۱۳۹۶ شنبه ۲۵ آذر  - 2017 12 Saturday
آرشیو خبر کد مطلب: 8501     

استاد پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان دار فانی را وداع گفت

کارشناس مسوول دفتر موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: 'ذوالفقار عسگریان' استاد پیشکسوت موسیقی مقامی کشور و استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی دیشب دار فانی را وداع گفت.
۱۳۹۳ دوشنبه ۱۷ آذر ساعت 13:56

'جواد حیاتی' افزود: مرحوم استاد عسگریان که از چند ماه قبل با بیماری دست و پنجه نرم می کرد یکشنبه شب در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در سن 83 سالگی درگذشت.

وی گفت: آن مرحوم که از سن پنج سالگی ساز می زد تنها فرد مسلط به مقامهای موسیقی شرق و شمال خطه خراسان بود و 90 درصد خوانندگان موسیقی مقامی این خطه با ساز این استاد پیشکسوت برنامه های خود را اجرا می کردند.

او افزود: این استاد پیشکسوت موسیقی مقامی در حوزه موسیقی فریادی و یا دو بیتی خوانی صاحب سبک و از مهارت خاصی در نوازندگی ساز برخوردار بود و یکصد آلبوم موسیقی از وی به یادگار مانده است.

کارشناس مسوول موسیقی مقامی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: پیکر مرحوم عسگریان فردا سه شنبه هجدهم آذر ماه از مقابل مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) مشهد واقع در بوستان ملت این شهر تشییع می شود.

وی اضافه کرد: استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی دارای سبکهای مختلف موسیقی مقامی شامل کردی، ترکی و تلفیق آن کرمانجی در شمال و همچنین موسیقی شرق و جنوب این منطقه است.

مرحوم استاد عسگریان سال 1310 در خلیل آباد واقع در جنوب غرب خراسان رضوی متولد شده بود.

حدود دو ماه پیش نیز استاد 'غلامعلی پورعطایی' یکی دیگر از استادان موسیقی مقامی خراسان و کشور و خواننده 'نوایی' دار فانی را وداع گفته بود.

 

 

 

منبع: ایرنا- خراسان رضوی

کلمات کلیــدی : استاد عسگریان ,
اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :