۱۳۹۶ جمعه ۲۴ آذر  - 2017 12 Friday
آرشیو خبر کد مطلب: 8704     

جوابیه روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری و حومه شهرداری مشهد به گزارش مشهد نیوز

روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری و حومه شهرداری مشهد، در پاسخ به گزارش منتشر شده در مشهد نیوز با عنوان ˝اعتراض دو اتحادیه صنفی مشهد به پلمپ واحدها از سوی شهرداری˝ جوابیه ای ارسال کرده که متن کامل آن، بدین شرح است:
۱۳۹۳ شنبه ۲۹ آذر ساعت 18:37

مشهد نیوز:

روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری و حومه شهرداری مشهد، در پاسخ به گزارش منتشر شده در مشهد نیوز با عنوان "اعتراض دو اتحادیه صنفی مشهد به پلمپ واحدها از سوی شهرداری" جوابیه ای ارسال کرده که متن کامل آن، بدین شرح است:

«احتراماً در پاسخ به خبر منتشر شده در سایت پایگاه خبری مشهد نیوز به تاریخ سه شنبه 25/ 9/ 93 با عنوان اعتراض دو اتحادیه صنفی مشهد به پلمپ واحدها از سوی شهرداری موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی و جهت درج در آن پایگاه خبری به استحضار می رسد .


1-    بر اساس ماده 9 قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 10/ 10 / 86 و ماده 32 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 8/ 12/ 89،مدیریت،نظارت و ساماندهی بر تمامی امور حمل و نقل بار و مسافر بر عهده شهرداری ها است . لذا این که قانون امر نظارت را بر عهده شهرداری ها گذاشته مشخص نیست بر اساس چه تفسیری از قانون است.


2-    در آیین نامه های مترتب بر قوانین فوق الذکر به صراحت بر اموری همچون صدور پروانه برای دفاتر حمل و نقل بار و مسافر ،نظارت بر فعالیت های این واحدها و رسیدگی به تخلفات شرکت ها تاکید شده مواد 4و 6 آیین نامه مدیریت حمل و نقل بار و مسافر مصوب 20 / 3/ 88 هیات دولت و مواد 16 ،17 و 18 آیین نامه اجرایی تبصره یک ماده 31 و 32 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 15/ 8 /91 از جمله مواد قانونی آیین نامه های مذکور می باشد .


3-    بر اساس ماده 5 آیین نامه مدیریت حمل و نقل بار و مسافر تمامی وظایف دستگاه های اجرایی ، سازمان ها، نهادها و اتحادیه ها که از قبل وظایف امور حمل و نقل بار و مسافر را بر عهده داشته اند به شهرداری واگذار و مجموعه های فوق موظفند نسبت به تحویل مدارک به شهرداری اقدام نمایند .


4-    بر اساس تبصره (1) ماده 4 آیین نامه مدیریت حمل و نقل بار و مسافر تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در امر حمل و نقل بار و مسافر باید ظرف 12 ماه پس از ابلاغ آیین نامه در قالب شرکت خصوصی و تعاونی ساماندهی گردند و بر اساس تبصره (2) همین ماده در صورت عدم تطبیق و اخذ مجوزواحدهای مذکور ، نیروی انتظامی ، موظف به ادامه جلوگیری از فعالیت این واحدها می باشد .


همچنین بر اساس تبصره ذیل ماده 2 قانون نظام صنفی ، صنوفی که دارای قانون خاص دارند ازشمول قانون نظام صنفی مستثنی می باشند .


علی رغم صراحت قانون و آیین نامه های مصوب و با توجه به مکاتبات مستمر با اتحادیه و مسوولان ذی ربط  اتحادیه ها، در خصوص غیرقانونی بودن فعالیت اتحادیه و پروانه های صادره ،به جهت عدم تمکین مسولان مذکور از قوانین مراتب از طریق مراجع قضایی در راستای آیین نامه اختلاف بین دستگاه های اجرایی به استانداری ارجاع و نهایتاً استاندار محترم طی بخش نامه مورخ 23/ 12/ 91تنها مرجع صدور مجوز جهت امور حمل و نقل باررا شهرداری دانسته وتمامی دستگاه های اجرایی را ملزم به رعایت مفاد آن و همکاری لازم با شهرداری اعلام نموده است .


و همچنین ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشورنیز طی نامه ای انجام تمامی امور حمل و نقل بار و مسافر و ساماندهی در شهر را صرفاً از طریق شهرداری مجاز دانسته و درنهایت معاون محترم امور حقوقی ریاست جمهوری نیز طی نامه ای امور حمل و نقل بار و مسافر را از مصادیق قانون خاص  و از شمول قانون نظام صنفی مستثنی دانسته است . لذا با عنایت به صراحت قانون ، آرای مراجع قضایی ، نظریه مسوولان کشوری و استانی ، بیان چنین اظهاراتی جای تاسف و تعجب دارد ،زیرا اگر این اظهارات ناشی از جهل به قانون و بخش نامه ها و مستندات قانونی باشد این امر جهت یک مسوول قابل توجیه و پذیرفتنی نیست و اگر با علم و اطلاع از قوانین و آیین نامه ها و بخش نامه ها باشد قطعاً از مصادیق تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب می باشد. با توجه به موارد مذکوراز نظرسازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری شهرداری مشهد فعالیت اتحادیه صنفی حمل و نقل بار و مسافر به جهت این که امور حمل و نقل بار و مسافر دارای قانون خاص بوده و از شمول قانون نظام صنفی مستثنی و متولی این موضوع شهرداری می باشد فاقد وجاهت قانونی بوده و صدور هر گونه مجوز جهت موسسات و دفاتر حمل و نقل بار نیز بدون اخذ مجوز از این سازمان فاقد اعتبار می باشد .

روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل بار درون شهری و حومه شهرداری مشهد»
 

 

کلمات کلیــدی : پلمپ واحدهای غیرمجاز ,
اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :    
نظر شما :