۱۳۹۶ شنبه ۴ آذر  - 2017 11 Saturday
آرشیو خبر کد مطلب: 5074     

شهردار مشهد: نسبت به وضعیت استاندارد حمل و نقل شهری، یک هزار دستگاه اتوبوس کم داریم

نسبت به وضعیت استاندارد حمل و نقل شهری، یک هزار دستگاه اتوبوس کم داریم و 700 دستگاه اتوبوس از رده خارج و فرسوده را نیز مورد استفاده قرار می‌دهیم و به همت نیروهای پرتلاش این سازمان 400 دستگاه اتوبوس را بازسازی و به چرخه خدمات‌رسانی درآوردیم
۱۳۹۳ دوشنبه ۱۶ تير ساعت 15:03

 شهردار مشهد گفت: این موضوع را قبول داریم که شیب خدمات‌رسانی در شهر متفاوت بوده ولی در بعضی مناطق به حق و در بعضی مناطق عدالت برقرار نشده و عزم خود را جزم کردیم تا مساوات در شهر حاکم شود.


سید صولت مرتضوی در دیدار با اهالی منطقه 7 شهر مشهد در مسجد علی افزود: خدمات‌رسانی شهرداری هزینه‌بر است و اگر بخواهیم شهر را مدیریت کنیم روزانه نیازمند یک هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم ولی همواره شهرداری مشهد با کمبود اعتبارات مواجه بوده است.


وی تصریح کرد: این را قبول داریم که شیب خدمات‌رسانی در شهر متفاوت بوده ولی در بعضی مناطق به حق و در بعضی مناطق عدالت برقرار نشده و عزم خود را جزم کردیم تا مساوات در شهر حاکم شود و دیگر قسمت کم‌برخوردار نداشته باشیم، به همین منظور از روزی که در این پست قرار گرفته‌ام به مناطق حاشیه شهر و کم‌برخوردار توجه بیشتری داشتم ولی شهروندان هم بر این باور هستند که خیابان‌های منتهی به حرم مطهر آبروی این شهر است و باید به آنجا رسیدگی شود.


مرتضوی ادامه داد: مسوولیت‌های شهرداری محدود است و شهروندان نباید توقع فراتر از خدمات موجود داشته باشند چرا که قانونا نمی‌توانیم به دیگر حوزه‌ها وارد شویم و بعضا وظایف دیگر دستگاه‌های موجود در استان است.


وی یادآور شد: شوراها از ارکان تصمیم‌گیری نظام جمهوری است و شورای اسلامی شهر در حیطه شهر تعریف شده نه اینکه فقط مختص به شهرداری باشد ولی این موضوع در قانون اساسی دیده نشده است و شهرداری و شورا از مسوولیت‌های ناچیزی برخوردار هستند یعنی اختیارات لازم جهت اعمال مدیریت شهر باید به شهرداران داده شود تا شهر به طور واقعی و کامل مدیریت شود ولی این گونه نیست، نمونه بزرگ آن در شهر مشهد عدم توان در جابجایی فرودگاه این شهر است.


شهردار مشهد گفت: نسبت به وضعیت استاندارد حمل و نقل شهری، یک هزار دستگاه اتوبوس کم داریم و 700 دستگاه اتوبوس از رده خارج و فرسوده را نیز مورد استفاده قرار می‌دهیم و به همت نیروهای پرتلاش این سازمان 400 دستگاه اتوبوس را بازسازی و به چرخه خدمات‌رسانی درآوردیم، هزینه‌های اتوبوسرانی سنگین است به طوری‌که هم‌اکنون نیازمند 700 میلیون تومان اعتبار جهت خرید اتوبوس جدید هستیم که خودروسازان داخلی نمی‌تواند این نیاز را برآورده کند.


وی خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک اقدام به جمع‌آوری نرده‌های BRT خواهیم کرد چرا که زیبنده شهر و شهروندان مشهد نیست و با دیگر تزیینات مسیر آن را جداسازی خواهیم کرد.


مرتضوی افزود: شهروندان نباید کمبود پارکینگ در شهر را بهانه پارک دوبله، سوبله و اقدام به تخلف از قوانین کنند؛ در برنامه‌های جدید شهرداری مشهد احداث تعداد زیادی پارکینگ در دستور کار قرار گرفته که نیازمند تامین منابع مالی و بررسی بیشتر است.


وی ادامه داد: تعداد زیادی زمین با کاربری‌های پزشکی، درمانی و ورزشی در شهر داریم که حاضر به مشارکت در ساخت با دستگاه‌های متولی موضوعات مربوطه هستیم ولی تاکنون عزمی جدی از سوی این دستگاه‌ها در این خصوص دیده نشده و شهرداری نیز به تنهایی نمی‌تواند در این خصوص کاری از پیش ببرد.


مرتضوی اضافه کرد: طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم قریب به 22 سال است که در حال فعالیت می باشد ولی مردم از وضعیت موجود خسته شدند و به نوعی بدسلیقگی در این گونه پروژه‌ها به وجود آمده است.


یکی از زیرساخت های شهر مشهد قطارشهری است و برای اتمام خط 2 و به پایان رساندن خط 1 به صورت جدی وارد عمل شدیم و بنا داریم در برنامه زمان‌بندی آن را به اتمام برسانیم بنابراین اگر شهرداری بتواند خطوط 4 گانه قطارشهری را اجرایی کند روزانه یک میلیون نفر در شهر می‌توانند بدون آلودگی هوا و گرفتار شدن در ترافیک جابجا شوند؛ ضمن اینکه هزینه سفر کاهش پیدا می‌کند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد- حسین زوارزاده

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :