۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ آبان  - 2017 11 Tuesday
آرشیو خبر کد مطلب: 8297     
سودی هنگفت به جیب دولت یا مقابله با قاچاقچیان؟

واردات سیگار با مجوز قانونی دولت!

دولت قصد دارد با صدور مجوز ورود شرکت فیلیپ موریس به ایران و تولید 12 میلیارد نخ سیگار مالبرو در سال، با مقابله با سود 500 میلیارد تومانی قاچاقچیان از قاچاق سیگار بپردازد. اقدامی که بیشتر به نظر می رسد پاک کردن صورت مسئله باشد تا حل مسئله
۱۳۹۳ شنبه ۸ آذر ساعت 16:58

در طول سال های اخیر فروش و مصرف سیگار در کشور ما افزایش چشمگیری داشته و طبق آمارهای ارائه شده در دهه 90 نسبت به سال های پایانی دهه 80، صدو پنجاه درصد افزایش داشته است. صنعت دخانیات نیز به واسطه مصرف سیگار و قلیان رونق چشمگیری داشته و هر روز بر تعداد اماکن فروش عمده بسته های سیگار افزوده می شود.

در سال هایی که تحریم ها موجب شد تا بسیاری از صنایع و بخش های تولیدی کشور با مشکلات فراوانی روبرو شوند، صنعت دخانیات با رشد خوبی همراه بود. رشد درآمد صنعت دخانیات در کشور تا جایی پیش رفت که در سال های اخیر به مرز هزار میلیارد نیز نزدیک شد. همین مسئله سبب شده تا شرکت دخانیات ایران به یکی از سودآورترین شرکت های دولتی در بخش صنعت و معدن کشور تبدیل شود و در طول دوران تحریم و عدم واردات نمونه های خارجی نیز، باز هم این صنعت کار خود را در کشور ادامه داد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و جلوس نعمت زاده بر جایگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت، بار دیگر شائبه هایی مبنی بر بازگشت بازار دخانیات خارجی به کشور مطرح شد و در طول ماه های اخیر این ماجرا شکلی جدی تر به خود گرفت تا اینکه خبر رسید دولت مجوز قانونی برای ورود یکی از شرکت های بزرگ تولید سیگار را صادر کرده است. این مجوز که از سوی وزیر صنعت صادر شده است به مارک مالبرو این اجازه را می دهد تا کارخانه سیگارت سازی با ظرفیت سالانه 12 میلیارد نخ را در ایران به تولید برساند.

این شرکت که فیلیپ موریس نام دارد، چندین برند تولید مواد دخانی را در اروپا و آمریکا بر عهده دارد که مهمترین این محصولات، مارک مالبرو است. در این باره همچنین شنیده شد که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، تلاش های بسیاری از سوی برخی مقامات دولتی برای صدور مجوز واردات این نوع سیگار صورت گرفت و حالا به نظر می رسد تلاش های انجام شده به ثمر نشسته و احتمالا کار توزیع بیش از 12 میلیارد نخ سیگار توسط شرکت موریس آغاز شود.

دولت با 12 میلیارد نخ سیگار به مصاف قاچاقچیان می رود!

البته ماجرای واردات سیگارهای مالبرو که گفته می شود شرکت سازنده آن یک مجموعه صهیونیستی است، در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی و برخی نهادهای نظارتی در حال پیگیری است. در این بین نکته اما جالب توجه ماجرا توضیحاتی است که مسئولان وزارت صنعت و معدن در مواجهه با موضوع واردات سیگار به آن پرداخته اند. در شرایطی که بررسی ها نشان می دهد شرکت تولید کننده سیگارهای مالبرو متعلق به سرمایه داران صهیونیستی در آمریکاست اما با این وجود نعمت زاده وزیر صنعت با رد این موضوع گفته است: "فیلیپ موریس صهیونیستی نیست. اگر این شرکت صهیونیستی بود، به طور قطع چنین مجوزی را صادر نمی‌کردیم و پیش از آن، از این موضوع اطمینان حاصل کرده‌ایم."

از سوی دیگر قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت در واکنش به حواشی اعطا مجوز برای واردات قانونی سیگار مالبرو‌، آن را ناشی از به خطر افتادن منافع500 میلیارد تومانی قاچاقچیان یک نوع سیگار دانسته است! مجتبی خسرو تاج با اشاره به چرایی صدور مجوز برای واردات سیگار تصریح کرد: با اینکه این کالا برای سلامت مردم مضر می باشد و ما هم علاقه‌ای به استفاده آن در کشور نداریم، اما متأسفانه این واقعیت وجود دارد که تعدادی از مردم سیگار می‌کشند. از نظر قانونی ممنوعیتی برای واردات سیگار وجود ندارد و در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت بر اساس قانون عمل می‌کند. سیگار مالبرو بدلیل نداشتن مجوز رسمی‌واردات در طی سال‌های گذشته عمدتا بصورت قاچاق وارد شده است و از این محل رقمی بالغ بر 5000 میلیارد ریال در سال که می‌توانسته است به حساب خزانه کشور برود عملا به جیب قاچاقچیان و افراد مرتبط با آنها رفته است.

نکته جالب توجه اینجاست که دولت قصد دارد با صدور مجوز ورود شرکت فیلیپ موریس به ایران و تولید 12 میلیارد نخ سیگار مالبرو در سال، با مقابله با سود 500 میلیارد تومانی قاچاقچیان از قاچاق سیگار بپردازد. اقدامی که بیشتر به نظر می رسد پاک کردن صورت مسئله باشد تا حل مسئله؛ چراکه دولت می تواند با ایجاد شرایط مناسب برای جلوگیری از قاچاق سیگار اولا به مقابله با قاچاقچیان پرداخته و در وهله دوم از میزان مصرف این ماده دخانی که موجبات به خطر افتادن سلامت تعداد زیادی از مردم کشور را در بردارد، تا حدود زیادی جلوگیری کند.

در شرایط فعلی از یک سو مافیای سیگار کشور درصدد وارد کردن فشار به شرکت دخانیات ایران برای گرفتن امتیاز است و از سوی دیگر قاچاقچیان نیز سعی می‌کنند محصولات خود را از طریق قاچاق واردات بازار ایران کنند تا به طور نامشروع سهمی از این بازار رو به رشد را به خود اختصاص دهند. حال باید دید بازار دخانیات ایران که در مقابل بحران مالی جهانی و رکود به وجود آمده خم به ابرو نیاورده، با ورود شرکت های خارجی دچار مشکلات مالی می شود؟

 

 

 

منبع: فردا

کلمات کلیــدی : مجوز واردات سیگار مارلبرو ,
اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :