۱۳۹۶ جمعه ۲۴ آذر  - 2017 12 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 6200     

تشکیل دبیرخانه دائمی انتخاب کتاب سال استان خراسان رضوی

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از تشکیل دبیرخانه دائمی انتخاب کتاب سال استان خبرداد.
۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور ساعت 15:42

حسین مسگرانی، معاون فرهنگی و مطبوعاتی در نشست برنامه ریزی یازدهمین دوره انتخاب کتاب سال اظهار داشت: امسال سعی کرده ایم در بخش سیاست گذاری و برنامه ریزی دبیرخانه انتخاب کتاب سال از همه نظرات کارشناسان در ابعاد مختلف از جمله نویسندگان، ناشران مطبوعات و ... بهره مند شویم لذا بدین منظور اتاق فکری را با هدف استفاده از نظرات و پیشنهادات تشکیل دادیم که به یاری خداوند امروز شاهد برپایی آن هستیم.

وی آغاز به کار دبیرخانه یازدهمین انتخاب کتاب سال را تیرماه سال جاری دانست و افزود:از ابتدای فعالیت این دبیرخانه تا کنون 693 عنوان کتاب اخذ شده است که بیشترین سهم از آن کتب با حوزه دین و دین پژوهی است.

مسگرانی با اشاره به اینکه 110عنوان کتاب در بخش ترجمه به دبیرخانه ارسال شده است ادامه داد: در بخش ادبیات 157 عنوان، در بخش کلیات و علوم اجتماعی 98 عنوان، در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی 42 عنوان،هنر 5 عنوان و کودک و نوجوان 51 عنوان بود.

وی ادامه داد: کتاب هایی مورد پذیرش دبیرخانه قرار گرفت که توسط ناشران استان خراسان رضوی به چاپ رسیده، چاپ اول بوده و در دوره زمانی سال 92 تا پایان خرداد93 به چاپ رسیده بود.

مسگرانی افزود: آثار دیگری در بخش ویژه شامل، شعارسال (اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی)، سبک زندگی ایرانی اسلامی فرهنگ بومی خراسان، دفاع مقدس و ایثار و شهادت نیز به دبیرخانه ارسال شده است.

مسگرانی افزود: در بخش کتاب کودک و نوجوان نیز توجه به محورهایی چون تعلیم وتربیت، خلاقیت، افزایش انگیزه، شیوایی نثر، رعایت قواعد نگارشی مدنظر داوران می باشد.

وی با بیان اینکه ناشران خراسانی به سمت تخصصی کار کردن پیش رفته اند افزود: متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی در حوزه ناشران تیراژکتاب ها کاهش پیدا کرده و شیوه فعالیت ناشران به نوعی به سوی تخصصی کار کردن با تیراژ پایین هدایت شده است .

وی ادامه داد: امسال نیز مانند سنوات گذشته سعی کرده ایم یازدهمین دوره انتخاب کتاب سال استان را با شانزدهمین نمایشگاه کتاب مشهد پیوندی برقرار کنیم ودر این ایام این مراسم را برگزار نماییم و در این راستا پذیرای تمامی پیشنهادات در راستای بهتر برگزار کردن انتخاب کتاب امسال هستیم .

دبیر انتخاب کتاب سال استان از تشکیل دبیرخانه دائمی خبر داد و افزود: به دلیل ارتباط بیشتر نویسندگان و ناشران این دبیرخانه را در مرکز استان راه اندازی خواهیم کرد.

مسگرانی از برگزاری اولین دوره جشنواره کتاب زندگی در استان گفت و افزود: در این جشنواره بخش های مختلفی از جمله داستان، عکس، فیلم و.... دیده شده است که اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین در این نشست، یوسف امینی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: کتاب‌خوانی ویژگی جوامع رشدیافته است و دوره رشد تمدن‌ها زمانی است که در آن به کتاب و کتاب‌خوانی بیشتر بها داده شده است.

وی ادامه داد: برگزاری مراسم انتخاب کتاب سال به‌عنوان امری تبلیغی و ترویجی باید هم به ناشران و مولفان برتر و هم به مخاطبان کمک کند تا به آنچه مورد هدف قرار داده‌اند برسند؛ یکی از اهداف اصلی انتخاب کتاب سال این است که بتوان از این طریق به نویسندگان و صاحبان اندیشه فضا و فرصتی داد که به ارتقای آثار خود بپردازند.

امینی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر جایگاه خانواده و رصد سیاست‌های دشمن در ایجاد تفرقه‌گرایی قومیت‌ها و تفکر تکفیری، مولفان را به کار در حوزه این دغدغه‌های اجتماعی فراخواند.

در ادامه این جلسه دکتر جلالی نماینده بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی اظهار داشت: با توجه به اینکه مشهد را پایتخت معنوی نام نهادند بنابراین ضروری است در خلق کتاب نگاه کلان را در نظر بگیریم و در زمینه ترجمه نیز آثار منتشر شده را ارتقاء ببخشیم.

همچنین در این مراسم محمد جواد محمد زاده مدیر انتشارات ‌آستان قدس با تاکید برآنکه باید کتاب ها بر اساس نیاز مخاطبان منتشر شود ادامه داد: متاسفانه کتاب از سوی ناشران تولید می شود اما به نیاز مخاطب توجه زیادی نمی شود.

وی در ادامه افزود: بایددبیرخانه انتخاب کتاب استان با خرید کتاب برگزیده نویسنده را یاری کند .

در ادامه علیرضاسفیدیان سرپرست اداره نشر اظهار داشت: اگر دبیرخانه انتخاب کتاب سال استان دائمی شود مشکلات دریافت کتاب در تمام فصول سال حل می گردد و تعداد آثار دبیرخانه افزایش می یابد .

همچنین طیبه ثابت نویسنده و شاعر مشهدی اظهار داشت: باید خلاقیت را در کتب ها بیشتر توجه کنیم و مبتکرانه به سمت انتشار کتاب رویم.

افخمی زاده نماینده جهاد دانشگاهی گفت: جهاد دانشگاهی دبیرخانه انتخاب کتاب سال را در حوزه رسانه ،نظرسنجی ،پژوهش یاری خواهد کرد .

در ادامه عباسعلی سپاهی یونسی اظهار داشت: ضروری است بخش کودک و نوجوان را در دو گروه کودک ونوجوان تقسیم کنیم چرا که این دو از یکدیگر جداهستند.

همچنین کاظم کاهانی مقدم به عنوان مسئول دبیرخانه انتخاب کتاب سال از ابعاد داوری امسال گفت و افزود: رویکرد مهمی که انتخاب کتاب سال در یازدهمین دوره خود در نظر دارد انتخاب کتاب سال با نگاه پژوهشی، علمی و فرهنگی است.

وی در خصوص محورهای ارزیابی گفت: خلاقیت و نوآوری، روان بودن و شیوایی نثر، رعایت قواعد نگارشی و نیز ساختار نگارشی بویژه در کتب تالیفی از جمله محورهایی است که داوران مدنظر قرار می دهند.

در ادامه مهدی نصیرزاده مدیر عامل و شرکت تعاونی ناشران اظهار داشت: شرکت تعاونی ناشران با برگزاری نشست های تخصصی با ناشران دبیرخانه انتخاب کتاب سال را یاری کند و پیوندی با ناشران ونویسندگان ایجاد نماید .

در ادامه این نشست تعدادی ازاساتید دانشگاه و موسسات وشرکت تعاونی ناشران، بنیادپژوهش های آستان قدس رضوی، انتشارات ‌آستان قدس، جهاد دانشگاهی، ‌موسسه شمس توس و جمعی از شاعران و نویسندگان و اهالی رسانه در راستای هرچه بهتر برگزار‌شدن این برنامه به ارائه راهکارهای پیشنهادی پرداختند.

 

منبع: روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

کلمات کلیــدی : ,


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :