۱۳۹۶ جمعه ۳ آذر  - 2017 11 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 2972     
بخش نخست گفتگوی مشهد نیوز با غلامرضا بصیری پور/

به خاطر پیشینه اجتماعی که داشتم، رأی آوردم

حاج غلامرضا بصیری پور؛ ناگفته‌های جالبی برای گفتن داشت. خاطراتی از مبارزات پیش از انقلاب، روزهای سخت مسئولیت در فرمانداری دزفول، نحوه آشنایی با مقام معظم رهبری، آمدن به خراسان و مسئولیت گرفتن در جوار امام رضا (ع) و تجربه‌های ارزنده در مسائل فرهنگی و اجتماعی، محورهای نکاتی بودند که آقای بصیری پور در بخش نخست گفتگو با مشهد نیوز مطرح کرد.
۱۳۹۲ يکشنبه ۲۲ دي ساعت 22:55

  مشهد نیوز:

 مشهدی نیست اما از خیلی از مشهدی‌ها، شهر را بهتر و بیش‌تر می‌شناسد! بومی این منطقه نیست اما در انتخابات شورای شهر، رأی اول مردم مشهد را کسب کرد! اهل جار و جنجال و سیاسی بازی نیست اما چهره ای مردمی و محبوب دارد!  

حاج غلامرضا بصیری پور؛ ناگفته‌های جالبی برای گفتن داشت. خاطراتی از مبارزات پیش از انقلاب، روزهای سخت مسئولیت در فرمانداری دزفول، نحوه آشنایی با مقام معظم رهبری، آمدن به خراسان و مسئولیت گرفتن در جوار امام رضا (ع) و تجربه‌های ارزنده در مسائل فرهنگی و اجتماعی، محورهای نکاتی بودند که آقای بصیری پور در بخش نخست گفتگو با مشهد نیوز مطرح کرد. در ادامه، مشروح این مصاحبه تقدیم می‌شود:

آقای بصیری پور! می‌خواهیم بخش نخست گفتگو را به سال‌های ابتدایی انقلاب و دوران دفاع مقدس اختصاص بدهیم. شاید خیلی‌ها با تجارب مدیریتی شما در آن روزها آشنایی نداشته باشند. مثلاً آن طور که بنده می‌دانم، شما در انتخابات ریاست جمهوری سال 60 و در دوره‌ای که آیت الله خامنه‌ای کاندیدا بودند، رئیس ستاد انتخابات ایشان در اهواز بودید. اگر موافق باشید به عنوان سؤال نخست، از ناگفته‌های آن ایام، مسئولیت‌های‌تان در دهه اول انقلاب و نحوه آشنایی‌تان با مقام معظم رهبری بگویید.  

بنده قبل از پیروزی انقلاب جزء مبارزین اهواز بودم و مدتی هم زندان افتادم. اگر کسی به زندان کانون اهواز مراجعه کند، عکس‌های مربوط به دوران زندان من آن‌جا هست. پایگاه مبارزاتی ما در منزل آیت الله موسوی جزایری (امام جمعه فعلی اهواز) بود. مثلاً زمانی که می‌خواستیم مراسم اربعین شهدای تبریز را برگزار کنیم (همان طور که می‌دانید در تبریز، اربعین مردم قم برگزار شد که آن‌جا هم خیلی از مردم شهید شدند و ما هم مراسم اربعین شهدای تبریز را در اهواز برگزار کردیم)، حرکت را از منزل آیت الله جزایری شروع کردیم.

 از کارهایی که آن زمان کردم و الآن شاید برای بعضی‌ها عجیب باشد، این است که دینامیت را ‌گذاشتم در جیبم و روی دوچرخه ‌نشستم و آن را جابجا ‌کردم! یا یک بار، کیسه باروت را با تاکسی جابجا کردم!

اما نخستین تجربه من بعد از انقلاب به کارهای فرهنگی مربوط است. آن ایام، حضرت امام (ره) دستور راه اندازی نهضت سواد آموزی را دادند تا مشابه جهاد سازندگی و سپاه پاسداران، بتواند با کار جهادی، ریشه بی سوادی را در کشور بخشکاند. من هم فعالیت‌های انقلابی ام را با همین نهضت سواد آموزی شروع کردم.

بعد هم که جنگ تحمیلی شروع شد، همان مکان نهضت را به دفتر رسیدگی به امور شهدای جنگ اختصاص دادیم و عملاً از این زمان، وارد جنگ شدم. حتی برای کمک به جبهه‌ها، تشکیلات نهضت سوادآموزی را هم وارد مسائل مربوط به جنگ کردیم، چون نیروی زیادی داشت.

بعد از مسئولیت رسیدگی به امور شهدای جنگ، در سال 61 و در شرایطی که 26 ساله بودم، فرماندار شوشتر شدم. بعد هم تا پذیرش قطعنامه، در دو شهر دیگر خوزستان (اندیمشک و دزفول) فرماندار بودم. فرمانداری در چنین شهرهایی که به خط مقدم جبهه‌ها نزدیک بودند، کار خیلی سختی بود. هم باید شهر را اداره می‌کردم و هم امور پشتیبانی جنگ را انجام می‌دادم. البته مردم آن شهرها هم خیلی سختی کشیدند و مقاومت کردند. فقط باید 10 ساعت برای تعریف حوادث دزفول وقت گذاشت!  

از همان زمان، ارتباط من با حضرت آقا شروع شد و مکرر پیش آمد که خدمت ایشان رسیدم. البته با مسئولین دیگر مثل آقای هاشمی هم زیاد برخورد داشتم، چون دزفول، مدخل ورود به جبهه‌ها بود و من هم فرماندار دزفول بودم. البته اصلاً دنبال عکس یادگاری گرفتن با این آقایان مسئول و مستند کردن کارهایم نبودم! من این روحیات را ندارم.

یادم هست همان ایام، حضرت آقا، تعریفی درباره من فرمودند که البته اصلاً دوست ندارم آن را نقل کنم! آقای آهنگران (با ما نسبت خانوادگی دارد) هم که چند سال پیش داشت کتاب خاطراتش را می‌نوشت، می‌خواست چیزهایی راجع به من بنویسد که گفتم لازم نیست!    

چه شد که رئیس ستاد انتخابات آیت الله خامنه‌ای در انتخابات ریاست جمهوری سال 60 شدید؟

همان طور که عرض کردم، از قبل انقلاب، در فعالیت‌های مبارزاتی با محوریت آقای موسوی جزایری شرکت داشتم. بعد از انقلاب، منزل آقای جزایری، هم چنان، پایگاه نیروهای انقلابی بود و من با ایشان ارتباط داشتم. در زمان انتخابات ریاست جمهوری بعد از بنی صدر که شهید رجایی کاندیدا شد، آقای جزایری برای من حکم ریاست ستاد شهید رجایی در اهواز را نوشت.

بعد هم در دوره اولی که مقام معظم رهبری کاندیدا شدند (سال 60)، باز آقای جزایری حکم ریاست ستاد ایشان را برای من نوشت. یادم هست رأی خیلی خوبی هم جمع شد تا جایی که همه تعجب کرده بودند! چون رأی فوق العاده‌ای بود! اما در دوره دومی که مقام معظم رهبری کاندیدا شدند (سال 64)، من فرماندار بودم؛ بنابراین، در کارهای تبلیغات انتخاباتی دخالت نداشتم.

شما در دهه دوم انقلاب به خراسان آمدید و مسئولیت‌های متعددی را از حضور در استانداری و فرمانداری تا عضویت در شورای شهر مشهد به عهده گرفتید. خودتان می‌خواستید در این منطقه خدمت کنید یا چون پیشنهاد شد، آمدید؟

بعد از دفاع مقدس، فرماندار باختران شدم. حالا خاطره‌ای هم می‌گویم تا به وسیله رسانه شما در تاریخ ثبت شود. آن زمان هنوز به کرمانشاه، باختران می‌گفتند! البته بین مسئولین اختلاف بود و برخی مخالف بودند و می‌گفتند نام تاریخی شهرشان کرمانشاه است نه باختران!

آن زمان که من فرماندار بودم، قرار شد یک روز، حضرت آقا در ورزشگاه کرمانشاه سخنرانی کنند. یکی از نکاتی که آن روز ایشان فرمودند، این بود که مگر چه عیبی دارد به این منطقه کرمانشاه بگوییم! از این حرف، مردم و مسئولان خیلی خوشحال شدند و بعد از آن، نام آن منطقه باز هم کرمانشاه شد.       

در رابطه با سؤال شما، حقیقتاً آن موقع فکر نمی‌کردم روزی فرصت پیدا کنم که در جوار آقا امام رضا (ع) خدمت کنم، اما امام رضا (ع) من را طلبیدند و به مشهد آمدم. ماجرا این طور بود که آقای جنتی (استاندار وقت خراسان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فعلی) با من تماس گرفت و گفت چند پست خالی داریم. جلسه گذاشتیم و من ایده‌هایم را مطرح کردم. پیشنهاد آقای جنتی این بود که مدیرکل سیاسی استانداری بشوم اما خودم پیشنهاد مشاور اجرایی استاندار را دادم! آقای جنتی هم پذیرفت.

البته بعد مسئولیت‌های بیش‌تری گرفتم. الان از زمان حضورم در استانداری خراسان، 17 تا حکم دارم در پست‌های مختلف! بیش‌تر هم در مسائل فرهنگی مسئولیت می‌گرفتم، مثل ستاد اقامه نماز، نهضت پشتیبانی سوادآموزی و ستاد دهه فجر. در دوره‌ای هم مدیر کل امور اجتماعی و انتخابات استانداری و بعد، مدیر کل منطقه 2 استانداری خراسان (شمال خراسان) شدم. 5 سال هم فرماندار مشهد بودم.

در رابطه با طول مدت فرمانداری نکته ای را به شما عرض کنم: بعد از انقلاب تا سال 72، متوسط طول مدیریت افراد در فرمانداری مشهد، 11 ماه بود! یعنی در حدود 15 سال بعد از انقلاب (تا سال 72) مشهد 16 فرماندار داشت! اما مدت مدیریت من در فرمانداری، 5 سال بود!     

آقای بصیری پور! شما تجارب خیلی خوبی در مباحث فرهنگی و اجتماعی دارید.

امروز ادعا می‌کنم بنده یکی از کسانی هستم که به خاطر سال‌ها فعالیت در حوزه‌های اجتماعی مختلف، با مسائل اجتماعی آشنایی کامل دارم. از زمان مدیرکلی امور اجتماعی استانداری و بعد فرمانداری، مسائل اجتماعی شهر مشهد را به طور روزانه دنبال می‌کنم. امور زائرین، درمان، تکدی گری، محرومین، خیریه‌ها، مسکن و موضوعاتی از این قبیل، مسائلی هستند که در آن‌ها تجربه دارم.

این که من در انتخابات شورای شهر رأی اول را آوردم، به خاطر تبلیغاتم نبود! به خاطر پیشینه‌ای بود که کسانی که در مشهد زندگی می‌کنند، از من سراغ دارند! حتی در دوره اولی که نامزد عضویت در شورای شهر شدم، هیچ کس باور نمی‌کرد من رأی بیاورم! اما به خاطر پیشینه اجتماعی که داشتم، رأی آوردم.

شما در طول دوره فعالیت در قسمت‌های مختلف استانداری خراسان، با چهار استاندار (آقایان جنتی، مفیدی، کوپایی و مهرعلیزاده) همکاری داشتید. عملکرد کدام یک را بهتر ارزیابی می‌کنید؟

نمی‌خواهم بگویم کدام یک بهتر بود اما یک ویژگی بارز هرکدام را می‌گویم: آقای جنتی، مدیری با ویژگی‌های اخلاقی ممتاز بود، اهل جدل نبود. آقای مفیدی یک فرد کارشناس بود که در مسائل اجرایی و مدیریتی صاحب نظر است. آقای کوپایی پرکار بود و خیلی کار می‌کرد. آقای مهرعلیزاده هم یک فرد متخصص در حوزه مسائل صنعتی بود.

حالا اگر همین سؤال را از این افراد بپرسید و بخواهید که یک ویژگی من را بگویند، احتمالاً به حافظه قوی من اشاره می‌کنند! وقتی با این آقایان همکاری داشتم، سؤالات‌شان راجع به مسائل مختلف استان را از من می‌پرسیدند، چون اطلاعات زیادی درباره استان داشتم و دارم!

ادامه دارد ...  

  

    

 


  

 

 

 

کلمات کلیــدی : بصیری پور ,
اخبار مرتبط با این خبر
1234
ردیفتیترتاریخ
1 رای اول شورای شهر مشهد از چه نامزدهایی در انتخابات مجلس حمایت می کند؟ ۱۳۹۴ دوشنبه ۱۹ بهمن
2 به هیچ عنوان اهل معامله نیستم/ قول و وعده‌ای به کسی نداده‌ام ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۷ دي
3 عضو شورای شهر مشهد از رسیدن دوباره به صندلی ریاست شورای عالی استانها بازماند ۱۳۹۴ پنج شنبه ۱۷ دي
4 برای ریاست شورای عالی استانها دوباره کاندیدا می‌شوم/ رقیب به دنبال سیاسی‌کاری است ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۵ دي
5 رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی انتخاب شد ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر
6 بصیری پور: مدیران تلاش زیادی می‌کنند اما شهروندان انتظارات بیشتری دارند ۱۳۹۴ چهارشنبه ۴ آذر
7 توضیح بصیری پور درخصوص اختیار قانونی استیضاح شهرداران/ انتقاد فیاضی از رئیس شورا ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۲ آبان
8 لایحه واگذاری راهنمایی و رانندگی به شهرداری مشهد تقدیم دولت می شود ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۲ آبان
9 نتایج انتخابات هیئت رئیسه شورای شهرستان مشهد اعلام شد ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۹ مهر
10 به چه بهانه رئیس شورای عالی استان‌ها را تضعیف می‌کنید؟ ۱۳۹۴ شنبه ۲۵ مهر
11 برخی شوراهای شهر و روستا پیشنهاد استعفای دست جمعی دادند ۱۳۹۴ پنج شنبه ۲۳ مهر
12 به بنده خرده گرفتند اما با صراحت می‌گویم این همایش با کمترین هزینه‌ها برگزار شد ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۲ مهر
13 بعضی از شهرها برای ما وقت می‌گذارند اما متاسفانه مشهد این‌گونه نیست ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر
14 بخش مركزى مشهد نیازمند تبدیل به 10 شهر مستقل است ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۵ مهر
15 فاجعه منا کاملا عامدانه به نظر می‌رسد ۱۳۹۴ سه شنبه ۷ مهر
16 اگر میخواهیم شوراها استقلال خود را حفظ کنند، نباید هیچ بودجه ای را از شهرداری ها دریافت کنند ۱۳۹۴ دوشنبه ۳۰ شهريور
17 اقدام غیرقانونی وزیر راه و شهرسازی در ابلاغ یک بخشنامه ۱۳۹۴ سه شنبه ۱۷ شهريور
18 بصیری پور با آیت اله جنتی دیدار و گفتگو كرد ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۵ خرداد
19 کار سیاسی برای شوراها سم است ۱۳۹۴ جمعه ۲۵ ارديبهشت
20 اظهار بی اطلاعی مسئولان از خط ۳ قطار شهری مشهد جای تعجب دارد ۱۳۹۴ چهارشنبه ۲۳ ارديبهشت
1234


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :