۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 4774     

شهرهایی که رتبه اول آلودگی را در جهان دارند

۱۳۹۳ جمعه ۲۳ خرداد ساعت 20:14

 کیفیت هوا در اکثر شهرهایی که نظارت بر آلودگی در آنها صورت می‌گیرد متجاوز از آن چیزی است که سازمان بهداشت جهانی ایمن فرض می‌کند. دهلی بالاترین سطح ریزگردهای معلق در هوا را با 2.5 میکرومتر و 153 میکروگرم دارد که بیشترین صدمه را به سلامتی وارد می‌کند.

 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خراسان، پاتنا، دیگر شهر هندوستان با ریزگردهایی در اندازه 149  میکروگرم با فاصله اندک در رتبه بعدی قرار دارد. این ارقام، 6 برابر مقداری است که سازمان بهداشت جهانی بعنوان حد ایمنی توصیف می‌کند.
 
 بر اساس اطلاعاتی که این سازمان در خصوص آلودگی 1600 شهر جهان اعلام کرده است نیمی از 20 شهر نخست آلوده دنیا با بالاترین سطح ریزگردهای 2.5 میکرومتری در هندوستان قرار دارند. سایر شهرهای دارای ریزگرد سطح بالا در پاکستان و بنگلادش واقع شده‌اند.
 
منظور از ریزگرد 2.5 میکرومتری، سنجش قطر ذراتی از قبیل آمونیاک، کربن، نیترات و سولفات در مقیاس میکرون بوده که برای ورود به جریان خون و ایجاد بیماری‌هایی مثل سرطان به اندازه کافی کوچک هستند.
 
بر اساس اطلاعاتی که از مطالعات سال جاری سازمان بهداشت جهانی بدست آمده وضع آلودگی هوا در دهلی نو شدید است. علی رغم تردد میلیونها شهروند با ماسک، دود غلیظ و خاکستری که شهرهای چین را فرا گرفته است، در میان 20 شهر اول آلوده جهان نامی از این کشور دیده نمی‌شود.
 
گروه عام المنفعه « مرکز علوم محیط زیست هندوستان» دهلی را در اعمال کنترل بر آلودگی ضعیف توصیف کرد. طبق گفته این گروه، طراحی فشرده شهرها بمنظور کاهش طول عبور و مرور، شهرهای هندوستان را به قربانی آلودگی مرگبار، تراکم و زیرساخت های ماشینی فلج کننده تبدیل می‌کند.
 
آلودگی هوا به دلیل استفاده از سوخت‌های فسیلی، سوخت زغال سنگی کارخانه‌ها، اتومبیل‌ها و .. شیوع پیدا کرده است. شهرهایی که از کمترین سطح آلودگی برخوردارند در کشورهای کانادا، آمریکا، فنلاند، ایسلند و سوئد واقع شده‌‌اند.
کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :