغ نشده است.

عامری‌فرد بیان کرد: معضل مرتفع‌سازی از چند زاویه قابل بررسی است. در طرح جامع، باید پهنه‌های بلندمرتبه‌سازی اعلام شود اما با توجه به اینکه طرح جامع جدید هنوز ابلاغ نشده است، طرح جامع قدیمی به قوت خود باقی است و به همین دلیل ممنوعیت ساخت و ساز بناهایی با ارتفاع بیش از 23 متر با گذشت زمان نزدیک به 19 ماه، قفلی دیگر بر صنعت ساخت و ساز مشهد زده است.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر شاهد آن هستیم که ساختمان‌های مرتفع خلاف ضوابط با تراکم زیاد متعلق به مدیریت قبلی، در سطح شهر خودنمایی می‌کنند، در حالی که بسیاری از این پروژه‌ها در کمیسیون ماده صد و کمیته‌های نظارتی مفتوح بوده و یا حتی دستور قلع آن صادر شده است. این در صورتی است که هیچ‌گاه شورای عالی شهرسازی و معماری درباره این پروژه‌ها اظهار نظر نکرده است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: نباید با مرتفع‌سازی غیرقانونی حیات را از شهر بگیریم اما از طرفی باید به صنعت ساخت و ساز به عنوان مهم‌ترین صنعت کشور که بیش از هزار شغل مرتبط دارد اهمیت داد و با از میان برداشتن موانع قانونی به رشد اقتصادی و آبادانی شهرها کمک کرد.

وی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی از سال 62 شهرداری‌ها را اعلام کرد و بر همین اساس، دولت موظف شد ظرف مدت 6 ماه طرح درآمد پایدار شهرداری‌ها را به مجلس ارائه کند، اما با گذشت 33 سال هنوز این لایحه به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه عدم وجود راهکار قانونی برای کسب درآمد پایدار توسط شهرداری‌ها سبب اتکا به صنعت ساختمان جهت کسب درآمد شد، افزود: تراکم فروشی به هویت و معماری شهرها لطمه جبران‌ناپذیری وارد می‌کند که راه رهایی از این معضل، تصویب و ابلاغ سریع طرح جامع و لایحه درآمد پایدار است.

عامری‌فرد به برنامه ششم توسعه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه ششم توسعه با گنجانده شدن بندهایی جهت کاهش درآمد شهرداری‌ها از محل‌هایی مانند مالیات بر ارزش افزوده، آهنگ ایجاد محدودیت در درآمد شهرداری‌‌ها مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه در صورت برنامه پیشنهادی ششم توسعه، قفل دیگری بر درآمدهای شهرداری‌ها زده می‌شود، تاکید کرد: همه این موضوعات نشانگر آن است که یک نوع تفکر در حال محدود ساختن شوراهای اسلامی و وابسته کردن شهرداری‌ها به دولت است.

نایب رئیس کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد گفت: شورای شهر و شهرداری مشهد به پشتوانه رای مردم مومن، انقلابی و ولایتمدار و اصولگرای این شهر شکل گرفت، بنابراین برخی گروه‌های سیاسی احساس خطر کرده‌اند و احساس می‌شود براساس طرحی از پیش تعیین شده در حال مقابله با مدیران شهری هستند تا شهرداری مشهد نتواند در ارائه خدمات به شهروندان موفق شده و رضایت زائران و مجاوران حریم امام رضا(ع) را جلب کند و با فضاسازی و ایجاد جریانات منفی علیه شهرداری، به خاستگاه خود برای انتخابات پیش رو چشم دوخته‌اند که امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد.

عامری‌فرد عملکرد مدیریت شهرداری مشهد را مثبت و رو به اصلاح ارزیابی کرد و افزود: با وجود تمامی مشکلات اقتصادی، تورم، رکود و سنگ‌اندازی‌های مدیران دولتی، مدیریت شهری مشهد نسبت به سایر کلان‌شهرهای ایران عملکرد نسبتاً خوب و موفقی داشته و لازم است برای رشد، توسعه، آبادانی و عمران شهر مشهد که متعلق به حضرت علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) است همه باید باهم کمک کرده و با همدلی و همیاری مدیران دولتی استان و شهری برای سالم‌سازی امور گام برداریم.

وی تصریح کرد: تاکنون با استانداری و مدیران شهری تعامل مثبت و خوبی داشته‌ایم و نباید اجازه دهیم که برخی مدیران با دیدگاه‌های غیرکارشناسی و سیاسی، مانع اجرای پروژه‌های شهری شوند.

 

 

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

کلمات کلیــدی : ,


دکتر محسن قناویزچی : اتفاقات اخیر در حوزه شهرسازی نتیجه الگوی مدیریت شهری بکار بسته شده سنوات قبل است. فاصله معنا دار مدیریت شهری مشهد با استانداردهای علمی و جهانی و اعمال سلیقه های فردی و جناحی مشهد را به آزمایشگاه تئوریهای شهری مسئولین تبدیل کرده است. ترکیب تخصصی اعضای شورای شهر کمک موثری به بهبود شرایط نمی کند و ضرورت تشکیل گروه های مشاور و کارشناسی که مشورت های لازم را ارائه دهند بیش از هر زمان دیگر احساس میشود. جایگاه مشهد بعنوان دومین کلان شهر ایران با موقعیت جهانی و فرهنگی جهان اسلام اهمیت جدی نگری را در بازنگری مدیریت شهری دوچندان می سازد.
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :