۱۳۹۶ جمعه ۲۴ آذر  - 2017 12 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 6071     
گلایه یکی از شهروندان:

چرا ایستگاه‌های قطار شهری مشهد نماز خانه ندارند؟!

یک شهروند
یکی از مخاطبان مشهد نیوز با ارسال ایمیلی، گلایه کرده است که «چرا در قطار شهری مشهد در هیچ ایستگاهی، مکانی برای نماز خواندن پیش بینی نشده است؟»
۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور ساعت 15:42

مشهد نیوز:

یکی از مخاطبان مشهد نیوز با ارسال ایمیلی، گلایه کرده است که «چرا در قطار شهری مشهد در هیچ ایستگاهی، مکانی برای نماز خواندن پیش بینی نشده است؟» متن ایمیل این شهروند را با اصلاحات اندک منتشر می‌کنیم و آمادگی داریم پاسخ مسئولان مربوطه را نیز انعکاس دهیم. 

«سلام.

یک موضوع پیشنهادی را می خواهم اگر امکانش هست پیگیری کنید:

چرا در متروی مشهد در هیچ ایستگاهی مکانی برای نماز خواندن موجود نیست؛ در حالی که در تهران حداقل در برخی ایستگاه‌ها، یک اتاق در کنار نگهبانی یا هرجای دیگر ایستگاه برای نماز در نظر گرفته شده است و آیا قرار هست در فاز دوم قطار شهری مشهد باز هم مکانی برای این امر در نظر گرفته نشود؟

ضمنا چرا صدای اذان در ایستگاه ها پخش نمی شود؟ تقریبا یک سال گذشته، مردی به جهت اینکه با گذاشتن نماد سر امام رضا در ایستگاه متروی میدان بسیج مخالفت کرده بود و اعتراضش را نشان داد، قطار شهری مشهد از وی شکایت کرد و به زندان افتاد اما در همان زمان، مسأله مهمی مطرح شد که چقدر خط مشی قطار شهری مشهد با هویت مذهبی شهر مشهد همخوانی دارد.

دیروز، دقیقا در همان ایستگاه بسیج شاهد بودم که گروهی زائر خود، نماز جماعت در فضای خالی ایستگاه برگزار کرده بودند و موکتی پهن شده بود و نماز جماعتی شکل گرفته بود. آیا واقعا در ایستگاه های مترو حتی یک اتاق خالی هم وجود ندارد که بشود برای نماز اختصاصش داد؟

موفق باشید.»

اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 چرا ایستگاه‌های قطار شهری مشهد نماز خانه ندارند؟! ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور


مسعود : به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری عرض میکنم که هر ساختاری که در شهر وجود دارد دارای شرح خدمات مشخصی است,تعریف جایگاه و نقش قطار شهری نیز همینگونه است , یعنی محلی است برای توقف کوتاه مدت مردم وگرنه با این دیدگاه میتوان گلایه کرد که چرا ایستگاه ها وسایل بازی برای کودکان ندارد یا خیلی موارد خدماتی دیگر که شاید ذکر نام آنها در کنار نام نمازخانه صحیح نباشد. مختصر عرض نمایم , هرچیز با آن مولفه ها و نقشی که دارد باید در جایگاه خودش باشد در غیر این صورت جز صرف هزینه و کاره موازی قدمی برنداشته ایم.
هم رشته مسعود : برادر عزیز. مشکل این نظر شما در تفکراتی صرفاً آکادمیک است که منشأ آن خارج از کشور بوده و بدون هیچ گونه توجه به نیازهایی اساسی مسلمانان می باشد. هم رشته ی گرامی مشهد شهری زیارتی است و فعالیت غالب آن حول محور زیارت است. برهمین اساس بیشترین خدمات نیز در همین حوزه و در جهت پاسخگویی به تعداد بسیار زیاد زائری است که به مشهد مراجعه می کنند. همچنین نماز یکی از واجبات است و ترک آن حرام و قیاس آن با بازی کودکان نادرست است.
محسن : فکر نمی‌کنم ساخت نمازخانه یک اولویت در ایستگاه‌های قطار شهری باشد. با توجه به ساختار ایستگاه‌ها و نوع رفت و آمد و سرعتی که در آمد و شد وجود دارد، به صورت کلی ایستگاه‌های مترو فضایی برای ماندگاری مسافر نیستند. پیاده‌سازی نمازخانه در پارک‌ها، مساجد متعدد سطح شهر و... جوابگوی این نیاز است.
امیر : با سلام نظر همه دوستان و شخص گلایه کننده محترم درست اما یه مقدار بررسی و بعد اظهار نظر لطفا بعضی ایستگاه های پرتردد مثل شریعتی و بسیج نمازخانه هست و عموم هم می توانن در ساعات نماز استفاده کنن البته من روابط عمومی قطار شهری نیستم
ناصر : من حدود دو ماه پیش این اشکال رو طی نامه ای به شورای شهر و کمیسیون فرهنگی گفتم. اون عزیزان هم ارجاع دادن به قطار شهری و قطار شهری هم اقدام کرد ولی نتونست با پیمانکاری که در جریانم کی بود به توافق برسه چون می خواستن با کمترین هزینه نمازخونه در بیارن
سیما : آقا محسن شاید کسی دوست داشته باشد نماز اول وقت بخواند.
یه دوست : اقامسعود و اقامحسن عزیز،برای مشهد که یک پایتخت مذهبی نبود نماز خانه در پرترددترین مسیرها اشکال بزرگی محسوب میشه مثل اینکه بگیم تهران ایستگاه بی ار تی نداشته باشه.خونه ایکه ستون نداشته باشه با هر بادی ویرانه پس شما به عنوان کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری باید اول دنبال ستونای شهرت باشی بعد برنامه هاش
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :