۱۳۹۶ شنبه ۴ آذر  - 2017 11 Saturday
آرشیو خبر کد مطلب: 3546     

شهردار مشهد در جلسه تشریح فعالیت‌های ستاد استقبال از بهار: معطر کردن شهر بهشت به عطر فاطمی و رضوی هدف شهرداری در بهار 93

باید از تصمیمات پراکنده به جد پرهیز شود و نماد وحدت مدیریت در نوروز 93 به نمایش گذاشته شود.
۱۳۹۲ چهارشنبه ۳۰ بهمن ساعت 22:03

 شهردار مشهد گفت: معطر کردن شهر بهشت به عطر فاطمی و رضوی در ایام نوروز در صدر فعالیت‌های ستاد استقبال از بهار است.
سید صولت مرتضوی در تشریح فعالیت‌های ستاد استقبال از بهار در جمع معاونان و مدیران شهرداری اظهار کرد: ضمن اینکه در ایام شهادت فاطمه زهرا (س) به سوگ آن حضرت می‌نشینیم، تلاش می‌شود فضاآرایی‌های شهر با عطر رضوی و فاطمی معطر گردد و زیبایی‌های خاص نوروز نیز در کنار آن دیده شود.
وی با تاکید بر ضرورت حذف نازیبایی‌ها از سطح شهر و پوشانیدن کنده‌کاری‌ها و پروژه‌های بزرگ با کاور بیان کرد: باید از کاربرد بنرها و پارچه‌هایی که هزینه زیادی دارد و کم کاربرد است جلوگیری شود و در عوض تابلوهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار گیرد.
وی خواستار بسیج تمامی امکانات شهر شد و خاطر نشان ساخت: مدخل‌های ورودی شهر از جمله ورودی‌های قوچان، نیشابور، سرخس و فرودگاه زیباسازی شود و به تمثال امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری و تاج‌هایی با موضوع فاطمی و رضوی مزین شود. 
مرتضوی اضافه کرد: نظافت وسایل نقلیه عمومی مورد توجه ویژه قرار گیرد و کارواش‌هایی نیز به این منظور راه اندازی شود. در بحث نظافت پیشنهاد می‌شود با هماهنگی پلیس برای خودروهای کثیف جریمه نیز صادر شود.
شهردار مشهد در خصوص وضعیت اجرای طرح زوج و فرد کردن خودروها گفت: باید اطلاع‌رسانی دقیقی از زمان، نحوه و ساعت اجرای این طرح صورت گیرد تا مردم به مشکل برنخورند.
وی افزود: برای اطلاع‌رسانی به زائران تابلوهای راهنما افزایش یابد و به وضعیت پارکینگ‌های اطراف حرم مطهر توجه ویژه‌ای شود. ضمن اینکه روشنایی معابر تقویت گردد و شعار خوشآمدگویی به زائران نیز در مدخل‌های ورودی شهر پخش شود.
شهردار مشهد بر ضرورت فعال بودن اتاق ترافیک شهرداری تاکید کرد و ادامه داد: به سدمعبرهایی که وجود دارد توجه ویژه‌ای شود چراکه مسیر زائران نوروزی را سد می‌کند.
مرتضوی موضوع مدیریت واحد در بحث استقبال از بهار را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید از تصمیمات پراکنده به جد پرهیز شود و نماد وحدت مدیریت در نوروز 93 به نمایش گذاشته شود. در کنار سرمایه‌گذاری برای شادابی و نشاط مردم باید از موازی‌کاری پرهیز شود و هزینه‌های بی‌ثمر انجام نشود.
وی زیبایی و زیبایی دوستی را مبنای فطرت بشر و از صفات خداوند دانست و گفت: زیبایی همچنان که در سیما و منظر شهر رعایت می‌شود، باید در رفتار و عملکرد افراد نیز رعایت گردد.
شهردار مشهد اضافه کرد: همزمان با نوروز 93 بخش قابل توجهی از شهروندان مشهدی از شهر خارج می‌شوند و عازم سفر می‌گردند و حجم زیادی از زائران قدم به مشهد مقدس می‌گذارند. به همین دلیل تلاش می‎کنیم فضای شهر مشهد را به‌گونه‌ای رقم بزنیم که بر کثرت زائران بیافزاید.
86 المان نوروزی، مشهد را در نوروز 93 زیباتر می‌کند
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد در این جلسه با اشاره به اینکه 86 المان نوروزی در بهار 93 در سطح شهر نصب می‌شود گفت: همچنین برای فضاآرایی شهر پرده‌هایی در رنگ‌های شاد در شهر نصب می‌شود. ضمن اینکه پرده 3 رنگ کشورمان نیز طراحی شده و نصب می‌گردد.
حسین شادکام با اشاره به مصادف بودن ایام نوروز 93 با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) خاطر نشان کرد: 24 ساعت مانده به روز 12 فروردین، پرده‌های رنگی جمع‌آوری و پرده‌های مشکی با عنوان یا زهرا(س) و یا علی بن موسی الرضا(ع) به نمایش درخواهد آمد.
وی با اشاره به اقدامات شهرداری در زمینه ارتقای فرهنگ رضوی در بین شهروندان مشهدی گفت: به همین منظور دوره‌های ویژه‌ای برای رانندگان تاکسی و اتوبوس برگزار شده و بروشورهایی نیز با موضوع رزق حلال برای کاسبان مشهدی در نظر گرفته شده است.
وی کمپ غدیر را پذیرای زائران و مسافران نوروزی در بهار 93 معرفی کرد و گفت: ظرفیت پذیرش این کمپ که بزرگترین و پیشرفته‌ترین کمپ در کشور است به 4 هزار خودرو می‌رسد و در این مجموعه 175 کلبه مجهز به سیستم سرمایش و گرمایش وجود دارد. ضمن اینکه ۱۳۴ چشمه سرویس بهداشتی، ۱۶۶ هزار اصل درخت، ۳۴۲ بلندگو، ۱۲ قبله نما، ۱۲ تابلوی اطلاع‌رسانی، ۱۶۳ نیمکت و ‌83 سقف چوبی از دیگر امکانات موجود در کمپ غدیر است.
شادکام اضافه کرد: در شب پنجم فروردین سال جاری 23 هزار نفر در کمپ غدیر استقرار یافتند و بیش از 3 هزار خودرو پذیرش شد.
وی با اشاره به پیش‌بینی استقرار ایستگاه بهارانه در 7 نقطه از شهر اظهار کرد: ارائه خدمات ویژه سفر در این ایستگاه‌ها صورت می‌گیرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار مشهد در ادامه اضافه کرد: جزوه سلام به شکل مکتوب ارائه می‌شود و سی‌دی اطلاعات مورد نیاز برای راهنمایی زائران نیز تهیه شده است و ارائه اطلاعات هم اکنون با راه‌اندازی تلفن ملی انجام می‌شود. همچنین سایت مشهد توریسم نیز برنامه‌ریزی در بخش نقاط تفریحی، زیارتی، سیاحتی، تاریخی و ... را برای زائران و مسافران انجام می‌دهد.
شادکام افزود: همچنین عکس‌های ویژه شهر مشهد و عکس‌های نوروزی در 29 پل‌گالری سطح شهر به نمایش درمی‌آید.
حفاری‌ها تا نیمه اسفند جمع می‌شود
معاون فنی و عمرانی شهردار مشهد با اشاره به انجام فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر گفت: به پیمانکاران اعلام شده کنده‌کاری‌های سطح شهر را تا پانزدهم اسفندماه تمام کرده و حفاری‌ها پر شوند و تمامی کارگاه‌های حفاری به ویژه در اطراف ایستگاه‌های بزرگ شهری ومیادینی چون راه‌آهن، میدان شهدا، گمنام و جانباز تعطیل گردد.
حمیدرضا نخعی اضافه کرد: لکه‌گیری‌ها با قوت انجام می‌شود و در صورت مساعدت هوا نیز عملیات روکش انجام می‌گردد. 
وی ادامه داد: تا 15 اسفند بحث توسعه خط یک قطار شهری در محور بولوار فرودگاه به پایان می‌رسد و مسیر خط‌کشی شده و برای استفاده شهروندان بازگشایی می‌شود.
هفته ابتدایی اسفند نازیبایی‌ها از چهر شهر حذف می‌شوند
رمضانعلی شورابی مدیر برنامه ریزی و نظارت بر خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد با اشاره به اینکه تمامی نازیبایی‌های سطح شهر از جمله نازیبایی‌های موجود بر پشت‌بام‌های مشرف به خیابان در هفته ابتدایی اسفندماه جمع‌آوری می‌شود بیان کرد: المان‌ها و مبلمان‌های شهری نظافت می‌شوند و سرویس‌های ویژه‌ای برای محدوده اطراف حرم و میدان شهدا مستقر می‌گردد.
وی به استفاده از ماشین‌آلات شستشوی معابر در روز سخنرانی مقام معظم رهبری اشاره کرد و ادامه داد: همچنین 1000 شیر برداشت آب، آبخوری و سقاخانه آماده می‌گردد، متکدیان و کودکان خیابانی در اقدامی ضربتی جمع‌آوری می‌گردند و لباس تمامی نیروهای خدماتی در 28 اسفندماه با لباس نو تعویض می‌شود.
شورابی با اشاره به اجرای طرحی در خصوص جمع‌آوری زباله‌های حجیم شهروندان افزود: بازارهای روز شهرداری نیز میوه شب عید را بر اساس طرح تنظیم بازار عرضه می‌کنند.
وی ادامه داد: اهدای گل‌های آپارتمانی و سبزه در بهشت رضا(ع) انجام می‌شود و پاکسازی ویژه در شهر، قبل و بعد از چهارشنبه سوری صورت می‌گیرد.
بیش از 6 میلیون گل در مناطق مختلف شهر توزیع می‌شود
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهردار مشهد با اشاره به جانمایی المان‌های نوروزی گفت: المان‌های دروازه بهشت، خورشید، پرچم جمهوری اسلامی ایران، گلدان‌های عروسکی، پلکان شعاعی، سرسره 3تایی 2سویه، چیدمان گل در کف، غلتک گل، قاب گل، کتاب گل، ساعت گل، کبوتر آزادی و المان ماهی از جمله المان‌هایی است که در سطح شهر نصب می‌گردد.
احمدرضا سلامی با اشاره به جانمایی 3323 فلاورباکس در سطح شهر بیان کرد: 2 هکتار گلکاری نیز ویژه میادین جانباز، عدل خمینی، قائم، استقلال، جمهوری اسلامی و ... در نظر گرفته شده و 133 طرح گلگاری در این خصوص اجرا می‌شود.
وی برگزاری جشنواره گل‌های پیازی را از دیگر برنامه‌های در دست اقدام عنوان کرد و افزود: در مجموع 6 میلیون و 300 هزار گل بین مناطق شهرداری توزیع می‌شود.
2000 پارکنیگ موقت در اطراف حرم مطهر در نظر گرفته شده است
در این جلسه رئیس کمیته حمل و نقل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد با اشاره به افزایش ساعات کاری اتوبوس‌ها در شب اظهار کرد: سرویس‌دهی ویژه‌ای در روز ابتدایی سال و ایام نوروز 93 با اتوبوس و تاکسی انجام می‌شود و ضمن تقویت خطوط بی‌آرتی، ساعات کاری شرکت اتوبوسرانی نیز افزایش می‌یابد.
فرهادیان از راه‌اندازی 10 خط موقت برای نقاط تفریحی و سیاحتی شهر خبر داد و گفت: 1000 دستگاه تاکسی نیز در رینگ اطراف حرم مطهر رضوی فعالیت کرده و 100 دستگاه خودروی ون نیز برای این ایام پیش‌بینی شده است. ضمن اینکه نظارت از طریق دروبین‌های سازمان ترافیک به صورت مستمر انجام می‌شود.
وی با اشاره به انجام هماهنگی‌های لازم با آموزش و پرورش برای هدایت زائران به خانه‌های معلم بیان کرد: همچنین تکایایی نیز برای استقرار زائران در نظر گرفته شده و 2 هزار پارکینگ موقت نیز در اطراف حرم مطهر رضوی پیش‌بینی شده است. همچنین پارکینگ‌های موقتی نیز در ورودی طرح ترافیک آماده‌سازی می‌شود.
اقتصادسنجی دقیق انجام می‌شود
محمد مهدی برادران معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری مشهد بر اقتصادسنجی در بحث المان‌ها، فضای سبز، رفت‌و‌روب و ارائه خدمات به زائران اشاره کرد و گفت: نظام آراستگی در 180 واحد سازمانی شهرداری در حال انجام است و زنگ کاری شهرداری رسما در روز پنجم فروردین با سخنرانی شهردار مشهد به صدا درمی‌آید.
137 به صورت شبانه روز آماده پاسخگویی است
مهدی رضوی‌کیا سرپرست مدیریت روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد نیز با اشاره به فعال بودن شبانه روزی مرکز ارتباطات مردمی شهرداری 137 در ایام نوروز 93 اظهار کرد: نظرسنجی‌های لازم نیز انجام می‌شود و مستندسازی تصویری و تهیه کلیپ نیز در دستورکار قرار دارد. ضمن اینکه اطلاع‌رسانی گسترده‌ای از اقدامات در دست انجام و انجام شده شهرداری در نوروز 93 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد صورت می‌گیرد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :