۱۳۹۶ جمعه ۳ آذر  - 2017 11 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 16256     
شهردار مشهد خبر داد:

22 بهمن سال جاری؛ افتتاح فاز نخست خط 2 قطارشهری مشهد

شهردار مشهد گفت: توجه به خطوط قطارشهری از جمله خط 2 یکی از اولویت‌های اساسی این دوره مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر در دوره چهارم بود به نحوی که با تغییر مبانی پیمان آن توانستیم قطار به گل نشسته خط 2 قطارشهری که در 5 سال دارای 14 درصد پیشرفت فیزیکی بود را زنده کرده و فاز نخست آن را در 22 بهمن ماه سال جاری به بهره‌برداری برسانیم.
۱۳۹۵ دوشنبه ۱۵ شهريور ساعت 16:37
سید صولت مرتضوی صبح امروز در آیین آغاز حفاری فاز 2 خط 3 قطارشهری مشهد که با حضور مدیران استانی و شهری در محل میدان فردوسی برگزار شد، افزود: یکی از جدیدترین حرکات و طراحی‌های نو در فضای شهری مربوط به حمل و نقل و زیر ساخت‌های آن می‌باشد که خوشبختانه به لطف دولتمردان، شورای اسلامی مشهد و مدیران شهرداری مشهد به چرخه عمل تبدیل شده است و شهروندان و زائران امام هشتم(ع) می‌توانند به راحتی از آن بهره‌مند شوند.
وی تصریح کرد: مدیریت زیرساخت و استراتژیک در واقع ابعاد یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود، می‌توانستیم مدیریت پوپولیستی و روبنایی را به اجرا در آوریم ولی مدیریت استراتژیک و مردم باور که در نهایت منفعت ملی را شامل می‌شود را انتخاب کردیم که اکنون همگان ثمره آن را شاهد هستند.
شهردار مشهد یادآور شد: اگر همه مسوولان و مردم از روزهای آغاز انقلاب اسلامی دست به دست یکدیگر می‌دادند و تلاش بیشتری می‌کردند امروز ایران بود که از اهرم تحریم علیه دیگر کشورها بهره‌مند بود چرا که کشور ما دارای غنی‌ترین منابع مورد نیاز است حتی از منابع انسانی نیز می‌توان به نیکی یاد کرد چرا که نخبگان جهانی و دانشمندان ایرانی را در اقصی نقاط جهان می‌بینیم.
مرتضوی خاطرنشان کرد: اگر تلاش‌ها بیشتر بود اکنون هزینه تولید بسیار پایینی داشتیم و اگر توجه به امور پالایشگاهی بیش از این بود اکنون نیاز نبود نفت خام را با هزینه‌ای ناچیز به دیگر کشورها بفروشیم بلکه با تبدیل آن به محصولات نفتی و صنایع پتروشیمی می‌توانستیم به صف مشتریان جهانی محصولات خود را عرضه کنیم.
وی در ادامه گفت: هم‌اکنون تعداد 6 میلیون سفر روزانه در شهر مشهد اتفاق می‌افتد که نیازمند مدیریتی جدی می‌باشد، نیمی از این آمار با وسایل حمل و نقل شخصی اقدام به تردد می‌کنند که سبب بروز آلودگی هوا و صوتی می‌شود، باید به حمل و نقل مناسب شهر توجه ویژه داشت که خوشبختانه شوراهای شهر و شهرداران قبلی مشهد نیز به آن احاطه داشته‌اند.
شهردار مشهد با اشاره به اینکه خط 2 قطار شهری در حال حاضر دارای 70 درصد پیشرفت فیزیکی است و ناوگان آن نیز خریداری شده است، خاطرنشان کرد: اخذ مجوز ترک تشریفات خط 3 قطارشهری مشهد نیز از دیگر همکاری‌های مطلوب فرابخشی بود که با انجام آن شهر مشهد از هزینه‌های بسیار زیادی رهایی پیدا کرد، مشکلات مالی بخشی از مشکلات همیشگی پروژه‌های بزرگ است که دولت و شهرداری نیز با آن مواجه هستند ولی هر وقت نیازمند کمکی بودیم تا اسم شهر امام رضا(ع) را آوردیم کمک‌ها حاصل و اعتبارات تزریق شد.
مرتضوی یادآور شد: ریل و ناوگان خط 2 و 3 قطارشهری مشهد هر دو به یک شکل هستند و تا زمان رسیدن به ظرفیت اسمی می‌توان از ناوگان خط 2 برای خط 3 استفاده کرد تا با انعقاد قرارداد جدید و ساخت واگن‌ها جدید خط احداث شده عملا بدون استفاده باقی نماند.
وی ادامه داد: با 4 خط ریلی در شهر مشهد روزانه یک میلیون و 500 هزار مسافر می‌توانند در سطح شهر تردد کنند یعنی به عبارتی 3 هزار اتوبوس یا 15 هزار تاکسی یا 25 هزار خودرو شخصی دیگر در سطح شهر حضور پیدا نمی‌کنند و این طور آلودگی هوا و صوت کاهش پیدا می‌کند.
 
 
 
 
منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، 
کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :