۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ آذر  - 2017 12 Wednesday
آرشیو خبر کد مطلب: 3498     

بازی‌های رایانه‌ای، تهدیدی برای سلامت

محققان تجزیه و تحلیل شرکت کنندگان برای شیوع رفتارهای پرخطر، مانند استفاده بیش از حد الکل، استفاده از مواد مخدر، کاهش خواب، رفتار بی تحرک و استفاده بیش از حد از تلویزیون، اینترنت و بازی‌های ویدیوئی که به مدرسه یا محل کار مربوط نمی‌شد را با استفاده از پرسشنامه‌ای در مدرسه بهداشت انجام دادند.
۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن ساعت 00:19

 تحقیقات جدید محققان موسسه کارولینسکا در سوئد نشان می‌دهد: استفاده از تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای همراه با فعالیت کم فیزیکی و کمبود خواب، خطر ابتلا به بیماری‌های روانی را در نوجوانان افزایش می‌دهد.

 

این تیم تحقیقاتی تعداد 12 هزار و 395 نوجوان بین سنین 14 تا 16 سال از مدارس را به صورت تصادفی در 11 کشور اروپایی انتخاب کردند.

 

محققان تجزیه و تحلیل شرکت کنندگان برای شیوع رفتارهای پرخطر، مانند استفاده بیش از حد الکل، استفاده از مواد مخدر، کاهش خواب، رفتار بی تحرک و استفاده بیش از حد از تلویزیون، اینترنت و بازی‌های ویدیوئی که به مدرسه یا محل کار مربوط نمی‌شد را با استفاده از پرسشنامه‌ای در مدرسه بهداشت انجام دادند.

 

هدف این تیم تحقیقاتی این بود که آیا این رفتارها با بیماری‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب و مشکلات سلوک و رفتارهای مخرب در نوجوانان مرتبط است یا علل دیگری دارد.

 

گروه اول، که گروه «پر خطر» نامیده شدند. در تمام رفتارهای پرخطر مورد بررسی قرار گرفتند که 13 درصد از نوجوانان بودند.

 

گروه دوم، در قالب گروه «کم خطر»، 58 درصد از نوجوانان بودند. این گروه هیچ و یا بسیار کم رفتارهای مخاطره آمیز داشتند.

 

گروه سوم، که گروه «نامرئی خطر» برچسب زده شدند، 29 درصد از جوانان و نوجوانان بودند که استفاده زیاد از تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای، رفتار بی تحرک و کاهش خواب داشتند.

 

محققان می‌گویند: اگر چه این رفتارها معمولا با مسائل بهداشت روان همراه نیست، اما نوجوانان در این گروه سطوح مشابهی از افکار خودکشی، اضطراب، افسردگی زیر آستانه (کمتر از پنج علائم افسردگی) و افسردگی مربوط به نوجوانان در گروه «پر خطر» را نشان دادند.

 

به گفته محققان یافته‌های آنها نشان می‌دهد که رفتارهای مخاطره آمیز و مشکلات روحی و روانی در میان نوجوانان نسبتا شایع است.

 

علاوه بر این، محققان دریافتند که شایع‌ترین عوامل خطر در میان پسران استفاده از مواد مخدر و الکل بود، در حالی که کاهش خواب و سبک زندگی و بی تحرکی در دختران شایع‌تر بود.

 

نتایج این تحقیق، تایید نیاز برای پیشگیری و مداخله زودهنگام در حوزه سلامت روان است. محققان می‌گویند مداخلات پیشگیرانه باید به طور خاص برای دختران و پسران طراحی شود.

 

نتایچ این پژوهش در مجله World Psychiatry منتشر شده است.

منبع: ایسنا

کلمات کلیــدی : بازی های رایانه ای ,
اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 گاهی مدرسه به محلی برای مبادله بازی های رایانه ای تبدیل می شود! ۱۳۹۴ پنج شنبه ۲۸ آبان
2 ورود مسلحانه به یک مغازه در منطقه آزادشهر مشهد برای وصول طلب ۳ میلیونی !! ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۱ آبان
3 هشدار رئیس پلیس فتای خراسان رضوی در مورد رواج بازی های رایانه ای سیاسی ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۷ مهر
4 نگاهی به محتواهای جنسی در بازی های رایانه‌ای ۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۶ مهر
5 جایگاه بازی‌های رایانه‌ای در پازل فرهنگی غرب ۱۳۹۳ دوشنبه ۵ خرداد
6 بازی‌های رایانه‌ای، تهدیدی برای سلامت ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۷ بهمن


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :